A szabadságért, hazájuk fennmaradásáért Oroszországgal harcoló ukránok továbbra is számíthatnak az Egyesült Államokra, akármi is legyen a félidős választások kimenetele. 

Kétpárti konszenzus van, egység párton belül sincs az Egyesült Államokban Ukrajna támogatásáról
Fotó:Jim Watson| Forrás:AFP

Bár a demokraták és a republikánusok körében is tapasztalható némi elégedetlenség, a többség mindkét párton belül továbbra is az Ukrajnának nyújtott nagyvonalú, szinte feltétel nélküli anyagi és katonai támogatás mellett áll.

Az Ipsos Reutersnek készített október eleji felmérése szerint az amerikai társadalom is elégedett a jelenlegi politikával: 73 százalék szerint még az orosz nukleáris fenyegetések dacára is segíteni kell Ukrajnát. Igaz, a republikánus szavazók kevésbé lelkesek, mindössze 66 százalékuk pártolja a segítséget, míg a demokrata szimpatizánsoknál 81 százalék ez az arány.

Aggódhatnak a demokraták, a republikánusoknak áll a zászló a jövő keddi félidős választásokon – A képviselőházban szinte borítékolható a jobboldali többség, a…

A két párt közötti különbség részben Donald Trump számlájára írható. A volt elnök ciklusa alatt ugyan következetlen külpolitikát folytatott, de 2016-os elnökválasztási kampánya óta rendszeresen az izolacionista (elszigetelődéspárti) irányvonal mellett tesz hitet nyilatkozataiban. Ez a konzervatív tábor gondolkodását is befolyásolja, ám egyelőre Trump által hangoztatott nézetek a republikánus politikusok és hívek körében is kisebbségben van.

Az Ukrajnához való viszonyulás mindazonáltal jelentős törésvonal az amerikai jobboldalon, amit Kevin McCarty, a képviselőház republikánus frakcióvezetőjének közelmúltbeli megjegyzésével is felfedett. A politikus a Punchbowl News hírportálnak arról beszélt, ha pártja többségbe kerül az alsóházban, akkor nem fog „biankó csekket” kiállítani a megtámadott országnak. A CNN szerint McCarthy azóta a pártján belül tisztázta, hogy nem kívánja cserben hagyni az ukránokat, mindössze azt szeretné elérni, hogy a Biden-kormányzat átláthatóbb és elszámoltathatóbb módon nyújtson segélyt. Jelzésértékű, hogy Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakcióvezetője néhány nappal később az Ukrajnának szánt támogatás felgyorsítását és fokozását szorgalmazta.

Biden megunta a követelőzést, kiabálni kezdett Zelenszkijjel, hogy hogy mutathatna kicsivel több hálát – Éppen elújságolta, hogy zöld jelzést egy újabb egymilliárd…

A demokratáknál sincs teljes egység az ukrajnai háborúval kapcsolatban. A párton belül komoly felháborodást váltott ki, hogy múlt hétfőn – McCarthy megszólalását követő napokban – megjelent egy közlemény, amelyben a balszárny 30 képviselője a diplomáciai erőfeszítések fokozására szólította fel Bident a konfliktus lezárása érdekében. Utólag több aláírói is elhatárolódott a felhívástól, hangsúlyozva, hogy nem egyeztettek velük az eredetileg júniusban, a brutális orosz előrenyomulás idején megfogalmazott szöveg közzétételéről. A progresszív platform vezetője, Pramila Jayapal másnap visszavonta a közleményt, és stábra fogta a kínos fiaskót.

A progresszív demokraták visszavonták a Joe Bidennek küldött levelet, amelyben közvetlen amerikai–orosz béketárgyalásokat sürgettek – Úgy tűnik, az…