Megpróbáljuk elképzelni, mi lenne most, ha a tavalyi választásokon Donald Trump szerez második mandátumot? Megpróbálhatjuk, de nem könnyű. A legpeníbilisebb amerikai elnök annyira kiszámíthatatlan volt, hogy egyszerűen nem találhatjuk ki, mit váltott volna be ígéreteiből – annál is inkább, mert épkézláb ígéreteiről nem is tudunk, s még kevesebbet arról, hogy milyen lehetőségei, esélyei maradtak volna demokrata ellenzékének a kordában tartására. (Nyilván másként alakult volna a parlament összetétele, képlete is.)
Jellemző korunkra, hogy a világ szuperhatalmának elnökei sorában a legkevésbé tapasztaltat a legtapasztaltabb követte. Két olyan emberről van szó, akiket lehetetlen összehasonlítani, annál az egyszerű oknál fogva, hogy egy kiváló jogászt, aki a legfiatalabb tagja volt a törvényhozásnak, amikor megválasztották és a legidősebb, amikor elhagyta, egy napon emlegetni sem lehet egy primitív, szexista celebbel, aki gyűlöletből és hazugságból építette fel a karrierjét, jó néhány más, kisebb hatalmú populista vezetőhöz hasonlatosan. Röviden: Trump nagyotmondó, tudományellenes szájhős (fog még bajt okozni eleget, ha el nem ítélik), Biden problémamegoldó stratéga.
Az új amerikai elnök legsürgősebb feladata a COVID-járvány megfékezése, visszaszorítása volt. Joe Biden decemberben azt ígérte, hogy elnöksége századik napjáig százmillió vakcinát adnak be az országban. Az oltási kampány azonban a vártnál is jobban haladt és halad – március utolsó előtti hetében már naponta átlagosan 2,5 millió vakcinát adtak be az Egyesült Államokban (volt olyan nap, hogy 4,5 milliót!) –, teljesen reálissá vált, hogy április végére a beoltottak száma elérje a kétszáz milliót, miközben ezeknek akár több mint a fele addig a második adagot is megkapja. Ehhez hozzájárult az is, hogy az Egyesült Államok hatalmas ütemben fokozza a vakcinagyártást. Március végéig a tervezett kétszáz millió dózis megvolt, nyárig összesen hétszáz millió adag gyártását tervezik. az Egyesült Államokban. Már egy héttel ezelőtt összesen több mint 44 millió amerikai, a lakosság 13,3 százaléka teljes védettséget élvezett, miután megkapták a második oltást is. Ilyen hatalmas küzdelem pandémia ellen még nem folyt. Az Egyesült Államok sikere, Joe Biden sikere. (Olvasott valaki erről egyetlen elismerő szót a populista vezérlésű országokban?)
Lapunk gyorsan, biztos forrás alapján számolt be Joe Biden másik nagy sikeréről, a1 856 milliárd dolláros kárenyhítő és gazdaságélénkítő tervezetéről, amelyhez megszerezte a kongresszus támogatását is. Íme egy részlet abból a cikkből:
„A csomag részeként az amerikaiak többsége a tavalyi csekkek után még egyszer 1400 dollárt (430 ezer forintot) kap a járvány okozta károk enyhítésére, a munkanélküliek szeptemberig heti(!) 300 dollár (92 ezer forint) pótlékot a szokásos segély fölött. Jelentős összegek jutnak az oltási kampányra, az iskolák megnyitására, a kis- és közepes vállalkozásoknak, az államoknak és a városi önkormányzatoknak. Ez azonban nem minden. Biden és a Demokrata Párt kihasználta, hogy a lakosságnak közvetlen pénzt juttató tervezetet a felmérések szerint az amerikaiak 70 százaléka támogatja és „eldugott” benne néhány, a társadalmat megreformáló, hosszú távúnak szánt intézkedést. A gyermekek után járó havi 250-300 dollár például szinte forradalmi változás, amitől a 16 százalékos gyermekszegénység megfelezését várják. Az Obamacare becenevű állami egészségbiztosítási rendszer díjcsökkentéseinek és a többi kedvezménynek köszönhetően a becslések szerint egyharmadával kevesebben élnek majd a szegénységi küszöb alatt – ez most a lakosság 9 százaléka.” Irdatlan összegek – mit is tesz, ha a kormány nem ellopja, hanem a köz javára fordítja a nemzeti vagyont!
Nem mellékes, hogy az 1900 milliárd dolláros mentőcsomagot követő hosszú távú gazdasági program finanszírozása végett adóemelés várható, aminek forradalmi jelentőségét már az is jelzi, hogy szövetségi szinten1993 óta ez az első nagy adóemelés. A lépések összességükben filozófiai változást jelentenek és félévszázados trendet törnek meg.” Olvastunk erről jó, hiteles összefoglalókat, olyant is például, amelyik felismerte a „bidenizmus” első megnyilvánulásainak társadalom- és gazdaságfilozófiai lényegét (Fordulópont: a Biden-kormányzat szakított a reagani neoliberalizmussal cím alatt), de a magyarországi sajtó „fősodrában” ismét csak nem találkozunk akár futó elemzéssel sem, nemhogy elismeréssel…
A harmadik hatalmas reformot a március utolsó napján bejelentett 2000 milliárd dolláros gazdasági csomag, a második világháború óta legnagyobb munkahelyteremtő beruházás jelenti. Erről részletesen olvshatunk ITT és ITT. Please.