A rendszerváltás utáni idők egyik legaljasabb akciója közelít a végkifejlet felé: lassan teljesen ellehetetlenítik a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület működését.
Józan ésszel föl sem fogható, kiket zavar Iványi Gáborék egyháza. Ennek a méltatlan kálváriának a lényege az, hogy a MET és intézményei rendkívüli mennyiségű közfeladatot látnak el – iskolákat, hajléktalankórházat, óvodákat, fűtött utcát üzemeltetnek –, amiket törvény alapján az állam köteles támogatni, mint minden egyéb hasonló intézményt. Csakhogy az egyházi törvény megfosztotta ezt a metodista egyházat a korábbi egyházi státuszától, és azóta a támogatások jelentős részét az állam megvonta. Mindezt annak ellenére, hogy a MET-nek és intézményeinek a támogatásokra vonatkozó igényét, egyházi besorolásukat a 2011-es egyházügyi törvény egyes rendelkezéseinek jogellenességét kimondó magyar és uniós bírósági döntések alapozzák meg.
Iványi Gáborék a pénztelenség ellenére folytatták és folytatják karitatív tevékenységüket – ami sok ezer rászoruló ember mindennapi létét biztosítja –, de mert nem jutnak megfelelő állami támogatáshoz, adókötelezettségeiket sem tudják teljesíteni. Az egyházi törvény – Ehtv. – négy fokozatot különböztet meg: a vallási egyesületet, a nyilvántartásba vett egyházat, bejegyzett egyházat és a bevett egyházat. A bejegyzett egyháznál feltétel, hogy öt év átlagában legalább négyezer támogatójuk legyen. A MET-et ennek sokszorosa támogatja, hivatalos adatok szerint több mint negyvenezren ajánlották fel adójuk egy százalékát nekik. Amikor elkezdték az államtól átvállalt tennivalókat, azért kezdhették el, mert kiszámíthatóan megvolt erre a feladatra a költségvetési fedezetük, csakhogy az egyházügyi törvény kedvezőtlen besorolást adott a MET-nek. Például alapítványi iskolák esetén, ahol tandíjat szednek, nem jár kiegészítő támogatás, erre írta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár egy levélben, ha nincs elég pénzük, szedjenek tandíjat a gyerekektől.
Igazából azt sem tudni, komolyan gondolta-e az államtitkár azt, amit mondott, hiszen Iványiék iskoláiba az ország legelesettebb gyerekei járnak, voltaképpen a családjukat is Iványiék támogatják.
A legtöbb szakértőnek az a véleménye, hogy az állam eljárása alkotmánysértő, hiszen maga az Alkotmánybíróság mondta ki a 2011-es egyházügyi törvény több rendelkezésének alkotmányellenességét. Előáll egy képtelen helyzet, miszerint az állam hosszú időn keresztül nem rendezte alkotmányosan az egyházközösség jogi helyzetét, emiatt hátrány érte a MET-et, de az időközben felhalmozódott adótartozásait be kell fizetnie. Ezért a bíróság harminc napra letartóztatta a Testvérközösség gazdasági vezetőjét. A lelkész a gyanú szerint hat és fél milliárd forintnyi adó és járulék bevallását és befizetését mulasztotta el az egyház intézményeinek alkalmazottai után. Iványi Gábor szerint a gazdasági vezető azon dolgozott, hogy az egyház által fenntartott iskolák, óvodák, hajléktalanokat és időseket ellátó intézmények működni tudjanak. Tény, munkáltatói terheket nem tudtak fizetni.
Egyre több hatósági intézkedés történik, amiket egyre hevesebb szimpátiatüntetések kísérnek. Az ember úgy gondolná, az ilyen jellegű karitatív szervezeteket valamiképp akár a költségvetés is támogathatná – helyszűke miatt neki sem kezdek felsorolni, milyen hibbant kormányzati ötletek helyett –, itt azonban az ellenkezője történik. Sokak szerint előfordulhat, hogy a rendszerváltáskor még Orbán harcostársa, Iványi Gábor áll valamiképp a kormányfő útjában – elképzelni is nehéz, miért –, de különben meg a kormányfő nem az az ember, aki beleviszi privát ügyeit a politikába. Tulajdona alig van: a nagy magyar oligarchiális kavarásban jóformán elenyésző. A hatvanpusztai gigabirtok nem az, aminek látszik, hanem majorság, nem is az övé, nem is ő maga gazdálkodik, hanem az apja. És mint nyilatkozta, rossz érzés neki, ha a nép, szülei és hozzátartozói eszelős gazdagodását látva összeköti azzal, hogy szüleinek a fia momentán miniszterelnök, hozzátartozói pedig épp az eszelős gazdagodáson keresztülment miniszterelnöki hozzátartozók. Egykori padtárs, gyermek, vő, és az ebbe a halmazba tartozó személyek dettó. Jellemző még rájuk, hogy sosem ők nyerik a legtöbbet, mert arra vigyáznak, és erős különbséget látnak Fidesz-cég meg Fidesz-közeli cég között. Ilyenekből áll az életük.
Nehezen elképzelhető, de lehet, hogy ebben a gazdagodási őrületben jogilag minden rendben van, viszont hogy erős gyomor kell hozzá, az biztos. Látható azonban, hogy ez az alom gyomorral masszívan bírja.
Lapzárta előtti hír szerint Donáth Anna, a Momentum volt elnöke és EP-képviselője kézhez kapta a Fővárosi Nyomozó Ügyészség idézését, amelyben gyanúsítottként idézik azért, mert egy tiltakozáson testével védte Iványi Gábort. A vád csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak, ennek a felső büntetési tétele nyolc év letöltendő. Kezd oroszos lenni ez az egész.
Megjelent az Élet és Irodalom LXVIII. évfolyama 32. számának Publicisztika rovatában 2024. augusztus 9-én.