Japánban egy perc csenddel emlékeztek az északi országrészben a tíz évvel ezelőtt történt halálos földrengésre és a vele járó szökőárra, illetve nukleáris katasztrófára. A következményeket máig nem heverték ki az ázsiai szigetországban. A Szabad Európa cikke
A 9-es erősségű földrengés az egyik legerősebb volt azok közül, melyeket valaha is feljegyeztek. 2011. március 11-én rázta meg Japánt, és olyan hatalmas cunamit indított útra, amely mélyen benyomult a szárazföldre. Városokat és kulcsfontosságú infrastruktúrát tett tönkre és zónaolvadást okozott a Fukusima 1. atomerőmű reaktoraiban.
Több mint 18 ezren haltak meg és csaknem félmillió embert kellett kitelepíteni a térségből. 400 ezernél is többen még most, egy évtizeddel később sem térhetnek haza. Többségük Fukusimából volt kénytelen távozni, ahol a megrongálódott erőmű környékén még mindig határérték feletti a radioaktív szennyezés.
A túlélők az áldozatokért imádkoztak és egyperces csenddel emlékeztek a szeretteikre helyi idő szerint délután 2 óra 46 perckor – akkor, amikor a földrengés kezdődött.
Az emberek virágcsokrokkal mentek a tengerpartra vagy a sírokhoz imádkozni azokért a családtagokért és barátokért, akiket a cunami ölt meg.
Naruhito császár őszinte részvétét fejezte ki az áldozatoknak és arról beszélt, hogy a gyógyulás sem vetett véget a gondoknak. Naruhito és Szuga Josihide miniszterelnök később beszédet mondanak majd az áldozatok tiszteletére rendezett megemlékezésen.
Az utakat, vasútvonalakat, más, kulcsfontosságú infrastrukturális létesítményeket és lakóházakat nagyrészt már helyreállították, több mint 30 trillió jenért (ez 280 milliárd dollárnak felel meg). A tengerparti városokban azonban üresen állnak a telkek.
Emlékeztető – csak mert rövid a memóriánk
Négy héttel ezelőtt is volt egy nem is kicsi – 7,1 erősségű – földrengés Japánban, amely Fukusima és Mijagi prefektúrákban, valamint a Tokiót is magában foglaló Kantó régióban pontosabban mintegy száz sérülttel járt. Mintegy kilencszázötvenezer háztartásban szűnt meg ideiglenesen az áramszolgáltatás.
A rengés fészke Nami városától hetvennégy kilométerre, ötvennyolc kilométeres mélységben volt. A japán meteorológiai intézet mintegy hatvan kilométeres mélységben észlelte a rengés központját. Szökőárriadót nem rendeltek el, de a kormány munkacsoportot hozott létre az esetleges következmények kezelésére. Fukusimáról a legtöbbeknek a tíz éve, 2011-ben pusztító, 9-es erősségű földrengés jut eszébe, akkor a rengést követő szökőárban csaknem húszezer ember vesztette életét, majd okozta a világ egyik legsúlyosabb nukleáris katasztrófáját a fukusimai Daicsi atomerőműben.
A Kyodo japán hírügynökség a szombati földrengés után az erőművet működtető Tokyo Electric Power cégre hivatkozva arról számolt be, hogy az azóta leállított fukusimai erőműben semmilyen rendellenességet nem észleltek.