A Magyar Hang cikke.

Bejelentette Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön, hogy pártja kivonul a kormánykoalícióból, és jobboldali kormány kialakítását támogatja a parlamentben. „Hogy minden világos legyen: én és a pártom teljes mértékben megértettük, hogy mit akarnak a román választópolgárok! Olyan politikai osztály ellen szavaztak, amelyet inkább a felesleges konfliktusok és a bosszú hajt, mint a román emberek érdekei! Ezért úgy éreztük, hogy kötelességünk félretenni a múltbeli eseményeket, túllépni a koalíciós partnereink ígéretének megszegésén, és megpróbálni előrehaladni, hogy minél hamarabb stabil és működőképes kormány alakulhasson ebben az országban!” – írta a politikus Facebook-oldalán.

A szociáldemokraták vezetője azt is jelezte, tisztában van Románia súlyos helyzetével, amelyet nemcsak az európai partnerek, hanem a nemzetközi pénzügyi intézmények is jeleztek már, ezért kezdeményezik egy szélesebb koalíció létrehozását, amely minden „Európa-párti” pártot magában foglal. Azzal folytatta közleményét, hogy a párt nézőpontja szerint nincs értelme olyan „partnerekkel” dolgozni, akik „félnek” velük leülni egy asztalhoz, mert úgy érzik, hogy „bemocskolják” magukat. „A PSD már eleget tűrt az ilyen viselkedésből anélkül, hogy reagált volna. Ez a munkamódszer teljesen kontraproduktív. Ezért a PSD méltósággal vonul vissza az asztaltól, de nem menekülünk a felelősség elől. A parlamentben jobboldali kormányra fogunk szavazni!” – írta Marcel Ciolacu.

A szociáldemokraták kilépésével szétesett a jelenlegi kormánykoalíció, amelyben a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vett részt. Mivel a szociáldemokraták képezték a legnagyobb erőt, így a PNL, az RMDSZ és az USR már nem rendelkezik parlamenti többséggel, úgy tűnik, egyik oldal sem tudja megszervezni a többséget, így valószínűleg kisebbségi kormány fog alakulni, írták romániai elemzők.

Klaus Iohannis államfő időközben Brüsszelből üzent a politikai vezetőknek, hogy „jobb lenne, ha gyorsabban lépnének előre.” Az elnök jelezte, hogy csak akkor hívja össze a miniszterelnök kijelölésére vonatkozó konzultációkat, ha a koalíció képes jelöltet bemutatni a posztra. Az ütemterv szerint a szenátorok pénteken 14 órakor teszik le esküjüket, míg a képviselők szombaton teszik meg ugyanezt.