Hasonló mértékben esne vissza Szlovákiában és Csehországban is, de egy ilyen intézkedés Olaszországot, Németországot és Ausztriát is súlyosan érintené.

IMF: Akár hat százalékkal csökkentené a magyar GDP-t, ha Oroszország teljesen leállítaná a gázszállítást
Fotó: PATRICK PLEUL | Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP

Akár hat százalékos GDP-csökkenést okozna és recesszióba taszítaná a legkiszolgáltatottabb uniós tagállamokat (Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot), ha Oroszország teljes mértékben leállítaná a gázszállítást – figyelmeztetett kedden a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a The Guardian beszámolója szerint.

Miközben találgatások folynak azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök újraindítja-e a gázszállítást az Északi Áramlat 1 nevű vezetéken – amelynek karbantartási munkálatai elvileg csütörtökig tartanak – keresztül, az IMF közölte: Európának nincs átfogó terve arra, hogy képes legyen kezelni a hiányt, az energiaárak további növekedést, továbbá a növekedésre gyakorolt hatást.

A nemzetközi pénzügyi intézmény szerint valószínűleg Magyarország, Szlovákia és Csehország fogja leginkább megsínyleni a helyzetet, de Olaszország, Németország és Ausztria is súlyosabb hatásokkal számolhat.

A gázszállítás „példa nélküli módon való teljes leállításának lehetősége növeli a gázhiánnyal, a továbbra is magasabb árakkal és a gazdasági hatásokkal kapcsolatos aggodalmakat. Bár a döntéshozók gyorsan haladnak, nincs a hatás kezelésére és minimalizálására vonatkozó tervük” – közölték.

Az IMF szerint a leginkább érintett közép- és kelet-európai országokban fennáll annak kockázata, hogy

akár 40 százalékos hiány alakulhatna ki gázfogyasztásban, a GDP pedig akár hat százalékkal eshetne vissza.

A washingtoni székhelyű szervezet szerint a hatásokat azonban mérsékelni lehetne az alternatív ellátások és energiaforrások biztosításával, az infrastrukturális szűk keresztmetszetek enyhítésével, az energiatakarékosság ösztönzésével – miközben megvédik a kiszolgáltatott háztartásokat – és a különböző országok közötti gázmegosztásra vonatkozó szolidaritási megállapodások kiterjesztésével.

Korábban:

A Shell-vezérigazgató szerint Európa akár energia-jegyrendszer bevezetésére is kényszerülhet – Ben van Beurden szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök megmutatta, „jobb…

Megjelent a Népszava Gazdaság (és Külföld) rovatában 2022. július 19-én.