Az, hogy ki és hogyan váljék tudományos kutatóvá, ma már koránt­sem kizárólag a fiatalságot érintő kérdés, hanem társadalmi probléma. Egyre nyilvánvalóbb, hogy egy közösség vagy akár egy ország szem­pontjából a tudósok száma és telje­sítménye a fejlődés jelentős tényező­jévé lépett elő.

Felmerül tehát a kérdés: kiből lehet eredményes tudós?

Persze, ezt nehéz megjósolni, hisz tudjuk, hogy gyerekkorukban még a legkiválóbb tudósok is ritkán nyújtották elhivatottságuk oly egyértelmű bizonyítékát, mint például egy zongoraművész. Aminek többek kö­zött az is a magyarázata, hogy a zongora ugyanaz maradt mikorra a csodagyerek felnőtt, a tudományban pedig általában a kutatási tárgy, sőt a módszer is szükségszerűen megváltozik. Ha pontosan tudnánk, hogy holnap milyen jelenséget fo­gunk észlelni, nem volna szükség a kutatómunkára! Maurice Wilkins Nobel-díjas angol tudós szavaival élve: „… ha már csak azt ismernénk, hogy milyen irányban fejlődik a tu­domány, nyugodtan abbahagyhat­nánk minden kutatást, rábízva sor­sunkat a mérnökökre, no meg az orvosokra”. És ez a tudományok holnapját illető bizonytalanság természetesen a tudományt alkotó, továbbvivő tudósok iránti követelményekre is kihat.

Mert ma mindenki nyilvánvalónak tartja, hogy csakis egy, a biológia iránt érdeklődő matematikus (Norbert Wiener) dolgozhatta ki a kiber­netikát, de ki láthatta ezt harminc évvel ezelőtt?

A kérdésre azonban, hogy kiből lehet jó tudós, még nem válaszolhatunk, és mielőtt megkísérelnénk, le kell szögeznünk egyet-mást. A tudo­mányos kutatói pálya leg­főbb vonzereje nyilván a nagy eredmény: a felfedezés. Társadalmilag azonban mégis az a lényeges, hogy sok jó tudósunk legyen, akik közül bizonyára kiugrik egy-két lángelme is. Tehát ne azon töprengjünk, hogy személy szerint kicsoda hozza meg például a fizika új forradalmát, hanem hogy milyen erények nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy valaki jó vagy éppen­séggel kiváló művelője legyen a tu­dományok valamely ágának. Általá­nos vélemény szerint a szükségszerű, de korántsem elégséges adottságok közé tartozik a jó felfogóképesség, a megismerési vágy, az asszociáló ­készség, és egyéb ilyen, a „jófejű” gyerekeket jellemző sajátosság. De inkább idéznénk olyan személyiségeket, akik sokéves tapasztalatuk alap­ján pontosabban meghatározták egy eredményes kutatói pályához szüksé­ges erényeket.
Ramon y Cajal San­tiago spanyol tudós, az idegsejt fel­fedezője, a Nobel-díj kitüntetettje szerint: önálló gondolkodás, in­tellektuális kíváncsiság, kitartó mun­ka, hazaszeretet és a tudományos téren megnyilvánuló érvényesülési vágy.

Selye János magyar szárma­zású kanadai tudós – a stresszelmélet ismert szerzője – a lelkesedést, kitartást, eredetiséget, intelligenciát, a természettel és az emberekkel va­ló kapcsolatot, a becsületességet te­kinti a legfontosabb tényezőknek.
Walter Cannon világhírű amerikai élettantudós szerint egyaránt fontos tulajdonságok: a kíváncsiság, a kép­zelőerő, az ítélőképesség, aktív emlé­kezőkészség, becsületesség, türelem, nemeslelkűség, egészség, a nyugalom.

Persze képtelenség minden említett jó tulajdonságot mindenkitől meg­követelni. Egyébként vannak sokkal komplexebb kívánalmak is, amelye­ket Szent-Györgyi Albert így fogal­maz meg: „Ha valaki azzal jön hozzám: azért szeretne tudományos ku­tató lenni, hogy munkájával az em­beriség szenvedésein próbáljon eny­híteni, akkor én számára egy jótékonysági intézményt vagy éppenséggel egy kolostort ajánlok. A ma tudósa mélységesen önző kell legyen, de oly módon, hogy önzését a természet titkainak felderítésében elégítse ki.”

Ha ez igaz, akkor bizony eljárt már az idő a régi idők önzetlen, nagy tudósegyéniségei felett. Louis Pasteur, Paul Ehrlich, Robert Koch, a Curie-házaspár és mások – úgy tudjuk – éjt nappallá téve azon fáradoz­tak, hogy embertársaikon segítsenek. Ebbe a képbe azonban – akár az illúziórombolás kockázatát is vállal­va – azt is bele kell kalkulálni, hogy az utókor a tudósok életébe többnyire rózsaszínű, idealizáló szűrőn át nyer betekintést. S a romantikus kép­be valahogy nehezen illenének bele a prózaibb tények, mint például Pas­teur életéből az, hogy nagy jelentő­ségű kémiai és bakteriológiai kuta­tásainak eredeti célja a bor erjedé­si folyamatának tisztázása volt (s tette ezt nem a sínylődő emberiség, hanem a francia bortermelők gondjainak enyhítéséért, persze a fára­dozás méltó jutalma reményében). S ha alaposabban utánanéznénk akár a leghumánusabb felfedezéseket kitapintó áldozatos munkásságoknak, többségükben a fentiekhez hasonló gyarló emberi mozgatóerőket lelnénk fel, persze már amennyire egy ilyen utólagos indíték-ellenőrzés egyáltalán lehetséges.

