- Miközben Teherán Izrael elleni támadásokra készül, Szergej Sojgu, az orosz Nemzetbiztonsági Tanács titkára Iránban találkozott iráni kollégájával, Ali-Akbar Ahmadian-nal.
Sojgu Teheránból: „Oroszország készségét fejezi ki, hogy teljes mértékben együttműködik az Iráni Iszlám Köztársasággal a regionális ügyekben”
„Elítéljük a Hamász politikai irodája vezetőjének, Iszmail Haníjenek Teheránban elkövetett merényletét. Kétségtelen, hogy egy ilyen bűncselekmény elkövetői a feszültséget akarják növelni a régióban”. - Oroszország modern radarrendszereket és légvédelmi berendezéseket kezdett szállítani Iránnak. Irán korábban már kért modern légvédelmi rendszereket Oroszországtól egy esetleges Izrael elleni háborúra való felkészülés jegyében – jelentette a New York Times két iráni tisztviselőre hivatkozva, akik állítólag ismerik a háborús terveket.
- A török külügyminiszter figyelmeztetése az USA és Európa felé: „Izrael gazdáinak most már pórázon kell fogniuk Izraelt és meg kell állítaniuk. A térség nincs abban a helyzetben, hogy további izraeli provokációkat eltűrjön”.
- Az amerikai CENTCOM vezetője Izraelben tartózkodik „biztonsági értékelés” céljából. „Az USA világossá tette Iránnak, hogy megvédi Izraelt, ha az megtámadja” – Amerikai Külügyminisztérium.
- Izrael fontolóra veszi annak lehetőségét, hogy megelőző támadást kezdeményezzenek Irán ellen, ha Teherán részéről fenyegető csapás veszélye áll fenn – jelentette hétfőn a Times of Israel.
- Helyi médiajelentések szerint több robbanás történt az izraeli hírszerzési bázison az Eritrea partjainál lévő Dahlak-szigetcsoporton. A robbanások okát egyelőre nem sikerült megállapítani, de lehetséges, hogy az izraeli hírszerzési bázist a jemeni fegyveres erők drónokkal és rakétákkal támadták.
https://english.iswnews.com/…/explosions-rock-israeli…/ - Az iráni fegyveres erők által működtetett Defa Press augusztus 5-én közzétette a potenciális polgári és katonai célpontok listáját Izraelben, amelynek célja valószínűleg az, hogy csökkentse Izrael képességét egy iráni támadás elleni hatékony védekezésre azáltal, hogy pánikot kelt a civilek körében. A lista olyan izraeli katonai bázisokat és kormányzati helyszíneket tartalmaz, mint az izraeli védelmi minisztérium Tel-Avivban, az izraeli Knesszet épülete Jeruzsálemben, valamint nyolc légibázist Izrael-szerte. Irán olyan polgári infrastrukturális helyszíneket is megnevezett, mint repülőterek, gázmezők és erőművek országszerte. Irán döntése, hogy kifejezetten megnevezte ezeket az Izrael-szerte szétszórt célpontokat, valószínűleg azt a célt szolgálja, hogy az Izraeli Védelmi Erők osszák meg a lég- és rakétavédelmi eszközeiket széles területen.
- Kamala Harris külpolitikájának lényege „valószínűleg nem térne el Biden erőteljes támogatásától Ukrajnának, amely továbbra is háborúban áll Oroszországgal, és a Kínával kapcsolatos kemény vonalától” – mondták a WP-nek a várható demokrata elnökjelölt segítői. Az is várható, hogy kevésbé lesz merev a külpolitikai megközelítéseiben, mint Biden, akinek hosszú ideje tartó személyes kapcsolatai olyan vezetőkkel, mint Netanjahu és Putyin, alakították a nézeteit számos nemzetközi kérdésben – írja a WP.
https://www.washingtonpost.com/…/kamala-harris-foreign…/ - Mark Milley és Eric Schmidt szerint az ukrajnai csatamezőkön a háború jövője gyorsan a jelenévé válik, de Amerika nem áll készen az új technológiák által átalakított hadviselésre. „A jövő háborúi már nem arról fognak szólni, hogy ki tudja a legtöbb embert összezsúfolni, vagy a legjobb repülőgépeket, hajókat és tankokat bevetni. Ehelyett az egyre inkább autonóm fegyverrendszerek és nagy teljesítményű algoritmusok fogják uralni őket” – érvel az amerikai vezérkari főnökök egykori elnöke és a Google korábbi vezérigazgatója a Foreign Affairs-ben.
