Népszava – Halmai Katalin – Brüsszel: az EP két szakbizottsága által csütörtökön megszavazott állásfoglalás szerint egyre elterjedtebb, hogy állami vagy magánszervek polgári és büntetőjogi kereseteket indítanak azzal a szándékkal, hogy elrettentő hatást gyakoroljanak a független médiára és civil szférára.

Tiemo Wolken – Fotó: JONATHAN RAA / AFP/NurPhoto

Az egész unióra kiterjedő jogszabályokat vetne be az Európai Parlament az újságírók, nem kormányzati szervezetek és a civil társadalom elhallgattatására szolgáló indokolatlan perek ellen. A képviselő-testület két szakbizottsága által csütörtökön megszavazott állásfoglalás szerint egyre elterjedtebb, hogy állami vagy magánszervek polgári és büntetőjogi kereseteket indítanak azzal a szándékkal, hogy elrettentő hatást gyakoroljanak a független médiára és civil szférára. A pereskedés költséges, hosszadalmas és bonyolult, célja az alperes megfélemlítése, kifárasztása, erőforrásainak lekötése és elszívása.

Magyarországon az Átlátszó oknyomozó hírportálnak az ATV tulajdonosváltásáról 2020-ban készült cikke ellen indult ilyen jogi offenzíva, amikor a Hit Gyülekezete, valamint a tulajdonos Németh Sándor és lánya kezdeményezésére hat eljárás indult és nyolc bírósági ítélet született az ügyben. A pert az Átlátszó végül jogerősen megnyerte. Hasonló helyzet áldozata például a kormánykritikus lengyel Gazeta Wyborcza, amely ellen több állami szerv és tisztviselő rendszeresen indít pereket.

A parlamenti szakbizottságokban nagy többséggel elfogadott határozat szerint az úgynevezett közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek (angol rövidítése: SLAPP) különösen akkor aggasztóak, ha azokat közvetlenül vagy közvetve állami költségvetésből finanszírozzák. Márpedig gyakran ez a helyzet, hiszen az eljárásokat sokszor állami hatóságok vagy azok megbízottjai, például államilag finanszírozott médiumok, államilag finanszírozott nem kormányzati szervezetek vagy állami tulajdonú vállalatok kezdeményezik.