A 24.hu, a Magyar Nemzet és a Népszava első híradásai, reagálásai Karácsony Gergely főpolgármester szombati bejelentésére, beszédeire.
Az összeállítás frissül, ezt jelezzük.
24.hu Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt lett és mozgalmat alapított
Megtörtént, amire mindenki számított, Karácsony Gergely is bejelentette, hogy indul az előválasztáson, így Dobrev Klára (DK), Jakab Péter (Jobbik), Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) és Fekete-Győr András (Momentum) mellett a főpolgármester is ringbe száll, hogy ő legyen az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje.
Karácsony régóta lebegtette, hogy vállalkozik-e a megméretésre, indulását azonban egy ideje sokan biztosra vették, tegnap pedig pártja, a Párbeszéd is bejelentette, hogy felkéri miniszterelnök-jelöltnek.
Karácsony szülőfalujában, Nyírtasson jelentette be az indulását. Mint elmondta, sokat gondolkodott, mert bizonyos döntéséket csak hosszú töprengés után tud meghozni. „Az életem elmúlt bő tíz évét igyekeztem a hazám szolgálatába állítani, az elmúlt időszakban azonban azon kellett gondolkodnom, hogy tudok-e még többet adni ebben a szolgálatban.” Mint fogalmazott, azért hozta meg ezt a döntést, mert úgy érzi, Magyarország nagy bajban van, és egyre kevésbé érezzük a közös hazánknak. „Egyre inkább azt érezzük, hogy a hazánk végletekig megosztott. Azt a célt szeretném szolgálni, hogy Magyarországot újraegyesítsük.”
Nyírtassról elmondta, innen viszi magával a föld szeretetét, ma már úgy mondaná, a zöld politikát, gyerekkora élményeit, és élete egyik legnehezebb tragédiáját is, hiszen itt vesztette el az édesapját. „Innen viszem magammal azt a hatévesen megszerzett tudást, hogy az élet nagyon törékeny, és hogy minden véges, csak az anyai szeretet végtelen. (…) Innen viszem magammal azt a hitet, hogy lehet olyan országunk újra, ahol egy kis faluban egy négygyermekes özvegyasszony nincs magára hagyva, és a gyermeki ki tudják teljesíteni a bennük lévő tehetséget.”
Beszélt arról is, nem azért jött Nyírtassra, hogy stadiont ígérjen, vagy hogy a falu polgármesterét az ország leggazdagabb emberévé tegye. Hozzátette, nem helikopterrel érkezett, noha a falu az elmúlt harminc évben leginkább akkor szerepelt a hírekben, amikor a propagandaminiszter oda helikopterezett egy lagzi miatt, majd amikor a Népszabadság ezt megírta, „az életével fizetett érte.”
Karácsony azt mondja, azért jött, mert az örökké küzdő magyarokért akar dolgozni, nem az egy százaléknyi kiváltságosokért, hanem a többi 99 százalékért.
Karácsony Gergely bejelentése után az MSZP és az LMP is tudatta, hogy a jelenlegi főpolgármestert támogatják az ellenzéki előválasztáson.
Az újdonsült miniszterelnök-jelölt a nap során bejárja élete meghatározó helyszíneit, 11 óra előtt pár perccel Debrecenből jelentkezett be, ahol diákéveinek nagy részét töltötte, de az élő közvetítés szakadozása miatt nehezen lehetett érteni, amit mondott. Később azonban elérhetővé vált fogyasztható minőségben ez a felvétel is, amihez Karácsony azt a megjegyzés fűzte: Az is lehetséges, hogy az élő adást valakik megzavarták… a következő helyszínen kiderül.
