A XIX. század fordulója világszerte a természettudományok len­dületes előretörésének, az enciklopédikus törekvések halódásának kora. A tudományos szakosodás tá­masztotta társadalmi igényeknek hű tükrei és mércéi a rohamosan szaporodó szaktudományos és nép­szerűsítő folyóiratok, melyek kö­zül nem egy – mint a Nature, Kosmos, Természettudományi Köz­löny – napjainkban ünnepelte megalapításának 100. évfordulóját.

Európai mércével mérve, akkori­ban még kétségtelenül peremhely­zetű sajtókultúránk büszke lehet arra, hogy ebbe a nagy fellendü­lésbe a maga idejében úttörőként és példásan illeszkedett be. Itt nem csupán az 1814-ben induló és 1857-ben újjászülető Erdélyi Múzeumra utalhatunk, hanem mindenekelőtt a hazai magyar tudománynépszerű­sítés egyik sokat ígérő kezdeménye­zésére, a 125 esztendővel ezelőtt Kolozsváron megindított Természetbarátra.

Ennek a folyóiratnak – mely egyben az első magyar természettudományos népszerűsítő folyóirat – egy rövid megemléke­zés keretében nem lehet érdemben értékelni a munkásságát. A meg­jelenés történelmi körülményeinek tisztázása, a szerzők és szerkesztők európai szellemi kapcsolatainak, a reformeszméknek, az ipari forra­dalom erdélyi visszhangjainak fel­mérése, a folyóirat kiadása, szer­kesztése megannyi korabeli problé­májának bemutatása, terjedelmes tudománytörténeti, művelődéstör­téneti tanulmány feladata. Most, amikor a 125. évforduló alkalmat ad az emlékezésre, pusztán arra vállalkozhatunk, hogy kiemeljünk néhány kockát a sokszínű mozaikból, egy-két idézettel próbáljuk érzékel­tetni a szerkesztők szándékát, néhány címmel a sokat ígérő első eredményeket.

Az első szám szerkesztőségi be­köszöntője a tudománynépszerűsí­tés hallatlan feladatának máig is érvényes képlete. Az újságíró és a tudós ellentétpárját – romantikus stílusfordulattal a szívből jövő és szívhez szóló újságírást – óhajtja kibékíteni az újat kereső, szárazon gondolkodó, érzelmekre keveset adó szaktudománnyal. Tisztán lát­ja, hogy mindennél „bajosabb a komoly tudományoknak szakembe­rek által kibúvárlott kincseit, igaz­ságait nemszakemberek számára leírni. Itt ha igen sok újat mon­dunk, érthetetlenek, ha keveset, mindennapiak, s mindkét esetben unalmasak leszünk. Ha szép gon­dolatok, nagy mondások után járunk, az igazságtól és a tapaszta­lástól messze tévedünk, ha a szá­raz igazságot adjuk elé, kiállhatatlan szobatudóssá leszünk”.
Bár a szerkesztők alaposan számot vetet­tek az újságírás, a szórakoztatás és a tudományosság oldaláról egy­aránt kísértő veszedelmekkel, sőt a nem éppen kecsegtető üzleti szem­pontokkal is, határozottan kimond­ták: a folyóirat célja nem a szóra­koztatás, az unaloműzés. A cikkek feladata a természet jelenségeinek rendszeres ismertetése, az olvasói erőfeszítést is feltételező figyelemfelkeltés, szellemi tornára való serkentés.

A szerkesztés már az első szám­tól kezdve következetes rendszert követ. A fejléc alatt a lap első oldalától hosszabb tanulmányok, majd egy-két rövidebb cikk, ezután tárcarovat (tudományos hírmagyarázat), mezőgazdasági és vegyes közlemények következnek. Az első fél év cikkanyagának tudományszakok szerinti megoszlása tükrözi a munkatársak, de mindenekelőtt a cikkek jó részét író fizikus-kémikus szerkesztők lehetőségeit. Fizikával, kémiával 23 cikk, meteo­rológiával 16, földrajzzal, geológiá­val 7, csillagászattannal, kozmoló­giával 3 tanulmány foglalkozott. 8-8 írás állattani, illetőleg növény­tani tárgyú volt, 11 cikk szolgálta a mezőgazdasági tudományokat, „az okszerű gazdálkodás” népszerűsíté­sét, „ipar és műtan”-nal 6 tanul­mány foglalkozott, 14 vegyes köz­lemény és 12 egyesületi hír anyagá­ból állt össze a mintegy 120 cikket tartalmazó első fél évfolyam.

