Nem terveznek ugyan állami temetést,  írja az orosz Interfax hírügynökség, de Mihail Gorbacsovot, a 91 éves korában egy moszkvai elit kórházban most elhunyt  egykori szovjet pártfőtitkárt  a Szovjetunió első és egyetlen elnökét  a felesége mellé temethetik a moszkvai Novogyevicsi temetőbe.
Már az is politika a javából, hogy Vlagyimir Putyin  részvétét fejezte  Gorbacsov családjának a Kreml weboldalán közzétett táviratban, holott  korábban arról beszélt, hogy a  szovjet birodalom összeomlása az évszázad legnagyobb geopolitikai katasztrófája volt. 

„Gorbacsov politikus volt, és államférfi, aki nagy hatással volt a világtörténelem folyására” – írta  most az orosz elnök. „Összetett, drámai változásokkal, széles körű külpolitikai, gazdasági és szociális kihívásokkal teli időszakban vezette országunkat. Látta a reformok szükségességét, és igyekezett megoldásokat javasolni az egyre sürgetőbb problémákra.”

Történelmi hely Novogyevics a javából! A Wikipedia megfogalmazásában: a Novogyevicsij-kolostor Moszkva centrumának délnyugati részén, a Moszkva folyó kanyarulatában fekszik. A 16–17. századi orosz építőművészet kiemelkedő, jó állapotban fennmaradt remeke, a Kreml után az orosz főváros egyik leghíresebb műemléke. Az épületegyüttest 2004-ben felvették az UNESCO világörökség listájára.
A kolostort III. Vaszilij moszkvai nagyfejedelem alapította 1524-ben.  Borisz Godunov a kolostor területén „fogadta el” a számára felajánlott cári koronát. Uralkodása idején (1598–1605) a fából készült védőfalat bástyákkal megerősített téglafallal váltották fel.

A kolostor területe a 16. század óta temetkezési hely, cári és híres arisztokrata családok, kiemelkedő egyházi és katonai vezetők nyughelye volt. A 20. század elején a kolostorfalon túl különálló temetőt nyitottak Novogyevicsi temető néven, ahol a művészet, a tudomány, a politika számos ismert képviselőjét temették el, sokuk síremléke ma is látható.
Íme Novogyevics halottai. (Magyarul, a linkre kattintva; enyhén zavaró, hogy az orosz nevek következetlenül: hol angolos, hol – ritkábban – magyaros fonetikus írással jelennek meg… – a szerk. megj.)
Lehet csodálkozni, lehet történelmet, irodalom- és művészettörténelmet tanulni!
Ezek közé a neves orosz személyiségek közé kerül örök nyugalomra most Mihail Gorbacsov. Vitatkozni lehet és kell róla, a szerepéről, de aligha vitatható az egész világon elterjedt mondás: a 20. század második fele Jaltával (Sztálin Churcill, Roosevelt) kezdődött és Máltával (Gorbacsov, Bush) fejeződött be.
Ami azóta történik: az emberiség második évezredi keserves vajúdása.

A kolostor
Hírességek sírjai
Vlagyimir Viszockij sírja
Grigorij Csuhraj sírja
Szergej Jeszenyin sírja
Lev Jasin sírja