Délután a budapesti Kossuth térről történt a következő bejelentkezés, ahol egykori pártjának nevét idézve Karácsony kijelentette: lehet más a politika, nem pedig az a visszataszító dolog, amivel ma Magyarországon azonosítjuk. Szerinte a politikának az életünkről kell szólnia, viszont egy olyan országot kell építeni, ahol az élet nem csupán a politikáról szól. Büszke rá, hogy a Parlamentben ő volt az első képviselő, aki számon kérte Orbán Viktoron az oligarchák támogatását, ő mondta ki először a házban Simicska Lajos nevét. „Az első perctől nyilvánvaló volt, hogy ez a kormány a kiváltságosok kormánya lesz” – jelentette ki. Büszke arra is, hogy még 2011-ben ő mondta ki elsőként, a megváltoztatott választási törvény miatt csak széleskörű ellenzéki összefogással lehet nemcsak leváltani a kormányt, de stabil demokráciát is építeni, miként az elsők között képviselte az előválasztás intézményét is. „Ma egy olyan kormánya van Magyarországnak, amely nem hagyja dolgozni az embereket, és a főpolgármester sem tud főpolgármester maradni.”
Később délután Karácsony magyar és uniós zászlók előtt tartotta meg legnagyobb szabású beszédét, amelyben megismertük miniszterelnök-jelölti kampányának szlogenjét is: „Változás és jóvátétel”.
Elmondta, bosszú helyett jóvátételre, leszámolás helyett elszámolásra van szükség. A változást trónfosztással kell kezdeni, de nem azért, hogy a kiváltságos egy százalék helyére üljenek a trónon, hanem hogy uralkodás helyett szolgálni kezdjenek. Szerinte leginkább a szabadság, a béke és az emberség hiányzik mindennapjainkból, illetve az állam működéséből. Megismételte, hogy újra kell egyesíteni az országot, kezdve onnan, hogy senkit nem tekintünk hazaárulónak azért, mert más a véleménye. Újra kell építeni a köztársaságot, ehhez pedig mindenkire szükség van. Nem az az erős vezető, aki képes megosztani, hanem aki képes egyesíteni – mondta.
A járvány szerinte rávilágított, hogy semmi nem működik az államban abból, amire szükségünk lenne. Úgy látja, ha nem jön változás, arra rá fognak menni a közjavaink, a nyugdíjunk, a barátságaink, a szövetségeink. Ellenzéki vetélytársaitól azt kérte, ne abban versenyezzenek, ki tudja nagyobb szókinccsel nagyobb hévvel szidni a kormányt, hiszen annak kell eldőlnie, ki képes egyben tartani és megerősíteni a szövetséget, és nem az ellenzéket, hanem az országot kell majd vezetni.
Karácsony bejelentette, hogy életre hívja a Kilencvenkilenc Mozgalmat, olyan nevekkel, mint Ángyán József, Kis János, Bod Péter Ákos, Ferge Zsuzsa, Alföldi Róbert, ifjabb Bibó István. Mint mondta, a mozgalom nem a pártok helyett, hanem azok mellett akarja szolgálni a változást, a közösséghez pedig bárki csatlakozhat. A következő hetekben nyilvánosságra hoznak egy kilencpontos programot, hogy a hatalom embereit, felváltsa az emberek hatalma.
Magyar Nemzet: Elbotlás a rajtkőben: erős bejelentéssel javítana Karácsony
A legmódosabb százezer honfitársunk ellen uszító populista üzenettel kezdte miniszterelnök-jelölti előválasztási kampányát a főpolgármester, akinek stratégiai főtanácsadója Gyurcsány Ferenc egykori kabinetfőnöke és kommunikációs államtitkára, Gál J. Zoltán. Karácsony Gergelynek van miért javítania: a nyelvvizsgabotrányba keveredett politikus beragadt a kampány rajtjánál.
Zavart okozhatott Karácsony Gergely kommunikációs stábjában, hogy a főpolgármester „beragadt a rajtnál”, nem jól sült el a miniszterelnök-jelölti bejelentését erősíteni hivatott The Economist-interjú, egyre nagyobb a botrány a baloldali politikus hiányzó nyelvvizsgája és idegennyelv-tudása miatt, sőt Karácsony már az oktatói és tudományos múltja miatt is magyarázkodásra kényszerült.
