Hat perccel ezelőtt került fel az RMDSZ honlapjára szövetségi elnökünk, a román kormány miniszterelnök-helyettesének nyilatkozata

Kelemen Hunor: Brüsszelben szerdán több találkozón is részt vettem, és ahogy itthon a mindennapokat, úgy a Roberta Metsolával, Manfred Weberrel, Antonio López-Istúrizzal, valamint a Michael Gahlerrel és David McAllisterrel folytatott tárgyalások témáit is az orosz—ukrán háború határozta meg.

A mi történelmi tapasztalatunk, hogy keletről sem szabadság, sem jólét, sem biztonság nem jön, ezért az Európai Uniónak, a NATO-nak az orosz agressziót meg kell állítania mihamarabb. Ebben Romániára és a kormánykoalíció tagjára, az RMDSZ-re számítani lehet.

Ma úgy értékeljük, hogy amennyiben az orosz agresszió folytatódik, a menekülthullám első, lassan lezáruló fázisa után következik egy még erősebb hullám. A feladatunk továbbra is az, hogy fogadjuk a háborús menekülteket, ellássuk és minden segítséget megadjunk nekik.

A háború át fogja rajzolni a világot és Európát. A gazdasági válság következtében a polgárok problémáit, az energiaárakat, az élelmiszerellátást az Európai Uniónak egységesen kell majd kezelnie, miközben nem veszítheti el azt a technikai, gazdasági, politikai előnyét sem, amelyet az elmúlt évtizedekben felhalmozott.

Bármilyen reform során mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a nemzeti kisebbségek alakítói legyenek a jövőnek, és megkapják azt a védelmet, amelyre szükségük van.

Forrás a szerző Facebook-oldala: https://www.facebook.com/kelemenhunor.rmdsz/videos/524602469002432/

Korábban Kelemen Hunor magasrangú uniós tisztségviselőkkel beszélgetett.

Manfred Weberrel, feltehetően Winkler Gyula képviselő irodájában. A képen baloldalt Vincze Loránt. | Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala

Manfred Weberrel, feltehetően Winkler Gyula képviselő irodájában. A képen baloldalt Vincze Loránt. | Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala

„Elmondtam Manfred Webernek, hogy már most el kell kezdenünk a háború utáni gazdasági, politikai és biztonságpolitikai kihívásokról gondolkodnunk. Ezzel egy időben az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat életben kell tartani és tovább bővíteni, a legfontosabb, hogy a Nyugat egységes fellépését megőrizzük. Az Európa jövőjéről zajló vitával kapcsolatban pedig kifejtettem abbéli reményemet, hogy a konzultációt lezáró dokumentumban helyet kap a nemzeti kisebbségek védelme is.”

Kiemelt kép: Kelemen Hunor Roberta Metsolaval, az Európai Parlament elnökével