Harmincöt esztendeje a fegyverek ropogása még el sem halt, amikor december 25-én megalakult a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. A magyar közösség bámulatos gyorsasággal szervezte meg magát, mintha pontosan tudta volna, mi a teendő, ha bekövetkezik a sokak számára elképzelhetetlen, vagyis a diktatúra gyors összeomlása.
Ma másképpen forrong az ország decemberben: sokkal bonyolultabbnak tűnik minden, mint az elmúlt években bármikor, és az az érzés, hogy közösségünk ismét veszélyben lehet, talán soha nem volt ilyen erős 1990 véres márciusa óta. A magyarellenes szélsőjobb pedig erősebb, mint valaha.
Harmincöt éve a romániai magyarság olyan szövetséget alkotott, amely vállalja a közösség politikai és érdekképviseletét, védelmét az önkormányzatokban, parlamentben, kormányban, majd az Európai Parlamentben.
Elsőként alakultunk meg a mai romániai politikai erők közül, és változatlan céllal, programmal az egyetlen politikai és közösségi szervezet vagyunk, amely ma is létezik. Ez az egész térségben ritka, Romániában pedig egyedülálló teljesítmény.
Pártok alakulnak, gyengülnek, aztán el is tűnnek a süllyesztőben. Az RMDSZ eközben nem csak marad, hanem tovább erősödik. Erre jó példa az idei négy választás is. 2024-ben négyszer állt mellénk a közösség, júniusban és decemberben is megmutatta, hogy értékeli a közösségépítő és képviseleti munkánkat. Húsz éve nem értünk el ilyen kiemelkedő eredményeket.
A programunk, amelyhez a támogatást kértük, arról szólt, hogy a józan észnek kell győzedelmeskednie, ha azt akarjuk, hogy az állam a polgárt szolgálja, és nem fordítva. Ismerős téma ez mindenki számára, hiszen az állam gyatra működését mindannyian személyesen tapasztaljuk.
December elsején pedig a közösségünk megértette, hogy ezúttal a magyarok nem veszíthetnek. Megértette a veszélyt, de a lehetőséget is. Hogy a legjobb védekezés a szavazás, a magyarellenesek ellen sok magyar szavazatra van szükség. A legjobb eszköz pedig az erős képviselet és a kormányzás.
Az elmúlt napok hosszú tárgyalásait a közösségünk és a romániai társadalom javára fordítottuk: az RMDSZ megerősödve lett része az új kormánynak.
Két nagyon fontos minisztériumot vezetünk: Románia demokratikus történelmében először lett magyar ember, Tánczos Barna a pénzügyminiszter, emellett ő a kormány miniszterelnök-helyettese is. Cseke Attila már bizonyított a fejlesztési minisztérium élén, és folytatni fogja az elkezdett programokat.
A polgárközpontú, felelős kormányzást, vagyis a józan ész kormányzását akarjuk megvalósítani. Ezért ragaszkodunk mindenekelőtt ahhoz – és ez az egyik első kérésünk a koalíciós partnereinkhez –, hogy a kormány határozza meg, mit fog csinálni az első száz napban.
A helyzet nem könnyű. Harmincöt évvel a rendszerváltás után válaszúthoz érkezett az ország: Románia pénzügyi és – ami súlyosabb – bizalmi válságban van. Ebből csak őszinte beszéddel és józan ésszel lehet kilábalni.
A kormány legsürgetőbb feladata a költségvetés rendbetétele. Ez a legfontosabb, és mi nem fogjuk hagyni, hogy plusz terheket, adókat rójanak ki a polgárokra. És nem hagyjuk, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek tovább nőjenek, hogy a megyéket megszűntessék, és a szélsőségesek veszélybe sodorják Romániát.
Ezzel párhuzamosan el kell kezdeni az állami fogyókúrát: megszüntetve a fölösleges intézményeket, és átadva állami hatásköröket és feladatokat az önkormányzatoknak. Így lehet a döntéseket hatékonyabbá tenni, közelebb hozni az emberekhez.
Az RMDSZ folytatni akarja azokat a programokat, amelyek a családokat és a fiatalokat támogatják, ilyenek a lakásvásárlási kedvezmények, az oktatási befektetések és a 100 ezer szociális lakás felépítése. Erdély fejlesztése továbbra is prioritásunk, ezért a leszakadó régiók és kisebb városok felzárkóztatását támogatjuk, felgyorsítjuk a közlekedési infrastruktúra fejlesztését, az autópályák építését, a Bukarest-Kolozsvár-Budapest gyorsvasút megépítését.
Be kell vonzani a befektetéseket, és ezt csak olyan kiszámítható gazdasági környezettel lehet, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek. Ezek egytől egyig nagy kihívások.
A napi feladatokról beszélünk, de azt is tudni kell, hova akarunk eljutni tíz év múltán. Én azt kívánom, hogy a Szövetség őrizze meg közösségszervező erejét. Őrizze meg azt a képességét, hogy nemcsak képviseli, de összefogja a magyarokat, hangot, erőt, védelmet adva a közösségnek. Erről szólt az elmúlt harmincöt év, ezt mondtuk az idei választási kampányban, és ennek alapján fogjuk megszervezni a kormányzást, a politikai képviseletet Bukarestben, az önkormányzatokban és Brüsszelben a következő négy évben is.
Számtalanszor bebizonyosodott, hogy csak az RMDSZ képes hangot adni a magyarok elvárásainak. Csak az RMDSZ fejleszti Erdélyt, a magyarok lakta településeket, és védi meg a közösséget. Másnak mindez nem fontos.
Köszönjük az elmúlt harmincöt év bizalmát, köszönjük, hogy mellettünk álltak az idei választási évben. Legyenek biztosak abban, hogy ezután is számíthatnak ránk!
Forrás: RMDSZ
Az RMDSZ elnökei
Domokos Géza (1928 – 2007) 1989 és 1993 között
Markó Béla (1951) 1993 és 2011 között
Kelemen Hunor (1967) 2011-től