Az Infovilág sajtószemléje.

Az Európai Néppárt, a Fidesz egykori pártcsaládjának a tagja kezdeményezte Orbánék szavazati jogának megfosztását az Európai Tanácsban. Megállapodtak az uniós tagállamok, hogy a belga soros elnökség mandátumának része lesz a tárgyalás a parlamenti delegációkkal annak lehetőségéről, miként lehet Orbán vétója ellenére is biztosítani Ukrajna számára az 50 000 millió eurós támogatást.

Négy diplomata is megerősítette ezt az Euroactivnak, megvalósítására pedig létre is hozzák a STEP-et, azaz a LÉPÉS-t, ami nem más, mint a Strategic Technological  European Platform (azaz: Stratégiai Technológiai Európai Platform), azaz Ukrajna Alap. A február eleji uniós csúcson még egyszer nekigyűrkőznek a szavazásnak.

Mindeközben december óta folyamatosan nyomás alatt tartják Orbán Viktort. A helyzet azért is kritikus, mert Amerikában is elakadtak most a források, mivel a republikánusok belpolitikai kérdést csináltak az ügyből. Ursula von der Leyen nem egyszer elmondta, első helyen azt szeretné, ha teljes egyetértés lenne a kérdésben a tagországok között, azonban fel kell készülni alternatív megoldásra is, ami alapvetően működésbeli-technikai kérdésként vetődik fel.

A magyar kormány évi elosztásban, kellő indoklással ellátva és évenkénti vétólehetőséggel élve biztosítana Ukrajnának 12 500 millió eurót, ami eltér az eredetileg előirányzattól, mert 17 000 millió segélyt és 33 000 millió hitelfelvételt tervezett be Brüsszel. Az Ukrajna Alap létrehozása azért lenne célszerű, mert a döntések meghozatalához csupán egyszerű többségre lenne szükség az általános EU-büdzsé (amiben jelenleg az ukrajnai támogatás benne van) elfogadásához szükséges teljesen egyhangú szavazás helyett. 

Euromaidan Press és a Bloomberg is megírta, hogy az olasz kormányfő, Giorgia Meloni informális csatornán keresztül igyekszik meggyőzni Orbán Viktort, hogy legközelebb szavazza meg az Ukrajnának szánt segélyt. Cserében – állítólag – felajánlotta neki és a Fidesznek, hogy csatlakozzék az ő pártcsaládjához, az Európai Konzervatívok és Reformistákhoz, amiben a lengyel Jog és Igazságosság, valamint a svéd szélsőséges Demokrata Párt is tag. – Orbán reakciója egyelőre nem ismeretes.

Aláírásokat gyűjt Petri Sarvamaa finn parlamenti képviselő az Európai Parlamentben ahhoz, hogy fosszák meg Magyarországot uniós szavazati jogától a 7-es cikkely erre vonatkozó passzusa alapján – írja a New Voice of Ukraine (Ukrajna Új Hangja); a hír máris egy sor nemzetközi sajtótermékben köszön vissza.

Közvetlenül a december közepén az Orbán által javasolt – gyakorlatilag Ukrajna-ellenes –vétó verte ki a biztosítékot; azóta egyre többen jelzik elégedetlenségüket Orbánnal szemben; a magyar politikus sorra megakasztja az Európai Tanács-i közös döntések érvényesítését. Kezdeményezéséről egyébként maga a finn politikus számolt be az X közösségi hálón, jelezve, történelmi fordulat lesz ez az Európai Unió életében, ha megvalósíthatja. Az alapokmányból vett passzussal legitimálja ezt a kezdeményezést, ugyanis a magyar kormányfő súlyosan és rendszeresen megsérti a közösség működésének alapelveit. Az aláírásgyűjtés holnapig tart.

Central European Times külön kiemeli, hogy a finn képviselő ahhoz a pártcsaládhoz tartozik, ahová a Fidesz is tartozott, az EPP-hez (—> European People’s Party, azaz Európai Néppárt, kereszténydemokrata pártok által alapított, európai szintű jobbközép politikai párt). Petri Sarvamaa annak fontosságát hangoztatja, hogy eljött a „most vagy soha” pillanata, mert ha most nem lépi meg ezt a közösség, akkor annak egysége bánja.

Az Európai Parlament elnöke, Metsola minden bizonnyal aláírja és továbbítja a parlamenti döntést az Európai Bizottság elnökéhez. A cikk szerint uniós karrierjét kockáztatná Ursula von der Leyen, ha nem hagyná jóvá az intézkedést; abban az esetben ugyanis számos tagország megvonná tőle támogatását az esedékes választásokon.

Orbán Balázst is idézik, aki szerint a finn néppárti képviselő máris radikálisabbnak látszik Daniel Freundnál is, akit szélsőbalosként állít be Orbán Viktor politikai igazgatója. – Kim Lane Scheppelet is megkérdezték a lépésről, aki arra figyelmeztetett, hogy a szlovákok még keresztbe tehetnek, márpedig egyhangú szavazatra lenne szükség az intézkedés hatályba léptetéséhez.

A brit The Times véleményrovatában Robert Boyes azt feszegeti, hogy ideje kitenni Orbán szűrét, mint Putyin bábját az uniós közösségből.

„Magyar- és Németország, Ausztria saját útlevelet állítana ki a Gázában fogva tartott izraeli túszok számára” – derül ki a The Jerusalem Postból. A Hamasz vezetése ugyanis nemegyszer utalt arra, hogy a kettős állampolgárságúaknak megfontolás után szabad utat adnak – természetesen cserében az Izraelben fogva tartott palesztin foglyokért. Egyelőre sem a magyar, sem a német kormány nem válaszolt az újság megkeresésére, ekként nincsenek pontos adatok a lehetséges túsz-illetve fogolycseréről. Gázában 28 országot képviselő 134 túszt tartanak fogva.