Somogyi Zoltán politológus, a Political Capital társalapítója elemezte a Klasszis Klubban azt a hatást, amelyet Magyar Péter feltűnése jelentett a magyar politikai életben.
Két választás lesz egyszerre júniusban, mert a Fidesz összetolta az Európai Uniós voksolást az önkormányzati választással. Így remélt nagyobb győzelmet. Ez azonban különös helyzetet képes létrehozni. Az előző önkormányzati választásokon a győztesek ötéves mandátumot kaptak, s ez csak októberben jár le. Mi lesz ott, ahol megválasztanak egy új polgármestert, és még hivatalban van a régi? Egy politikai akaraton kívül nem tisztáztak semmit.
Ami Budapestet illeti, elhangzik sokszor, hogy Vitézy Dávid a Fidesz jelöltje, Szentkirályi Alexandra majd visszalép a javára. Budapesten a Fidesz nem tud győzni – mondta Somogyi. – A legvalószínűbb az, hogy Vitézy alpolgármester lesz. A Karácsony mögötti összefogás nem tud majd többséget szerezni a közgyűlésben, ehhez Vitézy csapatára is szükség lesz.
Ami az európai uniós választásokat illeti, az egy egész országra kiterjedő, hatalmas közvéleménykutatásnak fogható fel. Gyakran olvasni, hallani olyan véleményeket, hogy Magyar Péter nem ártott a Fidesznek, mert a kormánypárt még mindig vezeti a közvéleménykutatásokat. De arra nem figyelnek ezek az elemzők, hogy húsz százalék elhagyta a bizonytalanokat. Márpedig az országos választásokon ezek alkotják a Fidesz tartalék-seregét. A közvéleménykutatóknak azt mondják, bizonytalanok, még nem tudják, kire szavaznak majd. Aztán a választás napján a Fidesz mellé teszik az ikszet. Nélkülük Orbán pártja nem szerezne ötven százalékot. Márpedig, ha június 9-én nem szerez ennyit, akkor ez komoly válság jele. Sajnos arről az adatról csak a választás napján este 11 órakor értesül az ország, mert az Unió területén mindenhol akkor lehet közzétenni az adatokat, ha az utolsó tagállamban (ez esetben Olaszországban) véget ér a voksolás.
Ha esetleg a Tisza párt nyerné meg az uniós választást (különösen, ha 50 százalékot szerezne), az földindulással járna. Orbán ugyanolyan béna kacsa lenne, mint Gyurcsány volt 2006 után.
A rendszer egyébként is elfáradt. Orbán Viktor egyébként is maga zárja be a rendszerét. A rendeleti kormányzással azt üzeni saját parlamenti kétharmadának: nincs rátok szükségem. Nem kelletek. Egyébként éppen Orbán és a Fidesz mutatta be a mai ellenzéknek, hogyan kellene viselkedniük akkor, ha a választás esetleg béna kacsát csinálna belőlük. Emlékezetes, amikor Orbán kitett egy órát – ennyi ideje van a kormánynak lemondani.
Forrás: Újnépszabadság