Prof. Dr. J. Ágoston egész életét a matematikának szentelte. Élvezettel oktatta egyetemén az ifjúságot, vendégprofesszorként a világ számos egyeteme igényt tartott munkájára, Nobel-díj esélyes is volt.
Felesége, Prof. Dr. J. Ágostonné Aranka, az egyik nap arra ébredt, harmincöt év
házasság után: kisebbségi érzettől szenved. Eme érzet aztán egyre inkább kicsúcsosodott. Tetézte mindezt, hogy legkulinárisabb olvasnivalója a Kiskegyed hetilap volt, matematikatudása pedig mindössze annyi volt, hogy ilyesfajta lapok
tartalomjegyzékéből kiolvasta, hányas számú oldalakon vannak képek a jelenkori aktuális divatról.
Prof. Dr. J. Ágoston pedig kutatott. Életét arra tette fel, hogy megoldja az
egész emberiséget foglalkoztató Nagy Kérdést: mi lehet a számok determináns szintaxisa a világegyetemben? (A determináns egy négyzetes mátrixokhoz rendelt szám.
Hozzárendelésének tulajdonságait a mátrixok alaptestének tulajdonságai
határozzák meg. A vegyes szorzat általánosítása magasabb
dimenziókra. Multivektorok pszeudoskalár komponense, amely az elemi
térfogat nagyságát és irányítását adja meg. Wikipédia)
A professzor pedig megtalálta a megoldást. Elsőként kedves feleségének, Arankának vázolta fel filccel, a konyha falára lelkesen.
– Na akkor takarodsz innen, te félhülye, harmincöt évig elviseltelek, van pofád
összefirkálni itt a konyhám falát, húzzál a lakásomból! Elegem van belőled, életem legszebb éveit egy ilyen kótyagosnak adtam.
Ki is rakta Ágoston professzort, nemzedékek bálványát, a Zsenit, a lépcsőházba.
Prof. Dr. J. Ágoston maradék nyugdíjaséveiben rájött, napi pár liter tablettás bor bevitele után még jobban fog az agya, és a Moszkva tér hajléktalanjai tátott szájjal hallgatják elméleteit, persze csak további liter tablettás borokért cserébe.
Azt mesélik, a történet igaz. Egy fiatal nő, kinek nagyon jó szíve volt, rendszeresen vitt meleg ételt az utcán élő hajléktalan professzornak. A lány nem tudta ki ő, nem is érdekelte, segíteni akart. Sokat beszélgettek, s mielőtt a professzor meghalt, a lányt nevezte meg örökösének.
S mivel számos szabadalma volt, a jótékonykodó lány ma már milliárdos üzletasszony.

Forrás: Újnépszabadság