A miniszterelnök-jelölt érdekes portréja olvasható a Telex hasábjain. Az esetleges átfedések a közös forrásból adódhatnak. Kedvcsinálónak azért íme a Telex cikkének címe és alcímei: Márki-Zay Péter: hétgyerekes vendégmunkásból Orbán Viktor kihívója; Csalódott fideszesből a centrális erőtér gyilkosa; A diplomahalmozó konzervatív marketinges; Inkább Lázár, mint az ellenzéki előválasztás.
Márki-Zay Péter (Hódmezővásárhely, 1972. május 9. – ) magyar politikus, történész, közgazdász, marketingszakember és villamosmérnök. 2018 óta Hódmezővásárhely polgármestere. A Mindenki Magyarországa Mozgalom alapító elnöke. A 2021-es magyarországi ellenzéki előválasztás első fordulójának harmadik helyezettje, a második forduló győztese, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje a 2022-es választásokon.
Élete
Hódmezővásárhelyen született konzervatív, vallásos családban. Felmenői között található tanár, orvos, jogász. Két testvére van. Édesanyja vegyész; hódmezővásárhelyi, édesapja fizikatanár; a Békés megyei Gyuláról került Hódmezővásárhelyre. Dédapja a vásárhelyi református gimnázium igazgatója volt. Középiskolai tanulmányait a Bethlen Gábor Gimnáziumban végezte, 1990-ben érettségizett. 1990 és 1993 között a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán marketing szakot, 1993 és 1996 között a Budapesti Corvinus Egyetemen közgazdasági mesterszakot végzett, 1997 és 2001 között a Budapesti Műszaki Főiskolán villamosmérnökként végzett. 2000 és 2005 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen gazdaságtörténetet hallgatott, majd 2006-ban doktorált, s ezzel PhD fokozatot szerzett.
1996 és 2004 között a Démásznál, majd a Kontavill-Legrandnál dolgozott közgazdász és marketingmenedzseri pozícióban. 2004-ben feleségével és akkor még öt gyermekével Kanadába költözött. Néhány hónapig házról házra járó értékesítő volt egy telefonszolgáltatónál, majd marketingesként a CARQUEST Products, Inc. autóalkatrész-kereskedő cég kanadai részlegénél kapott állást. Mintegy két és fél év után az Egyesült Államokba költözött, ahol továbbra is a CARQUEST cégnél dolgozott. 2008-tól 2009-ig az amerikai Eastern Indiana Regional Workforce Board regionális gazdaságfejlesztési és a munkaügyi szervezet felügyelőbizottsági tagja volt. Ötévnyi külföldi tartózkodás után, 2009-ben tért vissza Hódmezővásárhelyre hét gyermekével.
Hazaérkezése után a szegedi áramszolgáltatónál kapott munkát, ahol előbb stratégiai tervezéssel, majd ügyfélszolgálat-vezetéssel bízták meg. 2013-tól tagja a Magyar Elekrotechnikai Egyesületnek.[10] 2016 áprilisától 2017 decemberéig a Legrand Hungary Zrt. marketing- és belföldi logisztikai vezetője volt. 2014-ig a Szegedi Tudományegyetemen a nonprofit és üzleti marketing tárgyakat tanította.
Családja
Nős, felesége Vincze Felícia Lilla diplomás fizikus, bába és dúla (segítő asszonytárs). Gyermekeik: Ferenc (1996), Lilla (1997), Teodóra (1998), Gellért (2000), Emma (2003), Lóránt (2005), Pál (2009).
Nyelvtudás
Márki-Zay Péternek angolból, németből szakmai, felsőfokú, franciából DELF DALF, felsőfokú nyelvvizsgája, oroszból egy alapfokúnak minősülő (5-ös) érettségije van. Ezenkívül három évig tanult spanyolul, és öt hónapig élt Finnországban, ahol a finn nyelvvel ismerkedett.
Politikai pályafutása
Hódmezővásárhelyi polgármesterré választása
2018-ban a Szent István Király Plébánia világi vezetőjeként, az ellenzéki pártok támogatásával, függetlenként elindult a hódmezővásárhelyi polgármester-választáson. Hódmezővásárhelyi polgármesterjelöltként, 2018. január 25-én a HVG Portré rovatában megjelent interjúban azt nyilatkozta, hogy a keresztény értékek támogatójaként soha nem azonosult sem a baloldallal, sem a Jobbikkal. A kampányban ennek ellenére az összes baloldali párt támogatta, a választás után pedig elismerte, hogy a Jobbik helyi elnöke kérte fel az indulásra, és az is kiderült, hogy a kampányát Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója segítette.
Miután a helyi sajtóban nem kapott megszólalási lehetőséget, és több esetben rendezvényeinek sem biztosítottak helyszínt, független kampányát elsősorban a Facebookon és szórólapokkal folytatta. Az ellene folytatott kampány során nyilvánosan felszólalt ellene saját egyházközösségének plébánosa, rendőrök védték a standjainál az ajánlásgyűjtéskor, térfigyelő biztonsági kamerák őrizték a lakóhelyének utcáját (bár a városi hivatal szerint a kamerákat tervek szerint szerelték fel éppen ott), ellenfelei pedig hazugsággal, bolondsággal, illetve abszurd kijelentésekkel (be fogja záratni a kórházat, akasztani fog, mecsetet kíván építtetni) vádolták meg. Néhány nappal a választás előtt minden háztartásba eljuttatott szórólapon listázták a támogatóit.
