Vivian Wang képes riportja a New York Times oldalain.

Talán jobb ételt keresnek. Talán eltévedtek. Talán csak kalandvágyóak és jól érzik magukat. Senki sem tudja biztosan. De valamilyen oknál fogva egy tizenöt ázsiai elefántból álló csorda már több mint egy éve vándorol Kínán keresztül, több mint háromszáz mérföldet megtéve falvakon, erdőkön – és szerda este 21:55-kor a 8,5 millió lakosú Kunming város szélén – keresztül.

Tavaly tavasszal indultak el Kína Laosszal közös délnyugati határán fekvő Xishuangbanna Nemzeti Természetvédelmi Területről.  Az elefántokat először akkor vették észre, amikor egy kisváros utcájának közepén trappoltak, egy bezárt autókereskedés és bámészkodó lakosok mellett. Aztán bementek egy raktárba, ahol erjesztésből megmaradt gabonát tároltak. Ennek eredménye: legalább egy részeg elefántról szóló beszámoló. Kormányhivatalnokok ekkor kukorica és ananász kamionnyi rakományát szórták eléjük, hogy kevésbé lakott területekre tereljék őket. Az elefántok köszönték, felfalták – majd folytatták útjukat.
Szakértők szerint ilyen sokat még nem vándorolt elefánt Kínában. Hogy hová mennek legközelebb? Mikor állnak meg? Bizonytalan.
A vándorló elefántok a kínai közösségi médiát megragadták, a helyi tisztviselőket megdöbbentették, és több mint 1,1 millió dolláros kárt okoztak. Az elefántszakértők is vakargatják a fejüket. Arra kérik a közvéleményt, hogy mérsékelje örömét. A természetvédelem iránti lelkesedés nem feltétlenül esik egybe azzal a valósággal, hogy mit jelent majd több elefánt mellett élni.
“Ez az alku része” – mondta Ahimsa Campos-Arceiz, a Xishuangbanna Trópusi Botanikus Kert egyik vezető kutatója, aki az elefántokra specializálódott. “Meg akarjuk őrizni az elefántokat és a tigriseket. De nincs tízezer négyzetkilométerünk, ahová ezeket az elefántokat és tigriseket beterelhetnénk, és azt mondhatnánk: Legyetek boldogok, ne aggódjatok”.
Nem világos, mi késztette az elefántokat arra, hogy elhagyják otthonukat. Tény, hogy a természetvédelmi erőfeszítések nyomán a kínai elefántpopuláció az elmúlt években nőtt, a néhány évtizeddel ezelőtti kevesebb mint kétszázról mára számuk mintegy háromszázra emelkedett a hivatalos statisztikák szerint. (A kutatók szerint a tényleges számok nem egyértelműek.) Ugyanakkor az erdőirtás csökkentette az élőhelyüket.
Dr. Campos-Arceiz szerint az elefántok növekvő emberközelsége – és szigorúan védett státuszuk – felbátorította az állatokat. És okosak is: ahogy elkezdték áttörni a természetvédelmi területek határait, és  lakott vidékek jutottak, felfedezték, hogy az  ennivaló sokkal vonzóbb, mint a szokásos erdei táplálékuk.
“Az elefántok megtanulták, hogy mennyi étel van odakint, mennyire tápláló, mennyire finom, mennyire könnyű elérni és mennyire biztonságos” – mondta Dr. Campos-Arceiz. Ez azt jelenti, hogy az elefántok visszatértek olyan helyekre, ahonnan hosszú ideig távol voltak. Ennek eredményeképpen nem meglepő, hogy az elefántok a szokásos élőhelyeiken kívülre vándorolnak, és a jelenség valószínűleg folytatódni fog, mivel a populációjuk tovább növekszik. (Szerda este megbeszélt interjúnk lett volna Dr. Campos-Arceizzal arról, hogy merre járnak most az elefántok. De ő átütemezte a beszélgetést, mert mint kiderült éppen a Xishuangbanna-erdőségben jár  egy másik elefántcsorda nyomában,  amely mintegy negyven mérföldre sétált  el a természetvédelmi területtől, ahol addig élt .)

Írás és fotó: New York Times

Forrásunk: Újnépszabadság