Nemzetközi körözést adtak ki a német hatóságok a Panama-akták (Panama-papers) kapcsán világszerte hírhedt Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda két alapító-tulajdonosa, a német származású Jürgen Mossack és Ramón Fonseca ellen – írta kedden a Süddeutsche Zeitung (SZ).
A német országos lap és két regionális közszolgálati médiatársaság (a Norddeutscher Rundfunk – NDR, a Westdeutscher Rundfunk – WDR) közös tényfeltáró munkacsoportjának értesülése szerint az ügyvédeket adócsalásban bűnrészesség és bűnszervezet alapításának gyanúja miatt körözik.
A Panama-akták botrány
Öt éve óriási port kavart a nemzetközi sajtóban, amikor mintegy 11,5 millió titkos dokumentum szivárgott ki offshore cégekről egy panamai ügyvédi iroda belső iratanyagából. Az iratok megvilágították, hogyan segít a Mossack Fonseca politikusok, vállalkozók és ismert emberek vagyonának eltüntetésében.
Az ügyvédi irodától az iratokat elsőként a német Süddeutsche Zeitung napilap újságírója szerezte meg, de az óriási adatmennyiség feldolgozásához szüksége volt az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) szervezet segítségére.
A több mint 214 ezer offshore cég adatainak rendszerezésén 76 ország több mint 370 újságírója dolgozott. Magyarországról a Direkt36 vett részt, Romániából a Rise Project a munkában.
Kicsi a világ
Az újabb áttörést a Mossack Fonsecahoz tartozó magánbank két német igazgatója, a 2018-ban Franciaországban elfogott Dirk Bauer és a Németországban a rendőrök által a testvére kertjében pihenés közben meglepett Axel Gauster vallomása hozta meg. A két férfi „kipakolt”, bőségesen szolgáltattak adatokat munkájukról, ügyfeleikről, a pénzmozgásokat elfedő manővereikről és főnökeikről, Jürgen Mossackról és Ramón Fonsecáról.
Valószínűleg mindketten Panamában vannak. Ügyvédi irodájukat bezárták, és ugyan 2016-ban néhány hónapra előzetes letartóztatásba kerültek, és a helyi hatóságok látványos eljárást indítottak ellenük, időközben lecsendesült a botrány. A hagyományosan kevéssé szilárd panamai igazságszolgáltatási rendszer viszonyainak megfelelően az eljárás kisiklott, és végül nem a két befolyásos ügyvéd került börtönbe, hanem a legfőbb ügyész és a nyomozást felügyelő ügyész veszítette el az állását, a házkutatásokon lefoglalt iratok pedig feldolgozatlanul hevernek egy raktárban.
Mindkét ügyvéd jómódban él Panamában, de mindketten csapdában vannak a nagyjából Csehország méretű államban. Panama nem adja ki állampolgárait, így a német állampolgárságának elveszítése után már csak panamai állampolgársággal rendelkező Jürgen Mossack és a közép-amerikai országban született Ramón Fonseca a határokon belül biztonságban van, de letartóztatással kell számolniuk, ha külföldre utaznak.
A Panama-aktákról Netflix-mozi is készült. A 2019 őszén bemutatott alkotás a vígjáték eszközeivel rajzol pontos képet az offshore-cégek és adóparadicsomok világáról, és alkotói szerint „az ezeket lehetővé tévő jogi rendszer elleni vádbeszéd”.
A Mossack Fonseca megpróbálta leállítani a film lanszírozását azzal az ürüggyel, hogy befeketíti az ügyvédeket – könyörtelen és szívtelen bűnözőnek állítva be őket –, azonban a Netflixtől azt a választ kapta, hogy nem most esik folt először a szakma becsületén.