Az amerikai elnök szerint diplomáciai, nemzetközi nyomással kell az emberi jogok, a nők jogainak megsértőit rábírni: változtassanak viselkedésükön.
Nem is tudja, hogyan történhetett volna meg, hogy kijövünk káosz nélkül – fogalmazott Joe Biden amerikai elnök egy szerdán rögzített interjúban, amelyből csütörtökön tett közzé újabb részleteket az amerikai ABC televízió, a teljes interjút helyi idő szerint csütörtökön este adják le. Biden egy kérdésre kijelentette:„Elkerülhetetlen volt a „káosz” Afganisztánban, miután az Egyesült Államok kivonta a haderejét az ázsiai országból. (…) „Nem, nem hiszem, hogy ezt úgy lehetett volna kezelni, hogy utólag mégis visszamegyünk és figyelünk.”
Amikor a kabuli Hamid Karzai repülőtéren két nappal ezelőtt készült, sokkoló felvételekről kérdezték, az elnök csak annyit mondott, hogy a fotók „négy-öt nappal ezelőtt készültek”. Hozzátette, hogy a képeken látható jelenetek szerinte éppen arra világítottak rá, hogy az Egyesült Államoknak gyorsabban át kell vennie a repülőtér irányítását.„És meg is tettük”
– fűzte hozzá.
Biden ismételten kiállt a csapatkivonással kapcsolatos döntése mellett. Azt mondta: választania kellett, hogy még több amerikai katona életét veszélybe sodorja-e, vagy kivonja őket. Leszögezte:„Ez egyszerű választás volt, amikor Afganisztán kormánya, a kormány vezetője, repülőgépre száll és elrepül egy másik országba, s amikor azt látjuk, hogy az általunk kiképzett és felszerelt, 300 ezer fős afgán haderő éppen összeomlik és a felszerelésüket hátrahagyva távozik. Ez történt.
”
Biden elismerte, nem volt egyetértés a különböző hírszerzési jelentéseket illetően, ugyanakkor cáfolta azt a The Wall Street Journal című amerikai napilapban korábban megjelent információt, miszerint a legfőbb katonai parancsnokai azt javasolták: ahelyett, hogy minden csapatot kivonnának őszre, hagyjanak 2500 katonát Afganisztánban a béketárgyalások idejére. Az amerikai elnök a nőkkel és a lányokkal kapcsolatos afganisztáni jogsértésekkel és bántalmazásokkal kapcsolatban azt mondta:„Nem ésszerű katonai erővel védeni a nők jogait. Ehelyett diplomáciai és nemzetközi nyomással kell kényszeríteni az emberi jogok megsértőit, hogy változtassanak a viselkedésükön.”
Forrás: MTI/Népszava