Látszólag nem dőlt be az Európai Bizottság az Orbán-kabinet trükközésének, nem elégednek meg azzal, ha néhány egyértelműen kormányzati kinevezettet – minisztereket, államtitkárokat stb. – eltávolítanak a “modellváltó” (vagyis fideszes vagyonkezelő alapítványokhoz kiszervezett) egyetemek kuratóriumaiból. A bizottság szeretné, ha a parlamenti képviselők és más köztisztviselők is távoznának az irányító testületekből, az élethosszig tartó kuratóriumi tagság inkább kétszer négy évre szóljon, továbbá ex-politikusok lemondásuk után két évig ne kerülhessenek be a testületekbe. Ez lenne a feltétele, hogy a szóban forgó huszonegy egyetem a jövőben is kaphasson uniós forrásokat európai kutatási és oktatási csereprogramokhoz.
Valójában mindez arra lenne elegendő, hogy a hatalmi mámorba beleszédült Fidesz-kormány ne játsszon ennyire nyílt lapokkal. Mert az már tényleg feltűnő, ha a fél kabinet és az államapparátus jelentős része mindenféle tudományos és szakmai teljesítmény nélkül, nyilvánvaló politikai céllal egyetemek irányításába kezd. A brüsszeli kifogások és elvárások egy valamire sarkallhatják a kormányzatot: sokkal jobban kell trükközni, vissza kell térni a régi játszmákhoz, a rivaldafény helyett a füstös hátsó szobákhoz. Az egyetemek szempontjából addig lényegében semmi nem változik, amíg egyedül a miniszterelnök jóváhagyása fontos a “megfelelő” személyek kiválasztásánál, maguk az egyetemek nem szólhatnak bele és a kuratóriumi tagok azt csinálnak, amit akarnak. Vagyis amit föntről mondanak nekik.
“Megfelelő” személyeket pedig továbbra is egyszerű lesz találni, a kuratóriumok most is tele vannak egykori kormánytisztviselőkkel, a Fideszhez hű vállalkozókkal, üzletemberekkel. Itt van például Keszthelyi Erik biztosítási szakember és cégvezető, a Dunaújvárosi Egyetem kuratóriumának tagja, aki amellett, hogy a száz leggazdagabb magyar közé tartozik, saját bevallása szerint “abszolút jobboldali”, a Fideszt 2014-től anyagilag is támogatta, valamint Mészáros Lőrincnek nemcsak üzlettársa, hanem barátja is. Egyetemi körökben abszolút nélkülözhetetlen.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. március 7-én.