Ne reméljük, hogy megérjük…

Kiszámolták, mikor vehetjük fel a kapcsolatot a földönkívüliekkel

A Pekingi Egyetem két tudósa kilenc forgatókönyvet készítettek, amelyek meghatározzák, mennyi időbe telhet, mire fel tudjuk venni a kapcsolatot egy idegen civilizációval.

Az 1950-es években a fizikus Enrico Fermi egy érdekes kérdéssel állt elő: ha az ember nem különleges, és rajtunk kívül is léteznek fejlesztett civilizációk az univerzumban, akkor miért nem találtunk még egyetlen ilyet sem? A kérdését azóta Fermi-paradoxonként ismeri a tudomány, amit számos módon próbált már megmagyarázni. Most egy újabb elmélet született a kérdés megválaszolására.

The Astrophysical Journalban megjelent publikációban azt állítja két tudós, Vencsie Szung és Ho Kao, hogy még ha a civilizációk tízezrei is élnek odakint, több ezer éven át kell élniük ahhoz, hogy esélyünk legyen felvenni velük a kapcsolatot.

A számításhoz két dolgot vettek figyelembe a tudósok: az élet megjelenésének valószínűségét egy Földhöz hasonló bolygón, valamint a bolygó csillagának fejlődési szakaszait. A szakemberek ezek alapján kilenc olyan forgatókönyvet dolgoztak ki, amelyekben a CETI-k (kommunikálni képes földönkívüli intelligencia) előfordulása ritka vagy gyakori volt.

Ha ritkák – nagyjából 110 ilyen van a Tejútrendszerben –, akkor a kapcsolat felvétele 400 ezer évbe is beletelhet. A legjobb forgatókönyv szerint ha 43 ezer CETI van odakint, 2000 évbe telne, mire megkapnák a kozmikus üdvözlést.

A szakemberek úgy vélik, eddig azért nem kaphattunk üzenetet, mert az ember csak nem oylan régóta tud így kommunikálni. Azt is feltételezték azonban, hogy az emberiség élettartama valószínűleg véges – elég csak a nukleáris fenyegetésre vagy egy aszteroida érkezésére gondolni –, így az is előfordulhat, hogy az emberiség a faj kihalása előtt sosem fog jelet kapni. (hvg.hu)

Forrás: DigitalHungary