Londontól Vlagyivosztokig tüntetésekkel van tele a híradó azon túl, hogy mindegyikben akkurátusan felszívnak egy adag vakcinát, és beleszúrják egy lecsupaszított felkarba. Eurázsia egyik végén a korlátozásokból, a másikon Putyinból van elegük a polgároknak, s utcai tömegesüléssel adnak hangot változtatási igényüknek. Nem fogom egy kalap alá venni a kétféle elégedetlenséget, de nagy a csábítás.
Már nem a történelemből ismert kisemmizett, éhező tömegek mennek az utcára végső elkeseredésükben, inkább jólöltözött fiatalok mobiltelefonnal megörökítik közben társadalmi aktivitásukat. Velük szemben a rendfenntartók pajzsokkal, vízágyúkkal, tömegoszlató technikákkal. És ha nincs a háttérben egy hagymakupola vagy ikonikus, fölismerhető épület, akkor meg nem mondjuk a képekből, hol is történik a tüntetés. Ebből egyenesen következően az igazságérzetünk is bajban van.
Nézzünk magunkba. A zsarnok ellen bátran kilépőé minden rokonszenvünk, és két perc múlva azért nem tartjuk teljesen rendjén valónak, hogy a csőcselék kirakatokat tör be meg autókat gyújt fel. Hát ha még idevesszük az amerikai zavargásokban feltűnő figurákat!
Minden a néző fejében dől el. Valamennyit hozzátesz az adott csatorna filmes eszköztára, nem mindegy, hogy nekivadultan gumibotozó rohamrendőröket mutatnak vagy kirakatot betörő, autókat felgyújtó tüntetőket. És közben megjelenik a közösségi hálón a résztvevők szemével, kamerájával látott valóság, megint csak az objektivitás igényével, de igazságosztó szándékkal.
S ha még belekeverjük szűkebb környezetünk közelmúltjának demonstrációit, a szemkilövetőtől a békésekre rászervezett dühöngőkig, a békemenettől a középület ostromáig, akkor végképp elveszünk a valóság kontra értelmezés zűrzavarában.
Pandémia, klímavészhelyzet, fenntarthatatlan fejlődés, egyenlőtlenségek növekedése – elkerülhetetlen változási, változtatási helyzethez érkeztünk. A változások árát valaki mindig megfizeti. A nyugalom és a békés együttélés, amire sokan vágyunk, egyre elérhetetlenebb.
És mégis állást kell foglalni, a nyájimmunitás másik kategória.