„A robotok és a mesterséges intelligencia itt vannak, hogy velünk is maradjanak. Ha az Egyesült Államok nem áll az élen ebben a forradalomban, az új technológiákkal felvértezett rosszindulatú szereplők egyre szívesebben kísérelnek meg támadásokat az Egyesült Államok ellen. Ha ezt megteszik, sikerrel járhatnak” – írja a duó. „Kína és Oroszország gyorsan teret hódít” a mesterséges intelligencia területén – figyelmeztetnek a szerzők –, és „a legrosszabb esetben a mesterséges intelligencia alapú hadviselés akár az emberiséget is veszélyeztetheti”.
https://www.foreignaffairs.com/…/ai-america-ready-wars… - „Az Egyesült Államok a hidegháború vége óta a legnagyobb kihívást jelentő globális környezettel néz szembe, amelynek súlyos következményei vannak, mivel Kína és Oroszország katonai, diplomáciai és ipari erejét egyesíti, hogy világszerte kiterjessze hatalmát és kényszerítse szomszédjait” – áll az Amerika Nemzeti Védelmi Stratégiájával Foglalkozó Bizottság jelentésében, amely elismeri, hogy „az Egyesült Államok egyedül nem tud versenyezni Kínával, Oroszországgal és partnereikkel”. Ezért az Egyesült Államoknak „továbbra is be kell fektetnie szövetségesei megerősítésébe és katonai erőfeszítéseinek az ő szövetségeseikkel való integrálásába”.
https://www.rand.org/…/misc/MSA3057-4/RAND_MSA3057-4.pdf - Michael Stübgen, a németországi Brandenburg tartomány belügyminisztere szigorúbb határellenőrzést követelt az EU összes Magyarországgal közös határán Orbán lépése miatt. A tisztviselő emlékeztetett arra, hogy az európai szerződések kivételes helyzetekben lehetővé teszik a határellenőrzést. „Elfogadhatatlan, hogy egy uniós ország gyakorlatilag ellenőrzés nélkül engedje be az oroszokat az országba” – mondta a miniszter. Nancy Faeser német belügyminiszter megjegyezte, hogy az orosz kémkedés és szabotázs kockázata magas, és az Ukrajna elleni orosz háború kezdete óta még inkább felerősödött. „Ezért minden uniós partnernek fokoznia kell az orosz kémkedés és szabotázs elleni védekezést, és nem szabad potenciális kiskapukat teremtenie” – hangsúlyozta.
https://www.t-online.de/…/wegen-orban-cdu-minister… - A brit miniszterelnök szóvivője szerint „semmi sem indokolja” Elon Musk megjegyzéseit, amelyekkel az ellentmondásos milliárdos azt írta az X-en, hogy „a polgárháború elkerülhetetlen”, utalva az Egyesült Királyságban zajló erőszakos tüntetéshullámra. Az Egyesült Királyság vizsgálja, hogy külföldi rosszindulatú szereplők segítik-e a dezinformáció terjesztését és a bevándorlóellenes zavargások szítását az országban.
- A német külügyminisztérium figyelmeztetést adott ki a törökországi utazásokkal kapcsolatban. A feszült a közel-keleti helyzet miatt erőszakos tüntetések törhetnek ki. A szövetségi külügyminisztérium szerint az utazóknak „mindenképpen el kell kerülniük ezeket”. Az utazóknak azt is nyomatékosan tanácsolják, hogy ne utazzanak a Szíriával és Irakkal határos régiókba.
https://www.msn.com/…/ausw%C3%A4rtiges-amt…/ar-AA1obrcP - Smotrich izraeli pénzügyminiszter szerint a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek blokkolása „indokolt és erkölcsös”, még akkor is, ha emiatt kétmillió civil fog éhen halni, hozzátéve, hogy a nemzetközi közösség ezt nem fogja megengedni.
https://www.timesofisrael.com/…/smotrich-might-be…/ - Az orosz állami média megszólaltatta Michael Maloof-ot, az amerikai védelmi minisztérium volt vezető biztonságpolitikai elemzőjét: „Netanjahu koordinálja az eseményeket, és ő az ultra-radikális [Itamar] Ben-Gvir és [Bezalel] Smotrich miniszterek foglya, akik nélkül kormánya összeomlana” – figyelmeztetett Maloof.
„És így kénytelen az ő diktátumukkal egyetérteni, és az ő diktátumuk az, hogy az egész régiót visszavegye valami… bibliai, történelmi gondolkodású, szélsőséges elképzelés alapján. Ahogyan mi is kritizálnánk az ISIS-t a Korán szélsőséges értelmezése miatt, ezek a fickók az Ószövetséget is szélsőségesen értelmezik”. - Az országot közel két évtizedig irányító bangladesi miniszterelnök hétfőn lemondott, és az erőszakos tömegtüntetések közepette Indiába menekült.
Vasárnap országszerte mintegy száz ember, köztük legalább tizenhárom rendőr halt meg az összecsapásokban, miközben a biztonsági erők az 1971-es függetlenség óta legsúlyosabb erőszakos cselekmények megfékezésével küszködtek. A nemzethez intézett beszédében a hadsereg főparancsnoka bejelentette, hogy mostantól egy ideiglenes kormány fogja irányítani Bangladest, és nyugalomra szólított fel. - A párizsi olimpia geopolitikai szempontból egyik legfeszültebb mérkőzése.
Tajvan legyőzte Kínát és aranyérmet nyert a férfi tollaslabda párosban. - Három hónap alatt együttesen több, mint 250 milliárd forintért vásárolt cégeket Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Szíjj László
https://nepszava.hu/3245605_meszaros-lorinc-tiborcz…
Megjegyzés: az ország első számú maffiafőnöke 2018-ban jelentette ki a magyar parlamentben, hogy „üzleti ügyekkel nem foglalkozom”
A szerző Facebook-bejegyzése 2024. augusztus 6-án.