Üzenetek, rövidek és hosszabbak, hangulatok, életérzések: egy ideje természetessé vált, hogy amint történik velünk valami jó vagy rossz, boldogok vagyunk vagy boldogtalanok, netán hálásnak érezzük magunkat, azonnal nyúlunk a mobilunkhoz és megosztjuk barátainkkal, közelebbi vagy távolabbi ismerőseinkkel aktuális (lelki)állapotunkat, megüzenjük a világnak azt is, mit eszünk, mit hallgatunk, mit olvasunk éppen.

Kezünk ügyében levő/telefonunkra feltelepített szolgáltatások segítenek ebben. Ott van, például, a WhatsApp – amellyel a világon naponta 100 milliárd üzenetet küldenek, na meg persze a Facebook (amelyik a WhatsApp-ot még 2014-ben felvásárolta), illetve az ő üzenetküldő szolgáltatása, a Messenger, a maga szerényebb, „mindössze” napi 60 milliárd üzenetével.

Az impozáns számokról Hegyeshalmi Richárd számol be a Qubit oldalon. Megtudjuk a cikkből, hogy verhetetlennek számít a WhatsApp ezzel az üzenetszámmal, és még a kínai WeChat sem tud ilyen számú napi üzenetet felmutatni, holott annak több, mint egymilliárd felhasználója van. Érdekes információ az is, hogy a tavaly legmagasabbnak számító üzenetszámot szilveszterkor/újévkor küldték a felhasználók, de mostanra ez a szám lett a napi átlag.

És még egy hír a Facebook-kal való összefonódás kapcsán, szintén a Qubitról, ugyanannak a szerzőnek a billentyűzetéből: bár az üzenetek titkosítási protokollján továbbra sem változtat a WhatsApp, a felhasználók személyes adatait a jövőben a Facebook fogja tárolni, hozzájutva így „a felhasználó, illetve annak telefonkönyvében tárolt személyek telefonszámához, a felhasználó nevéhez és profilképéhez, a státuszüzenetekhez, illetve az alkalmazás által begyűjtött diagnosztikai adatokhoz”. Aki használja az applikációt, kapott is üzenetet arról, hogy engedélyezze ezt. Ha nem teszi, február 8-tól nem tudja majd a WhatsApp-ot használni…

A pontos adatvédelmi szabályzat áttanulmányozása nem egyszerű feladat, hiszen, mint azt az idézett cikkből megtudjuk, 8000 oldalas dokumentum tájékoztat a részletekről. Úgy tűnik, kevesen rágják át magukat sok ezer oldalon, inkább „menekülnek a felhasználók a WhatsApp-ról mióta értesültek, hogy adataikat a Facebook-kal meg fogják osztani”.

Legalábbis erről tájékoztat a 2021. január 13 -i dátummal megjelent írás, amelyet rövid keresgélés után találtunk a Neten: „Csúnyán lábon lőtte magát a Facebook, menekülnek a WhatsApp-felhasználók.” És egy beszédes „adalék”: „Erre válaszul, amellett hogy a közösségi média szinte minden fórumán hatalmas volt a felzúdulás, a felhasználók tömegei elkezdtek más, rivális üzenetküldő szolgáltatásokra átvándorolni. Az egyik ilyen a Signal nevű üzenetküldő alkalmazás, amelyet a múlt héten 8,8 millióan töltöttek le, ahhoz képest, hogy négy héttel korábban még csak 246 ezer volt a heti letöltésszáma. A Signalt persze segítette az is, hogy Elon Musk a hatalmas követőtáborral rendelkező Tesla-vezér a múlt héten arra buzdította híveit, használják a programot.

Ön hogy dönt? Megy, vagy marad a WhatsApp-nál?