De vajon ez azt jelenti, hogy Pasteurt és társait meg kell fosztanunk az „emberiség nagy jótevője” rangtól? Semmiképpen, hisz ők és szá­mos kevésbé híres társuk örök hálá­ra érdemlegeset alkottak. De ne feledjük, hogy emberek voltak, és nem szentek, akiket serkenthetett a meg­ismerés és a természet titkainak fel­derítése iránti vágy, de ugyanakkor az elismerés, a hírnév utáni törekvés is. S nyilván mindez együtt is kevés lett volna, ha ráadásul nem rendel­keznek a tudományos alkotótevékenység fentebb részben említett egyéb fontos kellékeivel.

Felmerül a kérdés: nem lenne-e káros hatása, ha fiatalságunkkal, el­sősorban tanulói fjúságunkkal ilyen gyarló emberi tudós-portrékat ismer­tetnénk meg.

Ezen sokat lehetne vitatkozni, de mára vitának is csak akkor lenne igazi alapja, ha a tantervben helyet kapna egy, a tudományok történe­tével foglalkozó tantárgy. Eltekint­ve attól, hogy megfelelő formában egyike lehetne a legérdekesebb tan­tárgyaknak, minden bizonnyal szá­mos fiatalban ébresztene vonzalmat a tudományos kutatói pályához. A nagy tudósok tárgyilagos, emberkö­zelből való bemutatása pedig előse­gítené, hogy a fiatalok ne riadjanak vissza a kutatói hivatás sokak által eltúlzott követelményeitől. Ki­nek ártana, ha megtudná például, hogy a nagy Darwinnak kifejezetten rossz memóriája volt? Kit akadályoznának meg valamelyik nagy tu­dós „emberi hibái” abban, hogy őt eszményképének tekintse? Egyébként a fiatalok sokkalta reálisabb esz­ményképet lelhetnek a közelmúlt, vagy éppen a jelenkor kiválóságai között. Sajnos egyikről-másikról éppenhogy hallottunk közelebbit vagy elvétve tudunk róluk. Arról már nem is beszélve, hogy legtöbbjüket akkor kezdik népszerűsíteni, amikor legje­lentősebb alkotásuk korszakától már jó pár évtizednyire vannak! Bár egy fiatal eredményes tudóst népszerűsí­tenének annyit és úgy, mint teszik azt egy ökölvívó bajnok filozófiai nézeteivel! Ne csodálkozzunk tehát, ha egy „jófejű” diák inkább középcsatár vagy táncdalénekes szeretne lenni. Szerencsére ezzel a ténnyel már számos felelős állású személy, író és publicista régóta tisztában van, s erejéhez mérten igyekszik po­zitívan hatni a közfelfogás alakulá­sára.

Szükséges lenne azonban nagy pél­dányszámban és olcsó kiadásban megjelentetni vagy újra kiadni olyan könyveket, amelyek a tudományos kutatást és a kutatókat népszerűsítik lebilincselően. Személy szerint kötelező házi olvasmánynak nyilvá­nítanék jó néhányat (elsősorban nyil­ván a líceumok reál tagozatán, illetve a technikai jellegű szaklíceumok­ban), például: Mitchell Wilson „Villámok között”, Robert Jungk „Ezer napnál tündöklőbben”, George Gamow „Harminc év, mely megrendí­tette a fizikát”, Selye János „Az álomtól a felfedezésig”, Szent-Györgyi Albert „Egy biológus gondola­tai”, James Watson „A kettős hélix” című munkáit.
Mindezekhez szüksé­ges lenne olyan könyveket is mellé­kelni, amik a jövő lehetőségeit tárgyalják tudományos, de ugyanakkor vonzó formában. A nálunk megjelentek közül M. Maliţa professzornak a „2000-ik év krónikájá”-t említe­ném, amelyet, reméljük, nemsokára magyarul is elolvashatunk.
Végezetül térjünk ki egy talán kis­hitű kérdésre. Akárhogy nézzük a dolgot, még a legderűlátóbb számítás szerint is csak igen kevés „kivá­lasztottnak” sikerült végül is a „nagy felfedezés”. Érdemes-e ezért a pará­nyi lehetőségért minden másról lemondani? Hisz nem kétséges, hogy a tudományos kutatómunka egész embert kíván, akinek nemigen ma­rad ideje egyéb elfoglaltságokra.

A tudományos kutatómunkának azonban talán éppen az a legnagy­szerűbb sajátossága, hogy a felfedezés öröme korántsem csak a leg­nagyobbak privilégiuma. Minden halandó, aki őszinte megismerési vágy­tól vezetve azon munkálkodik, hogy választ kapjon a világ titkainak egyikére-másikára, előbb vagy utóbb ré­szesül a felfedezés csodálatos élmé­nyében – még akkor is, ha felfedezése nem világrengető. Tekintsük bár a tudósokat valamely szenve­dély hódolóinak, ne feledjük, hogy ez a szenvedély az emberhez talán legméltóbb öröm és sikerélmény for­rása.

Megjelent A Hét II. évfolyama 42. számában, 1971. október 15-én.