A főpolgármesteri stáb meghatározó embere Gyurcsány Ferenc egykori kabinetfőnöke és kommunikációs államtitkára, Gál J. Zoltán, akit a városházán stratégiai főtanácsadóként foglalkoztatnak, és információink szerint ő írja Karácsony Facebook-bejegyzéseit is. Mivel nem tudja a kommunikációs stáb egy a kormánypártokhoz kötődő botrány kirobbantásával elterelni a figyelmet, Karácsony emberei kénytelenek voltak valami nagy dobással előállni.
Gál J. meglehetősen jó kapcsolatot ápol azzal a Bajnai Gordonnal, aki központi figurája a baloldal körül szerveződő adatbiznisznek, csakúgy mint Szigetvári Viktor korábbi kabinetfőnök, MSZP-s kommunikációs stratéga és Dessewffy Tibor, a Gyurcsányék agytrösztjét, a Demost korábban irányító szociológus. Mint arról a Magyar Nemzet többször beszámolt, Gyurcsány és Bajnai emberei választási célú adatgyűjtésbe kezdtek, ennek érdekében magyar és külföldi – észt – cégeket is létrehoztak, ezek egyikében a Soros-hálózat egyik ismert adatguruja, Paul Hilder is feltűnt.
A baloldali adatbiznisz központi cége a Datadat nevű vállalkozás, amelynek a szolgáltatásait Gyurcsány Ferenc DK-elnök rendszeresen igénybe veszi, a cég egyik tulajdonosa Bajnai Gordon. A társaság ügyvezetője Ficsor Ádám korábbi, polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter, felelős pozícióban van Szigetvári Viktor, mellettük Dessewffy és tanítványai is részt vesznek a cég munkájában.A baloldal így készül gőzerővel a 2022-es választási kampányra, amelyet várhatóan teljes mértékben a közösségi médiára fognak építeni, a Nyugat-Európában és az USA-ban már bevált módszereket alkalmazva.
Ebbe illeszkedik, hogy Karácsony Gergely kommunikációja lényegében arra redukálódik, hogy a Facebookot mint legnagyobb közösségi médiát használja.
A főpolgármester csütörtöki, sejtelmes bejegyzésében arról írt: „Szombaton nézzetek rá a Facebook-oldalamra, meg akarok mutatni valamit.” A #99kontra1 hashtag a bejegyzésénél pedig arra utalt, hogy a jelölti bejelentésének a vezérfonala az a jelmondat lesz: a kiváltságos kevesek egy százalékának az uralma helyett a többség 99 százalékának a szolgálatára van szükség.
Nem is történt másképp, Karácsony Gergely ma reggeli bejelentésében hangsúlyozta, hogy a többség érdekében kormányozna a kiváltságos egy százalékkal szemben.
A „kiváltságos egy százalék” elszámoltatásának a szlogenje jól illeszkedik a baloldalon az elmúlt időszakban a jogállam „újratervezésével” kapcsolatos ötleteléshez, az általuk hirdetett elszámoltatáshoz és az „Orbán-rendszer” meghatározó képviselőinek a felelősségre vonásához.
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt,a baloldal több prominens képviselője is felvetett javaslatokat, hogyan lehetne szerintük a szükséges kétharmados parlamenti többség híján is alaptörvényt módosítani, megváltoztatni a teljes jogrendszert az általuk óhajtott „új rendszerváltás” megvalósításához, az államigazgatás „fidesztelenítéséhez”.
Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány egykori igazságügyi minisztere azt mondta, a jelenlegi berendezkedést nem lehet megfoltozni vagy kijavítani, az új kormánynak teljes átalakítást kell végrehajtania, és ebben az EU sem jelenthetne akadályt. Az MSZP-s Harangozó Tamás szerint „kreatívkodás” szükséges „a közvagyon visszaszerzéséhez”. A baloldali előválasztás lebonyolításáért felelős Civil Választási Bizottság elnöke, Magyar György pedig arról értekezett, hogy az alaptörvényt „trükközéssel” kell átírni, és akár kétharmados többség nélkül is hozzá kell fogni az alaptörvény és a választási törvény módosításához, a pártok gazdálkodásához és az alkotmányos intézmények átalakításához.
Konzervatívokat, liberálisokat, baloldaliakat tud alapító között a 99Mozgalom elnevezésű formáció, amely a pártok mellett segítené az ország újraegyesítését meghirdető miniszterelnök-jelöltet.
Tegyük jóvá Magyarországot, hogy mindenki megnyugodjon, és fellélegezzen! – tömörítette egyetlen rövid mondatba miniszterelnök-jelölti hitvallását Karácsony Gergely. Aki úgy tapasztalja, ma leginkább a szabadság, a béke és az emberség hiányzik az ország életéből, ugyanis a hatalmasok immár nemcsak a közéletet torzítják, de a magánéletbe is belenyúlnak. Miközben a járvány alatt nem nyújtott érdemben segítő kezet, inkább embereket és közösségeket bélyegzett meg – és a polgárok leginkább csak magukra, illetve egymásra számíthattak. Márpedig – deklarálta Karácsony – nem az az erős vezető, aki képes megosztani, hanem aki képes egyesíteni.
Az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje szerint „ha hagyjuk, hogy a hatalmasok továbbra is békétlenséget szítsanak, akkor mindent elvisznek: a barátságainkat, a megtakarításainkat, a Balatonunkat, a nyugdíjunkat, a gyermekeink jövőjét, mindenünket”. Így Karácsony szerint még egyszer nem szabad hagyni, hogy az az 1 százalék uralja az országot, amelyiknek csak a pénz és a hatalom számít és amelyik üzemszerűen lopja szét a hazát. Ehhez nem a vagy, hanem az és politikájára van szükség: azaz nem haza vagy haladás, hanem haza és haladás – hisz a társadalom fejlődése erősebbé teszi a nemzetet; nem Magyarország vagy Európa, hanem Magyarország és Európa; nem vidék vagy Budapest, hanem Budapest és vidék. Ahogy nem kormánypárti vagy ellenzéki Magyarország – hiszen egyetlen Magyarország létezik. Nincs kormánypárti és ellenzéki Magyarország, egyetlen Magyarország van. Meg kell találni a közös nevezőket, mert a nemzetnek most nem kitalált bűnbakokkal, hanem valós bajokkal kell szembenézni – figyelmeztetett a miniszterelnök-jelölt –, és csakis egyesítő tettekkel lehet a járványt visszaszorítani, a szociális válságot megoldani, az egészségügyet életben tartani. Mert a pandémia egyértelművé tette, hogy semmi nem működik azokból a rendszerekből (lásd: oktatás, egészségügy, szociális háló), amelyekre az embereknek szüksége van. A miniszterelnök-jelölt szerint nem lehet nem érteni, hogy a jövő vagy zöld lesz és szociális, vagy nem lesz: ugyanis egyszerre kell szolgálnunk azokat, akik félnek a hónap végétől, és akik félnek a világ végétől. Mert minden családnak jár az az esély, hogy kihozza gyermekeiből a legtöbbet – ehhez változás kell, hogy ne élje több millió magyar kiszolgáltatottságban a napjait. De a változás nem elég, jóvátételre is szükség van. „Az a törvény