Az augusztus 20-i ünnepségsorozatról tartott sajtótájékoztatója után rövid interjút adott az RTL Klubnak Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A Híradó arra is rákérdezett, hogy miért maradt ki az Orbán Viktor miniszterelnök tusványosi beszédéből, Kovács Zoltán által írt angol nyelvű, brüsszeli döntéshozóknak is szétküldött összefoglalóból Orbán fajkeveredésre utaló mondata.

Kovács szerint mindenki a cirkuszt keresi, pedig az összefoglalóból egy sor más dolog kimaradt. 

Megpróbálnak önök kiemelni belőle egy olyan elemet, amely oly sokszor, több mint hatvan alkalommal hangzott el a miniszterelnök szájából, különböző fórumokon az elmúlt években, a lényege nem ezt volt ennek a beszédnek – fogalmazott az államtitkár, aki szerint a Kanadából hazatérő, a repülőgépen újságíróknak nyilatkozó Ferenc pápa is használta a faj kifejezést, kulturális értelemben. A Vaticannews beszámolója szerint a katolikus egyház kanadai őslakosok elleni bűnei miatt bocsánatot kérő egyházfő így fogalmazott, amikor arról kérdezték, miért nem használta a népirtás szót az indiánok elleni egyházi bűnöknél:

„Igaz, nem használtam a szót, mert nem jutott eszembe, de jellemeztem a népirtást és bocsánatot kértem ezért a népirtó „tevékenységért”. Én például a következőt is elítéltem: a gyermekek elszakítását a családjuktól, a kultúra, a gondolkodásmód, a hagyományok megváltoztatását, a faj, – úgymond – az egész kultúra megváltoztatását.”

Vagyis a pápa valóban használta a faj kifejezést a kanadai őslakosok kapcsán, kulturális kontextusban, de annak erőszakos megváltoztatásáról beszélt, nem pedig a fajok keveredéséről, illetve arról, hogy a fajok keveredése nem kívánatos. Orbán Viktor viszont az utóbbiról beszélt – összegzett az RTL Klub.

Forrás: rtl.hu, Propeller