Vannak emberek, akik megelőzték korukat. Sajnos az ilyen embereket ritkán értékelik annyira, amennyire kellene, csak jóval később – már ha tudomást szereznek róluk.
1691-ben egy Johannes Fatio nevű svájci – bázeli – orvost azzal vádoltak, hogy részt vett egy forradalmi kísérletben: állítólag segített megírni egy új alkotmányt, amelyet az akkori viszonyok között túlságosan „progresszívnek” minősítettek. Fatiót bűnösnek találták, és kivégezték a részvételéért. A hatóságok dühükben nem csak Fatiót ölték meg, hanem számos munkáját is eltüntették… egy lap azonban túlélte. De munkájának ez a részlete csak hatvanegy évvel Fatio halála után jelent meg. Ebben a dolgozatban részletesen leírta egy műtétjét, amelyet 1689-ben, két évvel a halála előtt végzett.
Fatio 1689-ben végezte el az első sikeres sziámiiker-szétválasztást. Bravúrját évszázadokig nem sikerült megismételni. Fatio és egy másik orvos, Samuel Braun a mellkasánál összeforrva, kilenc nap alatt három szakaszban végezte el a szétválasztást lekötözéssel. A műtét befejezése után még tíz napig ápolták a csecsemőket, majd a csonkok begyógyultak, és a gyerekek egészségesen nőttek fel…
Johannes Fatiót tehát megkínozták és nyilvánosan lefejezték mindössze negyvenkétéves korában. Elképesztő belegondolni, hogy mit vitt véghez ez az ember a tizenhetedik században – vajon mit érhetett volna még el, ha élete és műve kiteljesedik? Vannak emberek, akik valóban megelőzték korukat.