2018. február 25-én Hódmezővásárhelyen az időközi polgármester-választást függetlenként, az ellenzéki pártok támogatásával 13 076 szavazattal (57,49 százalékos eredménnyel) megnyerte.
Hódmezővásárhelyi polgármesterként
Polgármesteri beiktatására 2018. március 3-án került sor.[24] Kis Andrea önkormányzati képviselőt, az MSZP helyi elnökét kérte fel alpolgármesternek, akit a közgyűlés meg is választott. A kampány során Hegedűs alpolgármester részéről elhangzott adatok a város pénzügyi helyzetéről teljesen ellentmondtak annak, amivel az új polgármester a beiktatásakor szembesült. Míg Hegedűs kijelentése szerint 3 milliárd forint megtakarítás a város felhasználható pénzügyi forrása, addig Márki-Zay kijelentése szerint több mint 4 milliárd forint tartozás volt a város tényleges egyenlege a beiktatásakor. A tartozás miatt Márki-Zay azt nyilatkozta, hogy az évben még nem tudják csökkenteni az építményadót. Egyik első polgármesteri intézkedése az volt, hogy a hivatala épületében elhelyezett egy „migránsszámláló”-nak elnevezett eszközt, amelyről a helyi választási bizottság megállapította, hogy sérti a választási eljárásról szóló törvényt, ezért el kell távolítani.
Beiktatása után nem sokkal a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság vizsgálati eljárást indított, mert Márki-Zay Péter titokban diktafonnal rögzítette a polgármesteri hivatal dolgozóival és külsős személyekkel folytatott beszélgetéseit. A polgármester azt állította, hogy kikérte az érintettek hozzájárulását.
A 2019-es magyarországi önkormányzati választáson 13 478 szavazattal, vagyis 57.3%-al megvédte polgármesteri címét, az ellenzék támogatásával.
Az Ígéretfigyelő nevű weboldal szerint Hódmezővásárhelyen az 58 darab meghirdetett ígéretéből 43 teljes mértékben megvalósult, 7 megvalósítása pedig folyamatban van.
Mindenki Magyarországa Mozgalom
A 2018 novemberében létrehozott Mindenki Magyarországa Mozgalom alapító elnöke.
Előválasztás
A 2021-es magyarországi ellenzéki előválasztáson miniszterelnök-jelöltként, és a hódmezővásárhelyi választókerületben egyéni jelöltként is indult. A hivatalos miniszterelnök-jelöltté váláshoz szükséges minimálisan előírt 20 ezer támogató ajánlást meghaladva, 33 540 ajánlást gyűjtött. Miután Pálinkás Józsefnek nem gyűlt össze a 20 ezer ajánlás, bejelentette hogy Márki-Zay Pétert támogatja miniszterelnök-jelöltként. A szeptember 18. és 28. között megrendezett első fordulóban miniszterelnök-jelöltként 125 944 szavazatot, vagyis 20,43%-ot szerzett, ezzel harmadik helyezett lett. A hódmezővásárhelyi választókerületben 5070 szavazattal, vagyis 81,67%-al szerezte meg az indulás jogát a Demokratikus Koalíció által indított Mucsi Tamással szemben. Fekete-Győr András, a Momentum elnöke és Orosz Anna, a Momentum alelnöke október 7-én a Kossuth téren tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy pártjuk Márki-Zay Pétert támogatja a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulójában. Karácsony Gergely október 8-án a Kossuth téren bejelentette, hogy visszalép az előválasztás második fordulója előtt és beáll Márki-Zay mögé. Ugyanezen a sajtótájékoztatón Márki-Zay jelezte, hogy belépett a főpolgármester által alapított 99 Mozgalomba.
Az előválasztás második fordulóját végül Márki-Zay nyerte Dobrev Klárával szemben a szavazatok 56,71%-ával (371 560), így ő indul majd a 2022-es országgyűlési választáson az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjeként.
Forrás: Wikipédia
A szerkesztő megjegyzése
Aktuális kontextusba helyezi és kiegészíti a fentieket a Telex említett cikkének utolsó bekezdése: „Márki-Zay sikerének okait nyilván sokan fogják elemezni (a Telexen is), de az már most látható, hogy nem keveset köszönhet saját kvalitásainak, köztük szuggesztív kommunikációs képességeinek, állandó Facebook-jelenlétének, a tévéadókat felváltó nagy nézettségű YouTube-csatornákon való szereplésnek, és sokszor a határokat feszegető szókimondásának. De ugyanilyen fontos, hogy választók százezrei számára képviseli hitelesen a pártonkívüliséget, pontosabban a pártokon felüliséget, és testesíti meg azt az egyszerre ősi, egyszerre posztmodern – és az elmúlt évtizedben nemzetközi szinten az Egyesült Államoktól Spanyolországon át a Fülöp-szigetekig számos helyen nagy politikai földcsuszamlásokat okozó – elvárást, hogy egy határozott, karizmatikus vezető végre váltsa le ezt a korrupt pártokráciát.”