Jönnek felháborodott („kormányellenes”) fasiszták, és elküldenek az anyámba, hogy miért a hitlerájhoz és a Horthy-korhoz hasonlítom az Orbán-kórt, hiszen az sokkal inkább hasonlít a sztálini Szovjetunióhoz, a Kádár- és a Rákosi-rendszerhez.

Próbálom nekik elmagyarázni az analógiák természetét, miszerint két dolog sosem lehet azonos (különben egy dolog lenne), de a hasonlóságok és párhuzamok jól és érthetően illusztrálhatnak bizonyos jelenségeket és tendenciákat. „Rohadt komcsi!” – válaszolják, és ennyiben maradunk.

Jönnek felháborodott („kormányellenes”) sztálinisták, és elküldenek az anyámba, hogy miért a sztálini Szovjetunióhoz, a Rákosi- és a Kádár-rendszerhez hasonlítom az Orbán-kórt, hiszen az sokkal jobban hasonlít a hitlerájhoz és a Horthy-korhoz.

Próbálom nekik elmagyarázni az analógiák természetét, miszerint két dolog sosem lehet azonos (különben egy dolog lenne), de a hasonlóságok és párhuzamok jól és érthetően illusztrálhatnak bizonyos jelenségeket és tendenciákat. „Mocskos fasiszta!” – válaszolják, és ennyiben maradunk.

Elnézem őket így egymás mellett, és kicsit megbillen a hitem az analógiák rendszerében, különösen abban, hogy két dolog sosem lehet azonos (különben egy dolog lenne). Persze, inkább mégis az a helyzet, hogy ezek egy dolog (vagy ez egy dolgok), még ha egymás ellentéteinek is képzelik magát (vagy képzeli magukat).

A szerző Facebook-bejegyzése 2024. október 6-án.