ma, hogy vagy megszöksz, vagy megszoksz. Én egyikre sem vagyok hajlandó. Felveszem a kesztyűt, mert úgy érezem képes vagyok arra, hogy az együttműködő ellenzéki pártok élén leváltsam a kormányt. De nemcsak erre vagyok képes, hanem arra is, hogy újraépítsük, újraegyesítsük ezt az országot” ígérte Karácsony. Aki szerint az ellenzéki formációknak sokkal többet kell tenniük annál, mint hogy elvégzik a kötelező házifeladatot (lásd: együttműködés), hanem meg kell írniuk az ország történetének egy új fejezetét, meg kell haladniuk nemcsak az utóbbi tíz év, de az utóbbi harminc év politikáját is. Úgyhogy a miniszterelnök-jelölt értelmezésében az előválasztás nem arról szól, hogy kinek van erősebb szókincse, ha a kormányt kell bírálni – az a kérdés, hogy kik képes legyőzni a 99 százalékos többség érdekében az 1 százalékot. „Nem az ellenzék vezérét keressük, hanem azt az embert, aki újra tudja egyesíteni az országot” – deklarálta Karácsony. Aki szerint ehhez szükség van a civilekre, a hivatásos politikusokra, a zöldekre, a konzervatívokra, a baloldaliakra. És szükség van minden közösségre. Ennek szellemében ő is létrehozott egyet, a 99Mozgalmat, aminek többek között tagja Ángyán József, az Orbán-kormány volt agrárállamtitkára, Kiss János SZDSZ alapító, a konzervatív Bod Péter Ákos, egykori jegybankelnök, Ferge Zsuzsa szociológus, és még sokan mások. A mozgalom nem a pártok helyett, hanem a pártok mellett szeretné építeni az országot – amelyiknek most szüksége van minden polgárárára. A következő hetekben, ígérte Karácsony, teszi közé kilenc pontos programját a 99Mozgalom.
Az Orbán-kormánnyal senkinek sem érdemes
A miniszterelnök-jelölti programismertető utolsó előtti placca a budapesti Diákváros tervezett helyszíne volt. – Életem legszebb napja volt 2019-ben a főpolgármester választás napja – idézett emlékeket Karácsony Gergely, aki Budapest élére kerülve megfogadta: minden itt élő főpolgármestere lesz, azoké is, akik nem rá szavaztak, és úgy gondolata: mindenkiben partnert keres. Így a kormánnyal is nyitott szívvel kezdett párbeszédet, ráadásul úgy tűnt, vannak közös ügyeik, például a Diákváros. (Ez a név 15 ezer megfizethető kollégiumi férőhelyet takar.) Ami a kormánynak oly fontos Atlétikai Stadion-projekt keretében valósult volna meg. Csakhogy kiderült Orbán Viktor senkivel nem akar együttműködni, főleg nem az önkormányzatokkal. – A kormány valójában a meggyilkolásunkra törekszik – jelentette ki Karácsony Gergely, aki úgy érzi, legfőbb ideje, hogy „mi is felvegyük a kesztyűt”. A Diákváros szimbolikus ügy, hiszen a Kínai Kommunista Párt elit egyetemét építik majd a vidéki egyetemistáknak szánt férőhelyek helyett (igaz, a kabinet szerint mindkét beruházás megfér a kijelölt helyen). 2022 ezért arról is szól, lesznek-e olyan önkormányzatok, melyek pártállástól függetlenül a lakóik érdekeit képviselik.
Az LMP is beállt mögé
Nem mindig és nem mindenben értettem egyet Karácsony Gergellyel, de abban biztos vagyok, hogy ha ő lesz Magyarország miniszterelnöke, akkor egy élhető jövőt és egészséges környezet hagy a fiatalokra – hiszen ő az, aki pontosan érti, hogy milyen szociális és környezeti kihívásokkal állunk szembe, méltatta Schmuck Erzsébet az MSZP és Párbeszéd közös miniszterelnökét. És az LMP társelnöke egyben azt is jelezte: pártja Karácsony mögé sorakozik fel az előválasztáson.
