Amikor májusban meg­nyílt a huszonötödik cannes-i filmfesztivál, Michèle Morgan, a zsűri elnöke furcsa (bár nem egészen váratlan) nyilatkozatot tett a sajtónak: arról beszélt, hogy elég volt az erőszakból, kegyetlenségből, borzalomból, még abból is, amely tiltakozásul, nega­tív agitációként (néha en­nek csak az álcájaként) került a filmvászonra és nőtt áradattá; tanítsuk meg a nézőt újra mosolyogni – mondta a zsűri elnöke.

Azóta – egy hónapja már – közzétették a díjakat. Az egyik filmben (Viscon­ti: Halál Velencében) a romlandó szépség fájdal­mas mosolya. A másikban (Losey: A közvetítő) az ifjúságé, a gyermekkoré, amely önmagától búcsúzik ismeretlen tragédiákat megsejtő lélekkel. Színes és kosztümös filmek, csupa költészet mindkettő – mondják. Míg eljutnak hozzánk, időbe telik. De itt van, nálunk is látható már néhány héttel Cannes után a harmadik, a zsűri díját elnyert magyar film, a Déry Tibor két novellájából készült Szerelem, Makk Károly filmje.

Költészet ez is. Vajon így gondolta-e Michéle Mor­gan? Míg játszott, lélek­ből felsugárzó szép mosolyáról volt híres, de azért sohasem mosolygott így, mint Törőcsik Mari. Nem volt ilyen szerepe.

A filmnek tulajdonkép­pen a másik Déry-novella, A két asszony címét kellene viselnie. Nemcsak azért, mert az elsőből vett át kevesebbet a forgatókönyv (Déry maga írta), hanem mert a filmben a kitűnő, képileg is szuggesztív dialógusokon kívül főleg a két színésznő, Dar­vas Lili és Törőcsik Mari csodálatos játéka a költészet legfőbb forrása.
Me­lyik is nehezebb szerep a kettő közül? – ezt nehéz megmondani. Az öregasszonyé, aki kilencvenhat évet élt meg, s most öntu­data, kemény és makacs egyénisége maradék erejé­vel kapaszkodik a remény­be, hogy fia még hazajön, mielőtt ő lehunyná szemét? Kivételes művészet­tel megvalósított kettősség Darvas Lili alakítása: búcsú az élettől, a pislá­koló képzelet és emlékezés álomszerű, ködös föl-fölrebbenése – és Makk Ká­roly rendezői képzelete is ilyenkor a legérzékenyebb, az álomképek sejtelmes fölidézésében, amellyel a dialógust kíséri és képpé eleveníti –, lassú-lassú fo­gyatkozása az életnek, amely mielőtt kihunyna, egy utolsót lobban még – és a rendező a lassú, „majestuoso” indítás után a novellától eltérően itt vált ritmust és drámaian sűrít. A film fojtott feszültsége, amely eddig a játék kettősségéből származott – hiszi-e a mama vagy nem a menye kegyes hazugsá­gát, hogy a férfi, akit ha­zavárnak, Amerikában van és filmet forgat – ez a fojtott feszültség most drá­mai küzdelemmé forróso­dik: az anya életbentartásáért. (Kár, hogy a film innen kissé „esik”, a férfi hazatérése csak epilógus a dramaturgiailag hibátlan első részhez, amely az anya halálával zárul.)

És csupa kettősség Tö­rőcsik Mari játéka is, hi­szen a szerepen belül is mindvégig szerepet ját­szik: mosolyt hazudik, amikor már könnye sincs, nyílt szívet és derűs lelket, amikor körülötte minden ajtó bezárult, szivárványos meséket a rideg valóság helyett. De legnagyobb bravúrja az, hogy mindezt okosan, tudatosan leszűkí­tett skálán játssza végig. Amikor szerepet kell ját­szania anyósa előtt, akkor sem „színészkedik”, s tré­fáit nem csacsogja-ragyogja túl; és nem „drámázik”, amikor magára ma­rad fájdalmával, arcán csak éppen megfakul a mosoly. Játéka a megtar­tó asszonyi életösztön és az emberi akaraterő meg­testesülése egyszerre, s a film legfőbb művészi mondanivalóját sugározza. Efölé kívánkozik címül az a szó, amely itt szótári, de költőileg szentesített értelménél is többet jelent: Szerelem.

Megjelent A Hét II. évfolyamának 27. számában, 1971. július 2-án.