Kásler doktor szerint nincs itt semmi látnivaló, ő például harminc éve még ötvenfokos műtőkben végzett tízórás műtéteket.
Mondjuk, ezt a sok szép kerek számot az ember hajlamos Kásler doktor költői túlzásainak tekinteni (főleg az ötven fokot), de legyen, fogadjuk el munkahipotézisként.
Ezek szerint Kásler doktor szerint nincs azzal semmi baj, hogy harminc év alatt – melyből lassan másfél évtizede Kásler doktor bűntársai vannak köz- és magánhatalmon – ugyanott tart az egészségügy (persze, dehogy tart ugyanott: sokkal szarabb lett).
Ez a „régen sem volt fenékig tejfel”-érvelés lényegében afféle beismerés, aminek nem egy erősésbüszkenemzeti dzsemborin, hanem a bíróság előtt, az utolsó szó jogán lenne a megfelelő helye, mielőtt a súlyos és arányos börtönbüntetést kiszabják. Arról szól, hogy a NER nem hogy nem javította (afféle állami feladatként, ami, ugye, a dolga lenne) az egészségügy állapotát, hanem sőt.
Persze, valahol Kásler doktornak is igaza van. A sötét középkorban még olyanok is akadtak, akik szerint a betegségekkel szemben a Tízparancsolat megfelelő védelmet biztosított. Hogy költséghatékony volt, az biztos, és zsolozsmázni tényleg bármilyen kurva kánikulában lehet.
Most, hogy a jó Kásler orvdoktor így – reciklált öt perc hírnév – visszabucskázta magát a közfigyelembe, ismét elmerengtem a klíma kontra Tízparancsolat ősi dilemmáján.

Én nem kétlem, hogy a Tízparancsolat akkurátus betartása megvédhet bizonyos betegségektől, bár egyelőre nemigen látom át a szisztémát. Ha, teszem azt, gondosan tartjuk magunkat a hatodikhoz („Ne paráználkodj!”), elkerülhetünk bizonyos nemi úton terjedő betegségeket; másfelől viszont boldogtalanok leszünk, és az elfojtás súlyos pszichés problémákat is okoz (hogy a demográfiai következményeket most ne is említsem). Ráadásul e betegségek elkerülésének vannak más, kézenfekvőbb módjai is. Értem, hogy Kásler úr mindig sír, mikor nekem orgazmusom van, de az igazat megvallva inkább azt szeretném, ha minél több sírnivalója lenne.
A többi parancsolatnál még ennyire sem látok összefüggést, legalábbis a testi betegségeket illetően.
A társadalmi betegségek esetében igen, ott bizonyos parancsolatok valóban gyógyírként szolgálhatnának, amennyiben betartanák őket, de a magam részéről a Tízparancsolatnál itt is komolyabb potenciális gyógyhatást tulajdonítanék Marx tizenegyedik Feuerbach-tézisének:
„A filozófusok a világot csak különbözőképpen értelmezték; a feladat az, hogy megváltoztassuk.”

A szerző Facebook-bejegyzései 2024. jálius 25-26-án.