Protestáns öntudat és trónfosztó hagyomány
Debrecen a frissen beszálló miniszterelnök-jelölt következő állomása, itt töltötte a diákévei jelentős részét, nagyon szerette a várost – és ez most sincs másképp. Akkor se, ha a kormány egy fura rivalizálásba próbálta beszorítani az ellenzéki vezetésű Budapestet és a kormánypárti irányítású Debrecent, mintha az utóbbiból egyfajta „árnyékfővárost” próbált teremteni. Ezzel a szemlélettel Karácsony nem tud mit kezdeni, szerinte az a természetes, ha mindegyik település egyaránt gyarapszik, és véletlenül sem egymás kárárára. És ha úgy tetszik, Debrecen volt a miniszterelnök-jelölt politikai eszmélésének színhelye, itt élte meg a rendszerváltást: „ott voltam, amikor ledöntöttük az elnyomást szimbolizáló szobrokat – és joggal hittem, hogy a felnőttként majd egy európai demokráciában élek”. Debrecen egy nyakas kálvinista város, Karácsony – bevallása szerint – hozza magával a protestáns öntudatot – és a trónfosztó hagyományt (lásd: a Habsburg-ház letaszítását itt deklarálták 1849–ben). Magyarországon az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje szerint újra trónfosztásra van szükség. Az elkövetkező évek Karácsony értelmezésében nem arról szólnak, hogy egyik politikai tábor birkózik a másikkal, a jobboldal küzd a baloldallal. Arról van szó, hogy van egy 1 százalékos kizsákmányoló elit, és van az ország 99 százaléka, a küszködő emberek tömeg – nos az 1 százalékot kell megdönteni.
Nem stadion, nem helikopter
Nyírtasson vagyunk, 270 kilométerre és sok év tizedre a mai mindennapjaimtól – de fontos dolgot akarok mondani, így idejöttem, hazajöttem, mert minden itt kezdődött. A gyerekkorom színhelyén tudom kimondani, hogy miniszterelnök-jelöltként elindulok az előválasztáson. Egy életem van és egy hazám – és úgy érzem, a hazám nagy bajban van, mert Magyarországot a lakói egyre kevésbé érzik, tekintik a közös hazájuknak, végletes megosztottság szakítja széjjel az embereket – deklarálta hivatalosan (és meghatódva) Karácsony Gergely, hogy részese lesz az ellenzék miniszterelnök-jelölti versenyének. Miniszterelnök-jelöltként pedig, mondta Karácsony, élete minden fontos állomását, történését hozza magával – ezek rajzolják ki, hogy valójában kicsoda ő. Elsősorban Nyírtass, amit az egykori Esze Tamás talpasainak leszármazottai laknak, akik keményen dolgozó emberek. „Ahogy az én szüleim is örökké küzdő emberek voltak. Innen viszem magammal a föld szeretetét, a természet szeretetét, amit csak egy faluszélen csavargó, bogarászó kisfiú érezhet (ha úgy tetszik, ez a zöldpolitika). És innen viszem magammal életem legnagyobb tragédiáját, édesapám halálát. Innen viszem magammal a tapasztalatot, hogy az élet milyen törékeny. És innen viszem magammal a tudást, hogy minden véges, csak az anyai szeretet végtelen. Innen viszem magammal a hitet, hogy a nehéz sorsú emberek igenis számíthatnak a többiekre, hogy egy négy gyermekét egyedül felnevelő anyukát nem hagy magára a közösség. Nem azért jött, szögezte le Karácsony, hogy stadiont ígérjen Nyírtassnak. És nem helikopterrel érkezett, mint amikor Rogán Antal, aki egykor egy lagzira ide méltóztatott idelátogatni. (Az erről beszámoló újság, a Népszabadság, már nincs életben). „Én az örökké küzdő magyarokért szeretnék dolgozni, az ország 99 százalékáért, nem a leggazdagabb egy százalékot akarom szolgálni.” – mondta Karácsony.
FRISSÍTÉS
Médianapló (Zöldi László): Karácsony falujában lesz-e stadion?
