Az MTI logója az állami hírügynökség főoldalán.

Az immár több, mint 140 éves MTI annyival többet látott viharos történelmünkből, mint az Országház, amennyivel előbb született. Legyünk büszkék rá, hogy a miénk Európa és a világ egyik legrégebbi hírügynöksége!

A történet hitelesen olvasható a Wikipediában. „Két országgyűlési gyorsíró, Maszák Hugó és Egyesy Géza 1880. november 23-án fordult beadvánnyal Tisza Kálmán miniszterelnökhöz, amelyben távirataik számára díjmentességet kértek hírügynökségük felállítása érdekében. A magyar kormány 1880. december 28-i ülésén a kérés teljesítéséhez hozzájárult. Az uralkodó, Ferenc József a jegyzőkönyvet 1881 januárjában látta el kézjegyével. Az iroda tevékenységét márciusában kezdte meg.”

Ne feledkezzünk meg erről sem: 1980-ban kapott Állami- díjat Borbély György, megosztva Budai Gáborral, Mészáros Gézával, Wagner Józseffel és Wagner Mihállyal a hírügynökségi rendszerek átviteltechnikai berendezéseinek kutatása, fejlesztése és alkalmazása terén elért, más szocialista országokban is bevezetett eredményeiért.

Csaknem másfél évszázad történelmi mércével is nagy idő, ahogyan a kor, a változó korszakok sorozata is hosszú. Mindezek tükreként az MTI teljesítménye, hitelessége nem mindig dagasztotta, dagaszthatja a mellünket. De bárhogyan is: a mi „öreg” MTI-nkre – és arra, hogy mi ennek részesei lehettünk – büszkék voltunk, vagyunk, és leszünk…

A szerkesztő megjegyzése

Szerzőnk cikkéhez értékes linket mellékelt: a Media1 hírportál cikkét, hozzásegítve, hogy SAJTÓ/FÓRUM rovatunk hasábjain hitelesen ismertethessük az MTI szerkesztőségében történteket. Köszönjük.

Kocsis Tamás: Sub rosa

Kocsis Tamás (1935) 1965-1981 között a Magyar Távirati Iroda külföldi tudósítójaként tevékenykedett (Peking, Phenjan, Ulan Bator, Belgrád, NDK, Nyugat-Berlin). 1981és 1987 között az MTI Daily News/Neuste Nachrichten című kétnyelvű napilapjának főszerkesztője volt.