Jelentős kockázatot jelent az emberi jogokra nézve az a magyar törvényjavaslat, amelynek értelmében Szuverenitásvédelmi Hivatal jönne létre – hangsúlyozta az Európa Tanács emberi joga biztosa hétfői közleményében.
Az MTI beszámolója szerint Dunja Mijatovic arra hivatkozott, hogy az intézmény a hatásköre szerint vizsgálhatna minden olyan szervezetet vagy személyt, akiről feltételezhető, hogy külföldi érdekeket szolgál vagy a nemzeti szuverenitást fenyegeti. Vagyis a hivatal elnöke korlátlan hatáskörrel rendelkezne ahhoz, hogy az állampolgároktól érzékeny adatokat és magáninformációkat kérjen, felügyelet és jogorvoslat nélkül. – A törvényjavaslat annyira nem átlátható, hogy a létrehozásra javasolt hivatal invazív ellenőrzése felhasználható lenne bárkivel szemben, aki ellenfélnek tekinthető például azért, mert a demokratikus vita befolyásolására irányuló tevékenységet folytat – vélekedett. Véleménye szerint ha ezt a javaslatot elfogadják, „az még több lehetőséget biztosít a végrehajtó hatalom számára, a független hangok és ellenzékiek elhallgattatására és megbélyegzésére”.
Már lapunk is beszámolt róla az elvileg autonóm hivatal vezetőjét Orbán Viktor javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök nevezi ki, jogkörei közé tartozik, hogy akár titkosszolgálati segítséget felhasználva kutasson magánszemélyek, cégek, egyesületek vagy éppen pártok könyvelésében, levelezésében. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetője azt mondta, hogy a felvázolt feladatuk olyan parttalan és homályosan megfogalmazott, hogy az alapján „mindenre feljogosított hatóságnak” is nevezhetnék őket.
Ha a szuverenitást védő hivatal úgy akarja, bárkiről érzékeny adatokat ismerhet meg – Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetője szerint az új törvény „semmi másról nem szól, csak az ijesztgetésről”.