Indiában törölték a tizenhat éven aluli tanulók tantervéből az evolúció, a periódusos rendszer, az energiaforrások és példáula légszennyezés, a fenntarthatóság vagy a klímaváltozástémájának oktatását, és az idősebbeknek is jelentősen kevesebb óraszámban tanítják ezeket az elhanyagolható jelentőségű jelenségeket. Eközben Indiában szinte már folyamatosak a gyilkos, esetenként 50 Celsius-fokos hőhullámok, amelyeket természetesen nem a vezetés szerint nem létező klímaváltozás okoz. Vajon mi vezethette a fundamentalista hindu oktatási kormányzatot, hogy a modernitással szöges ellentétben álló reformokat erőltessen az oktatási rendszerre, hiába tiltakoznak ez ellen az indiai kutatók?
Indiában egy hónapja kezdődött az új tanév. Az iskolapadba visszatérő tizenhat év alatti tanulók azonban ettől az évtől kezdve már egy szót sem hallhatnak az evolúcióelméletről. A 256 millió indiai általános és középiskolás által tanult anyagot meghatározó Országos Oktatáskutatási és -képzési Tanács „tartalomracionalizációnak” nevezett intézkedéseket léptetett életbe. Nem ez a tanács első támadása a darwini evolúció oktatása ellen: a témát már három éve is kiemelték a tantervből (akkor még csak „ideiglenesen”) a covidlezárások idején bevezetett online oktatás miatt szükségessé vált „tananyagkarcsúsításra” hivatkozva. Most a döntést azzal indokolják, hogy a téma „irreleváns a jelenlegi kontextusban”, írja a Science, bármit is jelentsen ez.
Az, hogy a téma csak a tizenhat évesnél idősebb diákok óráin kerülhet esetleg elő, a gyakorlatban azt okozza, hogy a legtöbb diák az életében nem fog hallani az evolúcióról, hiszen a többségük a tizedik osztály után (átlagosan tizenhatéves korában) kihull az oktatási rendszerből. A döntés kritikusai (nagyjából a teljes tudományos közösség) szerint ez a lépés újabb bizonyítéka annak, hogy az áltudományos téveszmék egyre nagyobb teret nyernek az indiai oktatásirányítás gondolkodásában. A konzervatív hindu szervezetekhez kötődő „tudósok” már régóta hangoztatják – nyugati fundamentalista eszmetársaikhoz hasonlóan –, hogy az evolúció csak fantazmagória. De ez korántsem a legmeredekebb állítás, amit a hivatalos indiai oktatásirányítás magas szintjein tevékenykedő fi gurák megfogalmaznak.
A kormány által támogatott véleményformálók ősi hindu szövegekre hivatkozva tényként közlik, hogy az indiaiak már évezredekkel ezelőtt építettek űrhajókat, folytattak őssejtkutatást, feltalálták az internetet és a nukleáris fegyvereket (ez nem vicc). Ezek az áltudományos butaságok a Narendra Modi miniszterelnök 2014-es hatalomra kerülése óta folyamatosan erősödő hindu nacionalizmusban gyökereznek. Az evolúció oktatása mindig is szálka volt a szemükben. 2018-ban Satya Pal Singh felsőoktatási miniszter így küldte padlóra Darwin elméletét: „az őseink írott és szájhagyomány útján terjedő szövegeiben sehol sem tesznek említést arról, hogy bárki is látott volna olyat, hogy egy majom emberi lénnyé változik”.
Gyakorlatilag a természettudományok mindegyikét drasztikusan visszaszorítják a közoktatásban: a diákoknak kevesebb matematikával, biológiával, fi zikával, földrajzzal kell vesződniük. A döntésről megkérdezett (igazi) kutatók gyakorlatilag szóhoz sem jutottak, amikor értékelniük kellett a folyamatokat. Voltak, akik nem voltak hajlandók elhinni, hogy 2023-ban arról kérdezi őket egy újságíró, miért szükséges tanítani az iskolákban az evolúciót vagy a periódusos rendszert. Ez a művelt emberek számára már száz évvel ezelőtt sem lehetett kérdés.
Azt az érvet, miszerint az eltávolított témák „irrelevánsak a jelenlegi kontextusban”, különösen őrültségnek és/vagy cinizmusnak tartják. „Mindent eltávolítottak a tananyagból, ami a vízzel, a légszennyezéssel és általában a természeti források kezelésével volt kapcsolatos. Nem értem, hogy a víz megőrzése vagy a levegő szennyezése hogy lehet irreleváns a számunkra. Épp ellenkezőleg: ezek egyre fontosabbá válnak” – nyilatkozta a Nature-nek Mythili Ramchand, a mumbai Tata Társadalomtudományi Kutatóintézet munkatársa.
De korántsem csak Darwin és Mengyelejev került az oktatási cenzorok kaszája alá: törölték például az elektromágnességről és az ipari forradalomról szóló anyagot. Eközben a nem természettudományos – de a kormányzatnak nem kedves – tananyag sem úszta meg a karcsúsítást. Leselejtezték a demokráciáról, a sokféleségről, a politikai pártokról szóló szövegrészeket is. A lépéseket részben azzal indokolják, hogy ezek a témák átfedtek máshol már tárgyalt kérdésekkel, és sok diák számára túlságosan nehezen érthetők voltak. A kritikusok szerint ezek az ürügyek csak azt bizonyítják, hogy a valós cél a felnövekvő generációk tudatlanságban tartása.
Ezek a folyamatok azért döbbentenek meg sokakat, mert a demográfiai és gazdasági folyamatok alapján feltételezni lehetett, hogy India Kína babérjaira próbál törni, nemcsak a világ legnépesebb országa, de a világ egyik vezető technológiai hatalma címért is. Az utóbbi időben egyre jelentősebbé válik az indiai űrtevékenység, és a világ megannyi multinacionális vállalata Indiába szervezi ki a legtöbb információtechnológiai műveletet. A legtöbb telefonos ügyfélszolgálatra érkező hívást egy Indiában ülő ember fogadja, a nagy tudományos folyóiratok legtöbbször indiai alvállalkozóknak adják ki a tördelési, weboldalfenntartási feladatokat, a világ nagy számítástechnikai vállalataiban tömegessé vált az indiai felsővezetők jelenléte (a Microsoft vezérigazgatója Satya Nadella, a Google-é Sundar Pichai, az Adobe-é Shantanu Narayen, a Twitteré Parag Agrawal volt, mielőtt Elon Musk kirúgta volna). A Modi-kormányzat azonban a jelek szerint sokkal fontosabbnak tartja a vallásos szélsőségesek pillanatnyi támogatását, mint a felnövekvő generációk jövőbeli versenyképességét.
Forrás: a Magyar Hang VI. évfolyama 24. számának (2023. június 16–22.) nyomtatott változata. A képek nem az eredeti cikk illusztrációi. (u7szerk.)