A Transtelex cikke.

Mircea Geoană, a NATO főtitkárhelyettese kapná meg a szavazatok mintegy egynegyedét, ha függetlenként indulna a romániai elnökválasztásokon, a második helyen Marcel Ciolacu, a harmadik helyen pedig George Simion állna az INSCOP közvélemény-kutatása szerint, amely a News.ro megrendelésére készült.

Kelemen Hunor a nyolcadik helyre került a közvélemény-kutatás szerint, Nicolae Ciucă, Diana Şoşoacă, Cătălin Drulă és Dacian Cioloş után. Az RMDSZ elnöke egyébként korábban úgy nyilatkozott, hogy nem indul elnökjelöltként a megmérettetésen.

Az INSCOP adatai szerint a megkérdezettek 57,2 százaléka menne el szavazni, 16,9 százaléka pedig biztosan nem, ha az elnökválasztást a következő vasárnap szerveznék meg.

A közvélemény-kutatásban külön kérdés vonatkozott arra is, hogy egy esetleges második fordulóban inkább kire voksolnának a válaszadók. Az eredmények szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion alulmaradna az ellenfeleivel szemben, de eltérő mértékben: ha Mircea Geoană lenne az ellenfele, akkor 63,5% – 36,5% arányban oszlanának meg a szavazatok Geoană javára, Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök, a szociáldemokraták elnöke 58,8% – 41,2%-ra győzné le Simiont, Nicolae Ciucă, a liberálisok elnöke azonban csak 52,2% – 47,8%-ra.

Az INSCOP mért egy olyan esetleges második fordulót is, amelyben a PNL-s Emil Boc, Kolozsvár jelenlegi polgármestere mérkőzne meg Marcel Ciolacuval, ebben az esetben Boc kevesebb, mint 1 százalékkal győzne, Mircea Geoană és Emil Boc vetélkedése esetén pedig 59,9% – 40,1% lenne az eredmény Geoană javára.

A közvélemény-kutatást szeptember 15 és 22 között telefonos adatfelvétellel végezték el, 1550 fős mintán.

Sociopol közvélemény-kutató nemrég szintén közzétett egy felmérést arról, hogyan alakulnának az államfőválasztások, ha a pártelnökök indulnának az elnöki székért. A felmérésből az derül ki, hogy Marcel Ciolacura és George Simionra a válaszadók 29-29 százaléka szavazott volna szeptember közepén. Ez a felmérés nem mérte sem Mircea Geoanăt, sem az Európai Ügyészség főügyészét, Laura Codruţa Kövesit, aki szintén felmerült lehetséges elnökjelöltként, noha ő maga azt nyilatkozta, hogy nem indulna.

A szerkesztő megjegyzése

Mircea Geoană (sz. 1958. július 14. Bukarest) román politikus, a NATO főtitkárhelyettese, az Aspen Institute Románia elnöke (nonprofit, politikamentes intézet, küldetése, hogy elősegítse a román társadalmat érdeklő kérdésekről folytatott tájékozott és kritikus párbeszédet), a George Marshall Románia egyesület tiszteletbeli elnöke.
Műszaki és jogi egyetemet végzett, a közgazdaságtudományok doktora. Angolul és franciául beszél anyanyelvi szinten.
Mircea Geoană 2005 áprilisától 2010 februárjáig a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, 2008 decemberétől 2011 novemberéig a román szenátus elnöke (az ország második közméltósága).
Volt Románia amerikai nagykövete és a Năstase-kormány külügyminisztere.
2009. december 6-án estére megnyerte, majd hétfő reggelre (50,33 – 49,66 sz. arányban) elvesztette az elnökválasztást Traian Basescuval szemben, aki durva csalással jutott második mandátumához.