A Hvg-ben Eurologus számol be róla, hogy „Kemény bírálatot fogalmazott meg az Europa Tanács emberi jogi biztosa a magyar médiahelyzettel kapcsolatban”. Kiemelés: „Európai emberi jogi biztos: a magyar kormány bármilyen fajta kritikájával szemben azonnali megtorlás várható.” Íme a hvg.hu cikke.
A biztos szerint 2010 óta a magyar kormány rendszeresen aláássa a független és szakmai jellegű újságírást, ezáltal korlátozza a különböző vélemények szabad kicserélését, különösen a fővároson kívül.
A politikailag vezérelt médiaszabályozó-hatóság és a médiapiacon megjelenő, torzító hatású állami beavatkozás együttes hatása kikezdte a média pluralizmusát és a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon – mondta Dunja Mijatović, az Európa Tanács emberi jogok biztosa egy ma megjelent memorandumában. Az anyag arra a munkára épít, amit a biztos a médiaszabadság védelmében végzett Európában, és online konzultációk előzték meg 2021. január 29. és február 4. között magyarországi hatóságokkal, nemzeti emberi jogi szervezetekkel, valamint a magyarországi civil társadalom és médiaközösség képviselőivel.
A biztost aggasztja és riasztónak találja, hogy lejárató kampányok folynak az emberi jogok védelmezői és az oknyomozó újságírók ellen, melyeknek az a célja, hogy elfojtsák a civil társadalmat, és azt az egyértelmű üzenetet küldjék, hogy a kormány bármilyen fajta kritikájával szemben azonnali megtorlás várható. Felhívja a figyelmet arra, hogy az állami hirdetési bevételek elosztásának átláthatatlan, politikai hűségen alapuló folyamatai és a Médiatanács – amelynek az összes tagját a kormánypárt választja ki – széles mérlegelési mozgástere, felszámolták a média számára szükséges egyenlő játékteret és korlátozták a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon. A hatások az egész magyar társadalomban megfigyelhetők, így a tudományos élet és a kultúra szabadságában is.
Mijatovic rámutat: a helyzet orvoslása érdekében módosítani kell a médiára vonatkozó jogszabályokat, le kell építeni a Médiahatóság Elnökének a túlzott jogköreit, azok egy részét több független testület között kell megosztani, és korlátozni kell a Médiatanács mérlegelési hatáskörét.
Magyarországnak a törvények szerint és a gyakorlatban is be kell tartania az Európa Tanácsnak a média pluralizmusáról szóló előírásait, és megfelelően tiszteletben kell tartania minden köz- és magánmédium szerkesztői függetlenségét – mondta a biztos.
Arra is felhívja a magyar hatóságokat, hogy vegyék tudomásul azt a fenyegetést, amit az újságírókkal szembeni gyűlöletbeszéd a társadalom egészére jelent, és nyilvánosan ítéljék el annak minden megnyilvánulását, valamint vessenek véget a civil társadalom szervezetei, az emberi jogvédők és a kormányt kritizálók elleni lejárató kampányoknak és a róluk szóló félrevezető információk terjesztésének.
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban. Az EUrologus Magyarország legolvasottabb független európai uniós hírforrása, amely nem csak az EU és a magyar kormány csatározásairól, de az unió jövőjét leginkább meghatározó európai vitákról is tudósít.