Júliustól úgynevezett Nemzeti Kártyával jöhetnek az oroszok és fehéroroszok hazánkba, és bár „vendégmunkásokként” vannak aposztrofálva, nem szükséges munkaerőigényről szóló igazolást benyújtaniuk. Ezzel szélesre tárta a schengeni nemzetbiztonsági kaput a magyar kormány.

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Forbes azt írja, Magyarországon többféle jogcímen vállalhatnak munkát harmadik-országbeli (nem EU-s) állampolgárok; vagy valamilyen tartózkodási engedélyt váltanak ki, vagy Nemzeti Kártyát.

A kettő között azonban lényegi különbségek vannak:

· A Nemzeti Kártya esetében nincs éves maximum létszám, aki ilyennel rendelkezik, az nem számít bele a vendégmunkásoknál megállapított körülbelül 60 000 fő/év foglalkoztatási korlátba,

· nincs kizárt foglalkozás, azaz a Nemzeti Kártyás munkások bármilyen FEOR-ral (munkakörben) foglalkoztathatóak,

· a kérelemhez nem kell benyújtaniuk munkaerőigényről szóló igazolást,

· a hosszabbítási eljárásnál nem kell kulturális ismereti vizsgát tenniük, sőt.

A Nemzeti Kártya az első alkalommal két évre kérhető, de három évvel akárhányszor meghosszabbítható.

A lap szerint ez nem egy új rendszer, eddig is érkeztek nagy számban Nemzeti Kártyával ukrán és szerb vendégmunkások Magyarországra. Azóta viszont már összesen nyolc országból:

1. Bosznia-Hercegovinából,
2. az Észak-macedón Köztársaságból,
3. Moldovából,
4. a Montenegrói Köztársaságból,
5. Szerbiából,
6. Ukrajnából,
7. az Oroszországi Föderációból,
8. és Belarusz Köztársaságból.

Az oroszok beutazásának megkönnyítésére egyetlen lehetséges magyarázat látszik, ez Paks II. Ez egy olyan beruházás, amihez nagyszámú, kizárólag orosz, esetleg belarusz szakemberre lehet szükség – gondolnánk. A probléma csak az, hogy az atomerőmű működtetése kapcsán eddig is élt Magyarországon egy néhány ezer fős kis orosz kolónia, részben Pakson – emeli ki a Forbes számára Rácz András Oroszország-szakértő. 

„Hogy Paks kapcsán oroszok vannak az országban, az teljesen normális, ehhez a magyar szervek megtanultak alkalmazkodni, ez egy kezelhető dolog. A kérdés inkább az, hogy az engedélyezési eljárás eljut-e egy olyan szintre, ahol elindulhat az építkezésnek az a szakasza, amihez további orosz szakemberek is kellenek. Jelenleg ez nem látszik. Ahogyan az évek óta probléma, hogy a Roszatom képtelen elkészíteni az európai uniós szabványoknak megfelelő terveket és engedélyeztetést. Nem látszik, hogy ebben változás állna be.”

Amíg pedig ezt az akadályt nem ugorják meg, addig nem fog elkezdődni az építkezés nukleáris technológiai fázisa, amihez orosz szakemberek kellenének. Ha ennek ellenére a kormányzat idejekorán kinyitja előttük ezt az ajtót, az nehezen értelmezhető

– fogalmazott a szakember.

Az is tény, hogy ha csupán az atomerőmű-építés érdekében kerülne sor az orosz munkások beutaztatására, akkor specifikusan meg lehetne mondani, hogy milyen munkakörre keresnek milyen szakembert, míg a Nemzeti Kártya a szabad munkahelyválasztás lehetőségét teljesen nyitva hagyja – fogalmaz a lap.

A következő dolog pedig, amit egyáltalán nem tudni, az a nagyságrend. Pár tucatnyi nagyon speciálisan képzett szakemberről van szó, vagy sok ezer emberről? Ezzel kapcsolatban is kevés információ érhető el a nyilvánosságban, hiszen a Nemzeti Kártya korlátlan darabszámban igényelhető és kiadható.

A Forbes szerint a másik hasonló ok lehet még az új orosz kereskedelmi lánc, a Mere megjelenése, de ahogyan a Lukoil-ban sem orosz emberek segítettek a benzinkutakon, úgy azt is elég merész dolog lenne feltételezni, hogy orosz kasszások betelepítése lenne a cél az orosz üzletekbe.

Természetesen a kasszás beosztáshoz is tartozik FEOR szám, a Nemzeti Kártya bevezetése tehát ezen példák esetében is döcög.

A Nemzeti Kártyával, hacsak nincs a jogszabályba beépítve valami ezt kizáró fék, akkor megtörténhet, hogy:

nagy számban jöhetnek be oroszok újra anélkül, hogy ez célhoz vagy magyarázathoz lenne kötve.

– vélekedett Rácz András.

A teljes cikket a Forbes oldalán tudja elolvasni.

Forrás: Propeller