A Bolyai-díj Alapítvány kuratóriuma pénteken bejelentette, hogy Karikó Katalin kutatóbiológus kapja idén a magyar tudományos élet legrangosabb elismerésének számító Bolyai-díjat – adta hírül az MTI. Szabó Gábor, az alapítvány kuratóriumi elnöke közölte: 

Karikó Katalin kutatóbiológus úttörő szerepet játszott a Covid–19 elleni mRNS-alapú vakcina kifejlesztésében, eredményeit világszerte figyelemmel kíséri az akadémikus közeg és a közélet egyaránt.

A díjátadó ünnepséget későbbi időpontban rendezik meg.

A kétévente átadott Bolyai-díjat 1998-ban hozták létre azzal a céllal, hogy a tudást és a tudományt méltó helyre emeljék az emberek értékrendjében, biztosítva ezzel a tudósokat megillető társadalmi elismertséget.

A civil kezdeményezésre és magántőkéből létrehozott alapítványi díjat azok a magyar állampolgárságú vagy magyar származású személyek érdemelhetik ki, akik nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket érnek el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén. 

Karikó Katalin munkásságát nemrég a  L’Oréal−UNESCO közös díjával is elismerték, amelyet olyan női kutatóknak ítélnek oda, akik  maradandót alkottak  környezetvédelmi és élettudományi területen.

Forrás: MTI via Index

A szerkesztő megjegyzése

A Bolyai Alkotói Díj „interdsizciplináris” és nemzetközi, nem csak matematikusok és nem csak magyar állampolgárok kaphatják.

Bolyai János alkotói díj (röviden: Bolyai-díj) civil kezdeményezésre létrehozott, alapítványi elismerés. Az alapító okiratban foglaltak alapján a tudományterülethez nem köthető díj olyan magyar állampolgárságú vagy magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi szinten is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, utánpótlás-nevelés területén, valamint ezek eredményeinek a társadalmigazdasági életben való hasznosítása terén.

Bolyai János matematikusról elnevezett díjat független díjbizottság ítéli oda, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök, további 14 tagja pedig a magyar tudományos élet kiemelkedő, elismert személyisége. A tagok felét a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, másik felét a Bolyai-díj Alapítvány alapítói delegálják.

A díjjal 2009-ig 50 ezer eurónak megfelelő adómentes forintösszeg járt, 2009-ben 100 ezer euróra emelték az összeget.

A díj alapítását 1997. november 3-án, a Magyar Tudomány Napja első ünnepén jelentették be, díjalap megteremtése és kezelése érdekében 1998 májusában létrehozták a Bolyai-díj Alapítványt.

Eddigi díjazottak:

2000 – Freund Tamás neurobiológus, egyetemi tanár
2002 – Roska Tamás villamosmérnök, informatikus, egyetemi tanár
2004 – Bor Zsolt lézerfizikus, egyetemi tanár
2007 – Lovász László matematikus, egyetemi tanár
2009 – Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár
2011 – Perczel András kémikus, biokémikus, egyetemi tanár
2013 – Nusser Zoltán állatorvos, biológus, neurobiológus
2015 – Pál Csaba biológus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa
2017 – É. Kiss Katalin nyelvész, a generatív nyelvelméletek és a magyar nyelvészet kutatója
2019 – Barabási Albert László fizikus, hálózatkutató
2021 – Karikó Katalin kutatóbiológus