Miért fertőződhetünk meg az oltás utáni első két hétben? A pontos, közérthető választ az Egészségkalauz oldalain találtuk meg.

A Pécsi Tudomány Egyetem a honlapján közölte dr. Botz Lajos professzor, a PTE Klinikai Központi Gyógyszertárának és Gyógyszerészeti Intézetének vezetőjének válaszait.

Az oltás nem hat az első tizennégy nap lejárta előtt

A professzor elmondta, hogy azért növelték a Pfizer és az AstraZeneca vakcinák két oltása közötti időt, mert már az első oltás után körülbelül két héttel kialakul egyfajta védettség. Az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy növelhető a két koronavírus oltás közötti intervallum, ezáltal több embert lehet az első oltásban részesíteni, időt nyerünk, illetve növeljük a védettség idejét. De figyelmeztetett: „A 14. naptól válik védettebbé a beoltott. Azt már megfigyelték, hogy azok közül, akik szabadosabban mozogtak vagy nem tartották meg a járványügyi korlátozásokat közvetlenül azután, hogy megkapták az első oltást, sokan megfertőződtek. Az oltás nem hat az első 14 nap lejárta előtt…Ne gondoljuk, hogy közvetlenül az oltás után vagy mindössze pár nap elteltével védettebbek vagyunk.”

Az egyes vakcináknál látott „védelmi szintet” azonban csak amásodik oltás után hetekkel éri el a szervezet! Ezért addig az első oltással már rendelkezőknél is mindenféleképpen ajánlott a maszkviselés és a távolságtartás.

A professzor hozzátette, hogy még a 2. koronavírus-oltás után sincs garancia arra, hogy nem kapjuk el a betegséget, de a lefolyása – az eddigi tapasztalatok szerint – enyhébb lehet.

A szakember a különböző koronavírus vakcinák kombinálásáról azt mondta, hogy egyelőre az első és a második adagot is ugyanazzal a vakcinával adják, de a jövőben elképzelhetőnek tartja a variálást például az Astrazeneca és a Szputnyik között.

A professzor elmondta, hogy egyelőre nem tudni, mennyi ideig adnak védelmet a koronavírus vakcinák, és hozzátette, hogy jelenleg a különböző vírusmutációkkal szembeni hatékonyságot is vizsgálják. Kihangsúlyozta, hogy ezért is van nagy jelentősége annak, hogy minél nagyobb legyen az átoltottság, és a koronavírus ne tudja kikerülni az oltóanyagokat.