Valaki azt írta az újdonsült ellenzéki miniszterelnök-jelöltről, hogy nem bejelentkezett, hanem megérkezett. A budapesti főpolgármester tegnap reggel a fővárostól 270 kilométernyire, Nyírtasson mondta ki, hogy némi habozás után indul az előválasztáson. Bejelentését csinnadrattával fogadta a kormánypárti sajtó. Ami azt sejteti, hogy a jelöltek közül neki tulajdonítja a legnagyobb esélyt. Tanulságos a szűkebb pátria lapja, a Kelet-Magyarország. Digitális kiadása, a Szabolcs Online öt cikket is szentelt Karácsony Gergelynek.
Leleplezték mint közvélemény-kutatót. Hiányosnak vélték az angol nyelvtudását, és ezt egy másik eszmefuttatásban is részletezték. Közölték róla egy Fidesz-politikus fullánkos bejegyzését. Továbbá hétfő óta a címoldalon ragadt egy jegyzet, amelynek a címe – Magas, sovány és alkalmatlan – utal az ellenzéki politikus nagy hírre vergődött mondatára, melyben összehasonlította magát a jelenlegi miniszterelnökkel. Az igéket azért tettem többes szám első személybe, mert mindegyik cikket a fővárosból küldték.
A biztonság kedvéért megnéztem a kisvárdai felhozatalt is, hátha a járási székhelyen élő tudósítót a nyíregyházi szerkesztőség kiküldte a közeli Nyírtassra. De hiába, nem találtam beszámolót. Pedig akár tudósíthattak is volna arról, hogy a miniszterelnök egyik kihívója hazament Nyíregyháztól 47 kilométernyire, és bejelentett valami érdekeset. A Mediaworks nevű budapesti cég azonban még azt sem engedte meg a megyei lapnak, hogy maga járassa le a megye szülöttjét. De ha már szülött, akkor feltűnt egy másik mozzanat is Karácsony Gergely fogadtatásában.
Az ellenzéki újságok is a szülőfalujának nevezték Nyírtasst. Ő azonban erről csupán ennyit mondott: „Gyerekkorom egy nyírségi kis faluhoz kötődik.” A róla készült Wikipédia-szócikkben pedig ez olvasható: Fehérgyarmaton született. Oly sokan, akik a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben látták meg a napvilágot, nem a falujukban, hanem egy városi kórházban születtek. Magukénak érzik ugyan a kistelepülést, de nem nevezhetik a szülőfalujuknak.
Óvatosságra inteném a véleményformálókat, akik egyszer már megjárták. Leírták, elmondták, ismételgetik Orbán Viktorról, hogy Felcsúton született, és a szülőfalujában épített a háza tövébe egy stadiont. Holott ő Alcsútdobozról származtatja magát, és a szócikke szerint Székesfehérvárott született, gondolom, a megyei kórházban. Egyébként lehetséges kihívója, az újdonsült ellenzéki miniszterelnök-jelölt azt is bejelentette, hogy nemcsak a testalkatában különbözik Orbántól. Abban is, hogy nem akar a gyermekkora színhelyén stadiont építeni.
Tíz mondat a szülőfaluról
/”Hol született, Székesfehérváron?”/ Nem. Alcsútdobozon. Aztán Felcsútra kerültem, ott nőttem fel. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, Képes 7, 1989/december)
Alcsútról, vagyis olyan átlagos dunántúli faluból származom. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, 168 Óra, 1992. június 9.)
Ha az én gyerekkoromban ez a kormány lett volna hatalmon ilyen oktatáspolitikával, akkor én Alcsútdobozról Bicskéig sem jutottam volna el, nemhogy Budapestig. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, Demokrata, 1997. június 12.)
Én fehérvári vagyok. (Orbán Viktor miniszterelnök, 24 Óra, 2010. szeptember 28.)
