Ki tudja, lehet kreatív lesz a kormány, és nem csak a katódgyárba, de az iskolákba is toboroznak dolgozókat külföldön.
Nem voltak elegen. A kezdetektől lehetett tudni, hogy ha változtatásokkal is, de át fog menni a státusztörvény. A tanárok elsöprő többsége csendben volt. A mai demonstráción sem azért volt több az újságíró, a politikus és a turista, mert esett az eső. Akik arcukat, nevüket is adták a tiltakozásokhoz, hamarosan elhagyják a pályát, ki önként, ki kényszerből.
Hosszan elemeztük már ebben a műsorban is, hogy miért nem mozdultak meg nagyobb tömegben, tulajdonképpen már mindegy. Az oktatás és az egészségügy soha nem tud összeomlani Magyarországon, mert – ahogy azt itt legutóbb is fejtegettem – mindig lehet lejjebb adni a színvonalból, ebben partnere vagyunk a rendszernek, a puszta jelenlétünkkel is.
Most majd talán pár ezer tanárral megint kevesebb lesz, de papíron meg lesz tartva a fizikaóra ősszel is. Ki tudja, lehet kreatív lesz a kormány és nem csak a katódgyárba, de az iskolákba is toboroznak dolgozókat külföldön. A természettudományok univerzálisak, a Fülöp-szigeteki tanár is el tudja magyarázni a gravitációt, mondjuk angolul. Akkor persze kellene valaki, aki rendesen megtanítja a gyerekeket angolul, de arra is lehet hozni pedagógust távolról, például Indiából.
Mások ilyen átfogó idegennyelvű képzésért nagy pénzeket fizetnek nemzetközi magániskoláknak, szóval nem kell sírni. Bár… ezekben az intézményekben a tanárokat is rendesen megfizetik, és akkor majd megy oda tanítani az ázsiai tanerő.
A vége valahogy mindig az, hogy nem lehet spórolni a gyerekeken. Mégis megteszik.