Még nem telt le a tolerancia száz napja, amit Franklin D. Roosevelt beiktatása óta követnek, de már most látni, Trump és Musk láthatóan a filmeken szocializálódva betolták a trójai falovat, ami után nem lehet a továbbiakban a régi módon politizálni többé.
Elnök ennyi rendeletet még nem írt alá, ennyi törvényt nem szavaztatott meg, ennyi vámot nem vetett ki, és ennyi konfliktust nem robbantott ki, mint Trump. Az új baseballsapkás politizálás produktivitásának alapja az, hogy az erősebb cowboy, ha megteheti, ne hezitáljon, tegye meg. Ebben a kaszinóban csak amerikai, kínai és orosz krupiék osztják a lapot kanadai, panamai, grönlandi, német és ukrán vendégeknek. Nem kell hozzá sem történészi diploma, sem a diplomáciai protokoll ismerete, hogy mindig a bank nyerjen.
Musk, a Terminátorból merítve inspirációt, a társadalmi folyamatokba beavatkozásnál nem bajlódik szikével, a legpraktikusabb eszköz ehhez neki a láncfűrész. Vége van annak az időnek, mikor akadémikusok ködös elméletekkel riogatták vagy önmérsékletre intették a lakosságot holmi éghajlatváltozást és Covidot emlegetve. „[Mindenki hüje], csak én vagyok okos, énnekem a segembe is felyem van!”, állt anno Alexander Weöres posztulátumában. Hiszen a Marson lesz igazi az élet, mert a Föld túl lapos. De a közgazdász-tankönyvekben még lábjegyzetként sem szerepel sehol, hogy az emberiség egyik felének fontos az erkölcs. Sem a szeretetet – ami baseballsapkát viselve a gyengeség jelének tűnhet –, sem a tiszteletet és a tekintélyt nem lehet boltban vásárolni. Ezért kezdtek a Tesla részvényei és az eladási görbék mélyrepülésbe, hogy milliárdok párologjanak el pillanatok alatt. Mint tudjuk, még az apokrif bibliai történetekben sem szerepel sehol láncfűrész.
Megjelent az Élet és Irodalom LXIX. évfolyama 12. számának Páratlan oldalán 2025. március 21-én.