Megszüntette a nyomozást a rendőrség a magyarokat is érintő kínai adatgyűjtés ügyében.
2020 őszén robbant ki nemzetközi botrány, amikor kiderült, hogy közösségi oldalak és cikkek figyelésével és feldolgozásával Kína célzott megfigyelést kezdett, információkat gyűjtve körülbelül 2,5 millió személyről és sok-sok szervezetről.
Legalább hétszáz magyar lehet a megfigyeltek között: zömmel döntéshozók és véleményformálók: politikusok, felsővezetők, katonatisztek, egyetemi oktatók és újságírók az érintettek.
Több magyar médium írt arról szeptemberben és októberben, hogy hozzájutottak a magyarok megfigyelését bizonyító fájlokhoz, de a teljes lista nem ismert, mivel a fájlok – milyen véletlen a net kibertámadásos világában! – megsérültek. A sérült fájloknak csak egy részét sikerült helyreállítani. Így nem ismert pontosan az egyes országokban megfigyeltek köre.
Miután kiderült, hogy magyarokat is érint a kínai tömeges adatgyűjtés, a Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen indított nyomozást személyes adattal való visszaélés gyanúja miatt.
Erre az eljárásra kérdezett rá most a magyar Telex hírportál.
A válasz pedig: „Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2021 februárjában megszüntette” – írta az ORFK.
Kíberek a szupertechnika kibervilágában…
A szerkesztő megjegyzése
A szerző finom szójátékkal él, a ‘kíber’ szó jelentése (szinonimái a magyar szlengben): fakabát, közrendőr, hekus, zsaru, rendőr, zsernyák, kopó, jard, rendfenntartó, pandúr, biztosúr, sün, csendőr, szerv.