Nyílt levélben fordult az Alkotmánybíróság elnöke a Áderhez-Kövérhez- Orbánhoz, mert attól fél, hogy egy kormányváltás esetén a mostani ellenzék semmisnek tekintené az Alaptörvény egyes részeit, és feles többséggel is hozzányúlna a kétharmados törvényekhez. Egyebek közt ezt írja:
“A magyar Alkotmánybíróság más európai alkotmánybíróságokhoz hasonlóan olyan testület, amely a jogállami és demokratikus működésnek az európai alkotmányos demokráciákban általánosan elfogadott garanciája”.
Szabad azt a “nagy tekintélyű testület” elnökétől megkérdeznem, hogy melyik az a másik európai állam, amelyben csak és kizárólag a kormányzó párt jelöltjei lettek a tagjai az Alkotmánybíróságnak?
Az pedig nevetséges, ahogy az elnök úr “elszalad anyukához-apukához” panaszkodni. Mit vár ettől?
Azt is írja: “az Alaptörvény bármely elemének alaptörvény-ellenes megváltoztatása olyan előre nem látható, bizonytalan helyzetet eredményez, amely a demokratikus jogállam – és ezáltal a magyar alkotmányos rend – végét jelenti.” Hát… eddig – ha jól emlékszem – kilencszer módosították a “betonszilárdságút”.
Hol van itt a demokratikus jogállam? Hol őrködik éberen az alkotmánybíróság a jogállamiságon? Én emlékszem arra, amikor 2013-ban Pusztai Erzsébet, Bokros Lajos és Kajdi József nyújtott be indítványt a testületnek. Felsorolták legalább húsz törvény olyan cikkelyeit, amelyek a közhatalom kizárólagos birtoklását segítik. Az Alkotmánybíróság végzésében közölte, nem foglalkozik az üggyel, mert ők nem érintettek. Holott a csatornamászó alaptörvényében is benne van, hogy “Senkinek a tevékenysége nem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, valamint kizárólagos birtoklására. Az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és köteles fellépni.”
Akkor annyira nem aggódott a “nagytekintélyű testület”, hogy be sem fogadta az indítványt… Ebben az estben csak nem arról van szó, hogy így akarják áttestálni a jogköröket a 133 bátor emberre? Csak nem arról van szó, hogy kriminalizálni akarják az alkotmányosság megkérdőjelezését?
A szerző Facebook-bejegyzése 2021. december 15-én.