És nem sokáig kell már várni a Nobel-díjak odaítélésére sem. Aligha lenne meglepetés, ha a tegnapi két kitüntetett kapná. A futószalagon érkező – elismerésen kívül nem kis összegekkel is járó – díjak az illetők szándékát is jelezheti, hogy köuózösek legyenek az elismerésben „a Nobellel”. Mindenesetre csoda zajlik a szemünk előtt, egy olyan felemelő történet, ami az egész emberiség számára fontos tanulságot hordoz. Karikó Katalin az egyetemes tudománytörténet hőse, az emberiség jótevője.
Karikó Katalin és Drew Weissman, a Covid-19-vakcinák fejlesztésének „tudományos szuperhősei” kapták idén a Paul Janssen-díjat – közölte portálján a kitüntetést alapító Johnson & Johnson. A két tudóst azért az alapvető munkáért jutalmazták, amely lehetővé tette a hírvivő RNS (mRNS) használatát a Covid-19 elleni vakcinák kifejlesztésében, valamint óriási lehetőségeket nyitott más betegségek jövendőbeli védőoltásainak és kezeléseinek kidolgozásához.
Karikó Katalint, a BioNTech alelnökét és Drew Weissmant, a Pennsylvaniai Egyetem professzorát az egész világon elismert tudósokból álló független bizottság választotta a díj 2021-es nyerteséül. 2004-es alapítása óta tizenkilenc kutató kapta meg az elismerést, közülük öten kaptak Nobel-díjat.
A Johnson & Johnson a Heurékapillanatok: a vakcinatudomány szuperhősei címmel élő internetes adásban jelentette be a nyerteseket.
Paul Janssen a 20. század egyik legtehetségesebb és legszenvedélyesebb kutatója volt. Több mint 80 gyógyszer felfedezésében és kifejlesztésében játszott szerepet, ezzel életek millióit mentette meg. A gyógyszerek közül négy ma is szerepel az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) alapvető gyógyszereket felsoroló listáján – írták a portálon.
A Paul Janssen orvosbiológiai kutatási díjat a Johnson & Johnson amerikai multinacionális cég Janssen emlékére alapította. A díjjal 200 ezer dollár jár.
Karikóék sorra kapják a rangos tudományos elismeréseket; legutóbb szeptember 28-án került nyilvánosságra, hogy Karikónak ítélték oda idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t.
Az akadémia honlapján olvasható méltatás szerint Karikó Katalin, a BioNTech alelnöke az 1990-es évek óta vezeti az mRNS-sel és annak terápiás felhasználásával kapcsolatos úttörő kutatásokat. Munkája kulcsfontosságú volt a Covid-19 elleni küzdelemben, az új oltási stratégiák kidolgozásában.
Forrás: MTI via Transindex
Kiemelt kép: Karikó és Weissman éppen „