A Transtelex cikke.

Radu Theodoru orosz tisztek között (balról a harmadik) – Fotó: a romániai orosz nagykövetség Facebook oldala

Radu Theodoru, a második világháborús veterán és hírhedt szélsőjobboldali aktivista egy oroszbarát államcsínyt előkészítő titkos szervezet élén állt – állítják a román hatóságok. A Vlad Țepeș Parancsnokság néven működő csoport célja Románia NATO-ból való kiléptetése és egy új, autokratikus rendszer bevezetése volt. A tagok Moszkvába utaztak, hogy támogatást kérjenek terveikhez, miközben a román védelmi miniszter januárban még ünnepi gratulációt küldött a tábornoknak. Most a hatóságok vizsgálják, milyen mélységig sikerült beépülniük az állami struktúrákba.

Hat embert vett őrizetbe a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság, akiket a Vlad Țepeș Parancsnokság nevű szervezet létrehozásával gyanúsítanak, aminek célja a román állam szuverenitásának és függetlenségének aláásása volt. A titkosan szerveződő, katonai hierarchiát másoló csoport élén egy 101 éves nyugalmazott tábornok, Radu Theodoru áll, akinek a vezetésével állítólag egy oroszbarát államcsínyt készítettek elő a gyanúsítottak. A csoport célja Románia NATO-ból való kiléptetése, a politikai rendszer teljes megszüntetése és egy új, autokratikus vezetés bevezetése volt.

A nyomozások szerint a szervezkedés nem puszta összeesküvés-elmélet volt: a csoport vezetői Moszkvába utaztak, hogy közvetlen segítséget kérjenek az orosz hatóságoktól, miközben online és személyes toborzásokkal próbálták kiépíteni bázisukat Romániában. A DIICOT nyomozásai szerint a Vlad Țepeș Parancsnokság néven működő struktúra katonai fegyelmet követett, saját vezérkarát és „minisztériumait” alakította ki, és aktívan készült egy politikai hatalomátvételre.

A botrány kirobbanása után a sajtó rájött, hogy Radu Theodoru nem egy ismeretlen név a román politikai szélsőjobboldali szubkultúrában, és többször cikkeztek róla az elmúlt évtizedekben. A Hotnews és a Spotmedia is összegyűjtötte róla a legfontosabb tudnivalókat.

Theodoru a második világháború veteránja, aki a Bukaresti Repülőtisztképző Iskolában tanult, és 1944 augusztusában, az ország hadszíntérről való kiugrása előtt részt vett a harcokban. Pályafutása során több katonai kitüntetést, köztük a második világháború emlékkeresztjét is megkapta.

A 89-es fordulat után a Nagy-Románia Párt (PRM) egyik alapítójaként kezdte pályafutását, majd a 2000-es években radikális nézeteivel hívta fel magára a figyelmet. Egy ideig a párt vezére, Corneliu Vadim Tudor egyik legfőbb bizalmasaként ismerték, nacionalista, revizionista és euroszkeptikus nézetei egybeestek Vadim Tudor politikai vonalvezetésével. A párton belüli szerepe azonban fokozatosan csökkent, és idővel konfliktusba került az elnökkel. A feszültség odáig fajult, hogy Theodorut végül kizárták a PRM-ből, miután nyilvánosan bírálta Vadim Tudor vezetői stílusát és a párt irányvonalát.

A kizárás után Theodoru még inkább a nyugatellenes narratívák terjesztése felé fordult, és támogatta az oroszbarát politikai kezdeményezéseket. A 2000-ben kiadott „Nazismul sionist” (Cionista nácizmus) című könyvében azt állította, hogy a holokauszt „a legjövedelmezőbb zsidó üzlet”, és hogy a népirtást túlzó és hamis beszámolókkal támogatják. A 2004-ben készült romániai holokausztról szóló jelentésben az Elie Wiesel Intézet a legerőteljesebb antiszemita és holokauszttagadó szerzők közé sorolta. Egyik cikkében Hitler szerepét „a zsidók által kitalált mítosznak” nevezte, aki „csak egy marionettfigura volt a kezükben”.

Az utóbbi időben a szélsőjobboldali konspirációs közeg egyik emblematikus alakjává vált, amelyet az orosz propaganda is előszeretettel használ fel. Nemcsak a román politikai szélsőjobb, hanem az orosz propaganda kedvence lett. A Szputnyik orosz állami médium gyakran adott neki teret, ahol az EU-t „az emberiség mocsarának”, a román kormányt „globalista bábokból álló zsoldosbandának” nevezte.

Az orosz nagykövetség rendezvényein is rendszeresen megjelent, itt nyilvánosan hangoztathatta Kreml-párti nézeteit. 2023-ban, a Diplomaták Napja nevű orosz eseményen Diana Șoșoacă szélsőjobboldali politikussal együtt lépett fel.

Mindennek ellenére 2025 januárjában Angel Tîlvăr védelmi miniszter gratuláló levelet küldött neki 101. születésnapja alkalmából, amelyben „bátorságát és áldozatkészségét” dicsérte. Amikor a botrány kipattant, a minisztérium kihátrált a történetből, elismerve, hogy a gratuláció „hiba” volt, belső vizsgálatot indítottak, amelynek eredményeként leváltották a veteránokért felelős osztály vezetőjét.

A hatóságok jelenleg vizsgálják, milyen mélységig sikerült Theodoruéknak beépülni a román katonai, politikai vagy civil struktúrákba. A hazaárulási vádakat súlyosbíthatja, hogy a szervezet tevékenysége közvetlen kapcsolatban állt az orosz katonai attaséval, akit nemrég kiutasítottak Romániából. Ha a vádak beigazolódnak, akkor a százegy éves Theodoru az egyik legidősebb összeesküvés-gyáros lehet, aki valaha is megpróbált államcsínyt szervezni.