A címek között szerepelt egy a földi légkörről szóló sorozat; a rendszeresen következő „vegytani mulatozások” sorozat keretében alapos, ma is érdekes tanulmányok sorakoztak, például a konyhasó ké­miai tulajdonságairól és ipari felhasználásának ragyogó lehetőségei­ről. Ezek a cikkek egyebek mellett számba vették az Erdélyben kifej­leszthető kémiai alapipar lehetősé­geit és a lehetőségek elmulasztásá­nak társadalmi következményeit is. Mentovich Ferenc a földgömbünk őskoráról, Gáspár János a szerves világról és az optikai kutatóeszközökről, korabeli műszavakkal él­ve „a láttani segédeszközökről és a létműves létről” érkezik. Cikket közölt a folyóirat a gömbvillá­mokról, izgalmas korhű leírást adott az akkor még élő veszede­lemről, a vándorsáskákról, írt az in­diai szent folyók életviszonyairól, a magvak csírázó képességéről, a váltólázról, az amerikai faóriások­ról, a csalán gazdasági hasznáról, sőt olyan kérdésekben is igyekezett tudományos álláspontot képviselni, mint az időjóslás vagy „mikor és mi módon lesz világvége?”.

Állást foglalt a nyelvújítási vitákban, pél­dául Jánossy Ferenc: „Figyelmez­tetés a vegytan magyar névszerkezete körül” című cikkével. A szer­kesztők tájékozottságára jellemző, hogy a Természetbarát korán felfigyelt a kor csak később híressé váló tudósainak, így Darwinnak vagy Schleidennek az eredményeire is.

Külön érdeme, hogy rendszere­sen helyet biztosít az esetenként igen értékes olvasói beszámolóknak, az amatőr tudománynak, olyan címek alatt, mint „Tünemények Hunyad vármegyében 1846-ban”, „Aetheres érzéstelenítés, altatás a kolozsvári klinikákon” vagy egy polgár és egy mészáros beszámolója Zilahról egy hermafrodita (kétnemű) szarvasmarháról.

A folyóirat munkatársainak szer­kesztőségi névsorában a korabeli erdélyi természettudomány sok jeles képviselője szerepelt, így Brassai Sámuel (akkor még Samu), Gáspár János, Menthovich Ferenc, Nagy Péter, Pataki György, Szász Károly, id. és ifj. Zeyk Miklós, Jánossy Ferenc, Vida Károly stb. A cikkek aláírói között az előbbiek mellett Berde Áron, Laborfalvy Vince, dr. Török János, Lugossy József, Koronka József, Hankó János neve szerepel gyakrabban. A lap életéről és a korabeli közművelődésben játszott szerepéről keveset vallanak az oldalak. Ez alól mindössze Szász Károlynak a második évfolyamban közölt nyílt levele és üdvözlete és az erre fogalmazott szerkesztőségi válasz ki­vétel. Szász Károly egyébként elis­merő hangú üzenete az igényes szerkesztésre utalva úgy vélekedik, hogy a Természetbarát „…egész tartalma Európában… mindenhol érthető… nálunk azonban a mívelt osztályok többségének is érthetetlen olvasmány és hasonló sorsra van kárhoztatva azon remek festményhez, mely egy vaknövelde társalgási termét díszíti, vagy Liszt zenéjéhez siketek gyülekezetében előadván”.

Egy másik, a lap életére jellemző mozzanat az volt, amikor egy hírlap nyomtatásban sajná­latosnak ítélte az olyan tudomá­nyos lapnak a hiányát, mely bizo­nyos közérdekű tudományos érte­kezések közrebocsátásától a hírlapot felmenthetné. Erre utalva a Természetbarát figyelmeztet, hogy magát „olyan tudományos lapnak tekinti, mely feladatul tűzte ki, hogy a még eléggé nem méltá­nyolt természettudományi ismere­teket a közönséggel megkedveltesse. Tisztelettel kérjük, mivel tudományos lapunk létezik, méltóztassák létezését nem tagadni, hanem inkább a közönségnek figyelmébe ajánlani…”

Ez a szerkesztői üzenetváltás kü­lönös időszerűségével vonja magára a figyelmünket, hiszen alighanem 125 esztendeje ismétlődő szerkesz­tőségi vélekedés, hogy ez vagy az a cikk, sőt forrásértékű megfigyelés túlságosan szakmainak ítélt tartal­ma, hangvétele miatt nem illeszt­hető be egy-egy művelődési folyó­irat keretei közé. A máig ismétlő­dő, többé vagy kevésbé jogos problémafelvetés késztessen bennünket arra, hogy megkeressük a rendszeres természettudományos ismeretterjesztés legjobb kiadói feltételeit.

Megjelent A Hét II. évfolyamának 27. számában, 1971. július 2-án.