Magyarország történelmi középpontjának Ópusztaszert szoktuk tekinteni, a most épülő Orbánisztán központja azonban Felcsút, a kormányfő szülőfaluja. (Bajnai Gordon volt miniszterelnök, Népszabadság, 2013. július 19.)
Felcsút egyetlen különlegessége, hogy ott született a miniszterelnök. (Farkasházy Tivadar újságíró, Népszava, 2014. október 10.)
Felcsút, a miniszterelnök szülőfaluja. (Kálmán Olga műsorvezető, Hír TV, 2017. május 8.)
Gyerekkorom egy nyírségi kis faluhoz kötődik. (Karácsony Gergely Párbeszéd-politikus, YouTube, 2017. október 29.)
Mi a haszna annak, hogy valaki Las Vegast csinál a szülőfalujából? (Simon András műsorvezető Orbán Viktorról, ATV, 2018. november 12.)
Nyírtasson vagyunk, egy 2000 fős faluban, Szabolcs-Szatmár megyében, Kisvárdától úgy 12 kilométerre, gyermekkorom színhelyén. (Karácsony Gergely budapesti főpolgármester, Facebook.com, 2021. május 15.)
Ahogy arra azért számítani lehetett, Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy elindul az ellenzéki előválasztáson, amelyen az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjét választják meg. Karácsonynak egyébként sikerült tematizálnia a politikai közbeszédet az elmúlt napokban, hiszen nagy port kavart az Economistnek adott interjúja, ami után kiderült, hogy nem túl erős az angoltudása. Karácsony egyébként új mozgalmat is indított 99 Mozgalom néven, illetve arra is kitért, hogy büszke arra, hogy ő volt az első politikus, aki elővette Simicska Lajos nevét egy parlamenti vitában. A Fidesz az egészre annyival reagált, hogy Gyurcsány.
ATV: Másként emlékeznek Karácsony Gergely egyetemi éveire volt tanárai
Míg Tóka Gábor állítja, hogy öröm volt tanítani a jelenlegi főpolgármestert, addig Lánczi András ennek ellenkezőjét vallja. Szerinte ugyanis Karácsony Gergely bár minden támogatást megkapott, nem tudott élni a lehetőséggel.
Az utóbbi egy hétben igen csak hangos lett a magyar sajtóban Karácsony Gergely angoltudásának, vagy nem tudásának kérdése.
Most a CEU-n oktató Tóka Gábor állt ki, és írta le tapasztalatait az akkor végzős Karácsony Gergellyel kapcsolatban. A Telex-nek válaszolva úgy nyilatkozott: „Úgy ismerkedtünk meg, hogy egy szakkollégiumi órát tartottam választói magatartás kutatásról náluk, és ő volt az egyik hallgató. Iszonyúan érdekelte a dolog, és nagyon gondolatgazdag volt, meg egyetemista létére ügyesen próbálkozott adatelemzéssel is. Az olvasmányok mind angol nyelvú szakirodalom voltak, ő mindenből felkészült minden órára, tényleg kész öröm volt a dolog oktatói szempontból” – írta Tóka a Telexnek.
Ezzel szemben Lánczi András a Mandinerben írt cikkében ennek az ellenkezőjét tapasztalta a Corvinuson. Mint írja: „az egyetem minden támogatást megadott neki, de ezzel a lehetőséggel ő nem tudott élni. Úgy távozott az egyetemről, mint aki képtelen az elvárt teljesítményeket elérni.” Karácsony volt tanára cikke végén még hozzászólt a nyelvvizsga kérdéséhez is. „A kommunista évek egyik máig érzékelhető hatása, hogy nagyon rossz még egyetemi szinten is az idegen nyelvek ismerete. Karácsony Gergely ennek kitűnő példája, de nincs egyedül. Ezt egykori angol nyelvtanárként és fordítóként is elég jól meg tudtam ítélni az elmúlt harminc évben. Nyelvvizsgával is lehet valaki megszólalásra képtelen idegen nyelven.” – fogalmazott Lánczi András.