A magyar miniszterelnököt fogadó díszceremónia után a hivatalos delegációknak nagyjából egyórás, zárt ajtók mögötti tárgyalása következett, majd az újságírókat (az operatőröket nem) beengedték egy terembe azzal, hogy ott fog a két kormányfő pár perces nyilatkozatot adni. Azt előre jelezték, hogy kérdezni nem lehet őket. A mi kollégánk sem lehetett jelen a teremben kamerával, de telefonnal fel tudtuk venni a sajtótájékoztató egy részét.
Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök egyből azt emelte ki: Orbán látogatása a magyar soros uniós elnökség keretén belül történik, és megköszönte, hogy országunk elkötelezett támogatója Grúziának és az ország uniós csatlakozásának. Külön kiemelte, hogy mindkét országban fontos a nemzeti identitás és a keresztény értékek védelme, és hogy Orbán támogatja Grúzia szuverenitását. Szót ejtett arról is, hogy ma aláírtak egy beruházásvédelmi megállapodást, és lesznek együttműködések a turizmus területen, valamint egy Fekete-tengeri vezeték kiépítése terén.
Orbán beszéde elején így fogalmazott: „nem akartam a kampánysorán jönni, mert az úgy tűnt volna, mintha beavatkoznánk a georgiai emberek döntésébe, ezért megvártuk a választás eredményét.” Gratulált a győzelemhez, és szerinte „senki sem meri megkérdőjelezni, hogy ez a választás szabad és demokratikus volt”. Arról is beszélt, hogy a grúzok is a béke mellett szavaztak, akárcsak korábban a magyarok, és ők sem engedik, hogy az országukból egy második Ukrajna legyen. Azt tanácsolta a grúz miniszterelnöknek, hogy „ne tulajdonítson nagy jelentőséget” annak, hogy mások választási csalásról beszélnek.
A vörös szőnyegen is beszóltak Orbán Viktornak Tbilisziben – Videóval – A grúz propagandamédia alaposan kihasználja, hogy Magyarország vezeti az Európai Unió soros elnökségét.
Ám a végén szó szerint káoszba fulladt az esemény: a jelen lévő grúz és nemzetközi újságírók megpróbálták szembesíteni Orbánt azzal, hogy akárcsak Magyarország, Grúzia is egyre közelebb kerül Oroszországhoz, és hogy Magyarország is megszavazta a kaukázusi ország uniós csatlakozási folyamatának befagyasztását. – Milyen kemény hölgyek! – mondta egy adott pillanatban Orbán, majd sietve távozott.
Amíg a delegációk a liftre várakoztak, a Deutsche Welle tudósítója elkapta Szijjártó Pétert egy kérdésre. A magyar külügyminiszter jól hallható ingerültséggel ismételte el, amit Orbán is mondott: hogy a választásokkal minden rendben volt és igazságos eredmény született, és szégyen, hogy Brüsszel befagyasztotta Grúzia csatlakozási tárgyalásait, ugyanakkor biztos abban, hogy a kaukázusi ország az EU-tagja lesz. Az interjú után a DW újságíróját ki akarták vezetni a kormányépületből, de a végeredményt nem láttuk, mert nekünk is el kellett hagyni azt az emeletet.
A sajtótájékoztatón készült videónkat ITT láthatja: