Simon Endre műtermi újdonságai

Táltos tánc

Száll a táltos révületben, szeme előtt száz fény cikáz. Szín kavalkád körülötte, mozgásban az egész világ. Szertehullott részeire, s minden csupa ribillió, mégsem nyugtalanít ez a valószerűtlen, táguló univerzum, amely a képtér egészét kitöltve, mintha mesés, játékos kedvünket keltené életre.
Akárcsak ez a varázsos Táltos tánc, Simon Endre sok más mostanság született akril kollázsa is, például a Dimenzió, a Kisugárzás, a Fekete Nap, a Kötött ritmus, a Kimért világ és így tovább, a játékosság, a derűlátás, az élénken lüktető zeneiség, a vidáman tündöklő színharmóniák jegyében fogant.

Kisugárzás

A művész nyolcvanöt évesen is hű önmagához, több mint hat évtizede megfogalmazott művészi hitvallásához. Azt festi, amit szeret, és úgy, ahogy a szíve diktálja. Persze ha csak a gyakran rakoncátlankodó szívére hallgatna, nem biztos, hogy itt tartana, ahol most, de termékeny pályáján mindig szót kapott a kiapadhatatlan alkotóerő, szárba szökkent az értékteremtő szándék és tehetség, újabbnál újabb sorozatok, festmények, grafikák tanúsították, hogy a közel húsz esztendeje Magyarországon élő marosvásárhelyi festő nemzedéke egyik legkiválóbb képviselője. Erről újra meggyőződhet mindenki, aki megnézheti majd az idei nyár második felére tervezett vásárhelyi, kolozsvári, budapesti egyéni kiállításait.

Friss hó


A hűség nyilván nem leszűkített, nem egyoldalú. Hirtelenjében csak a formabontó, nonfiguratív munkáit említettem, de 2019-ben, ’20-ban, ’21-ben életművének másik nagy vonulata is jócskán gazdagodott a valósághoz, a tájhoz, a szülőföld és a nagyvilág szépségeihez közvetlenebbül, konkrétabban kapcsolódó, az élmény frissességével telített számos alkotással.
„Két világ él bennem, egyrészről a természet valós formáinak szeretete, másrészről az elvont formák vonzása, melyek élményeimmel keveredve egy szimbolikus-absztrakt egységévé állnak össze. E kettős való-álom tér az én világom.” – olvasható Simon Endre önvallomása a munkásságát felmutató, 2012-ben megjelent impozáns albumban. A Szücs György művészettörténész szerkesztette méretes kötetet még nagyon sok új festménnyel lehetne kiegészíteni.

Hegyi vízesés


Simonék törökbálinti otthonában, műtermében egymást érik az újdonságok, melyeknek kisebb hányada tárlaton, filmen, a médiában már közszemlére kerülhetett, de azok a művészetkedvelők az igazán szerencsések, akik a helyszínen hallgathatják róluk az alkotó történeteit, hozzáfűzni valóit. Maga a Műteremsarok is válhat absztrakt mű ihletőjévé, tárgyává, és bármely honi emlék, szülőföld-élmény formálódhat álomképszerű látomássá, a megélt valóság érzésekkel telt, színes vagy fekete-fehér tükörképévé.

Tengerszem

A Friss hó a hegyen, az Ősz sok árnyalatú sárgája, a Hegyi vízesés romboló erejű zuhataga, a Tengerszem metsző kéksége, a szülőfalu, a szelíden suvadásos Székesi határ szemnek és léleknek egyaránt örömöt szerez. És jó újra meg újra megtapasztalni, hogy a szenvedéllyel végzett alkotómunka nem csak elemésztheti az ember energiáit, fiatalító erővel meg is sokszorozhatja azokat. A marosvásárhelyi képzőművészeti mozgalmat felvirágoztató egykori nagy generáció jelesei közül ma már kevesen élnek, alkotnak, Simon Endre mindegyre eszünkbe juttatja, milyen nagy művészi potenciálnak örvendhetett ez a város. Ő is a követendő példa- és mértékadó mestereink közé sorolandó. És ami külön kiemelést érdemel: jelen időben!

Fekete nap