
2030-ig az EU támogatásával a mostaninak több mint a tízszeresére nő a szélerőművi kapacitás Magyarországon – jelentette be a közösségi oldalán Kapitány István. A gazdasági és energetikai miniszter bejegyzése szerint ez jelentős előrelépés, hiszen a szélerőművek teljesítménye 2016 óta 330 megawattos szinten áll, „gyakorlatilag be volt fagyasztva”. Az elmúlt években rendkívül dinamikusan nőtt a zöldenergia-termelés, de ennek döntő részét a naperőművek adták. Ugyanakkor a biztonságos energiaellátáshoz több lábon kell állni, a szélerőművek és a naperőművek pedig tökéletesen kiegészítik egymást. Amikor nem süt a nap, borús az idő, vagy épp éjszaka van, a szél továbbra is termelhet energiát, ez teszi erősebbé és kiszámíthatóbbá az egész rendszert.
Kapitány István beszámolója szerint első lépésként augusztus 31-én jelenik meg pályázat legalább 700 megawattnyi új szélerőművi kapacitás csatlakoztatására, ami csaknem 1 milliárd euró beruházást jelent Magyarországnak. Az átláthatóság érdekében a pályázat tervezetének társadalmi egyeztetése július közepén elkezdődik. A tender teljes mértékben versenyalapú, diszkrimináció- és korrupciómentes lesz. 2030-ig összesen 4 gigawatt új szélerőművi beruházásra jelenik meg pályázat, ami körülbelül akkora kapacitás, mint 4 paksi erőműblokk névleges teljesítménye.
A tárcavezető sürgette egyúttal a villamosenergia-hálózat fejlesztését is az új kapacitások csatlakoztatása érdekében, hálózat- és infrastruktúrafejlesztésre uniós forrásból 1,5 milliárd euró juthat. Az elosztó és átviteli hálózatokat működtető társaságok már most is – ahogy fogalmazott – feszített tempóban dolgoznak az ehhez szükséges fejlesztések előkészítésén.