Kínai származású tudósok ezerszám mennek Kínába Trump Amerikájából: az amerikai elnök egyetem- és értelmiségellenes politikája miatt sokezer élvonalbeli tudós hagyja ott az Egyesült Államokat, közöttük is nagy számban találhatunk olyan kínaiakat, akik máris hírnevet szereztek szakmájukban, de jobb ajánlatot kaptak Pekingtől, ezért búcsút intenek Amerikának.

Az Asia Times szerint olyan jelentős ez az agyelszívás – brain drain –, hogy komolyan befolyásolja a jövőt is hiszen a tudományos-technikai forradalom korát éljük. Régen rájöttek erre Kínában, ahonnan ezerszám küldték a tehetséges fiatalokat tanulni az Egyesült Államokba. Jelentős részük nem is tért vissza, mert vonzotta őket az amerikai életforma és a tudományos élet szabadsága. Meg persze a jó fizetések. Csakhogy Kína nélkülük is komoly eredményt ért el: a nagy technológiai versenyben egyértelműen feljött a második helyre, ahonnan komolyan fenyegetheti az Egyesült Államokat.

Hszi Csin-ping elnök a kommunista párt kongresszusán kijelentette: “2025-ben a mesterséges intelligencia fejlesztése terén megelőzzük Amerikát!” Washingtonban megszólalt a vészcsengő: az Egyesült Államok első számú ellenfélnek nyilvánította Kínát. Amely talán idén még nem tudja lefőzni az Egyesült Államokat a mesterséges intelligencia terén, de hatalmas összegeket költ arra, hogy visszacsábítsa az USA-ban dolgozó kínai szakembereket, hogy otthon produkáljanak eredményeket.

A kínai agyelszívás évek óta tart

Húszezer kínai származású tudós és mérnök hagyta el az Egyesült Államokat 2010 és 2021 között, és a Covid pandémia óta ez az irányzat felerősödött. Sztárok is érkeztek Kínába például, Kang Chen, a Massachusetts Institute of Technology vezető mérnöke, akit az FBI azzal gyanúsított, hogy Kínának kémkedik az egyetemen. Az első Trump elnökség idején volt egy China Initiative program, amely kifejezetten diszkriminálta a kínaiakat. Most még nincs ilyen, de a közhangulat Kína-ellenes az Egyesült Államokban, és ez sok kínai tudóst és mérnököt távozásra ösztönöz. Nemcsak arról van szó, hogy a kínaiak diszkriminációtól tartanak, sőt esetleg egy kémhisztériától, hanem arról is, hogy csökkennek a tudományos kutatásra szánt pénzek az USA-ban. Trump ebben is profitorientált, márpedig az alapkutatások nem mindig hoznak pénzt, nélkülük viszont nincs technológiai fejlesztés.

Peking pontosan az ellenkező utat követi: meghirdették a szupertehetség programot, ami azt jelenti, hogy a kiváló tudósok és mérnökök amerikai mércével mérhető fizetéseken felül azonnal lakást is kapnak, és olyan kutatási és munkalehetőségeket, amelyek megfelelnek a világszínvonalnak. Kínában nem spórolnak a tudományos kutatás támogatásával. Ráadásul a tudásnak óriási a presztízse a társadalomban, miközben Trump értelmiségellenes retorikája miatt a “tojásfejűek” egyre kevésbé érzik jól magukat az Egyesült Államokban.

Elérte-e már a szuperhatalom státuszt a tudományban Kína?

Az Egyesült Államoknak ez akkor sikerült, amikor – a harmincas-negyvenes években –tömegesen menekültek az európai tudósok a nácizmus elől Amerikába. Einstein volt a leghíresebb ilyen menekült, azóta is Einstein-vízumnak hívják az Egyesült Államokban a külföldi kiválóságoknak kiadott soron kívüli beutazási lehetőséget. Jellemző Donald Trumpra, hogy itt is csalt: szlovén feleségét Einstein-vízummal hozta be az Egyesült Államokba, lefizetve a vízumkiadó hivatalnokokat.

Trump mostani politikája  egyfajta erődreakció: az USA szemben áll az egész világgal. A nemzetbiztonsági szempontok felülírnak minden mást. Ez nem épp ideális versenyhelyzet az e tekintetben egyre nyitottabbá váló Kínával. Az USA nemcsak Kínával szemben gyengülhet meg a tudományos-technikai versenyben, de Európával vagy akár a dúsgazdag közel-keleti olajállamokkal szemben is. Trump legutóbbi útján Szaúd Arábiában és az Egyesült Emírségekben hatalmas üzleteket kötött az amerikai mesterséges intelligencia központok felépítésére is. Mohamed bin Szalman herceg, szaúdi trónörökös egyik fő célja az, hogy az olaj pénzekből modern technológiai központot hozzon létre Szaúd Arábiában. Szaúd Arábia sokban Kínát utánozza e téren amikor először csak importálja a legfejlettebb technikát, majd maga is fejleszteni kezdi azt.

A Bank of America már vételre ajánlja a kínai ipar legújabb szuper produkcióját, a pilóta nélküli repülőgépet – írja a CNBC amerikai portál…

Forrás: FüHü