Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a reformáció hónapjának közepén bejelentette, a rohanó inflációra célozva: „szerényebben fogunk élni, de ez jót tehet nekünk”. Felhívta a figyelmet a lelki gyarapodás lehetőségére, és felszólított mindenkit, „adjunk hálát azért, hogy a hét szűk esztendő a hét bő esztendő után jön.”

A püspök nyilatkozata nem váltott ki általános egyetértést. Pápai remek karikatúráján egy nagyon dühös sovány tehén követelte a püspökön a kövér esztendőt, Gábor György filozófus pedig egy briliáns esszében hasonlította össze a bibliai történetet korunk kormányának cselekedeteivel. József, aki megfejtette a fáradó álmát a hét kövér és hét sovány tehénről, a hét bő esztendőben magtárakat építtetett, ezekben halmozta fel a gazdag termést, majd így élelmezte az embereket az ínséges időkben.

Mit tett keresztény kormányunk az EU-s gondviselés által nekünk nyújtott tizenegy bő évben? Hatalmas stadionokat épített fűtött füves pályákkal, a családi bányákból származó kőburkolattal látta el az ország városainak tereit, és gigantikus vagyonokhoz juttatta állami megrendelésekkel a barátait és a rokonait.

Gondolt persze közben Istenre is, nem hiába nevezi magát minden idők legkeresztényibb magyar kormányának. Közpénzek áradatával, milliárdos ingatlanokkal gyarapította az egyházak vagyonát, leginkább Balog Zoltán felekezetéét, melynek tagjai közé tartozik a kormányfő, az államfő és a parlamenti elnök is.

Aztán elkezdődött a szűkösség ideje, kormányunk pedig rögtön módosítani kívánja a szociális ellátásról szóló törvényt. A javaslat leszögezi, mindenki önmaga felelős a szociális biztonságáért. Aki mégsem tudja ellátni magát, az forduljon nyugodtan a családtagjaihoz, ha ők sem alkalmasak rá, az állam által támogatott karitatív szervezetekhez, s csak legvégső esetben magához az államhoz. A törvényjavaslat ezzel lényegében felszámolja a társadalmi szolidaritás – vallási terminológiával: felebaráti szeretet – intézményrendszerét.

A karitatív szervezeteket az állam az elmúlt tizenegy bő esztendőben csakugyan alaposan kistafírozta közpénzből, most már nyugodtan végezhetnék is istennek és embernek tetsző munkájukat. Az állami ajándékok azonban néha furcsa sorsra jutnak. Ez történt a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak juttatott Helios hotellel. Ezt az ötezer négyzetméteres telken álló szállodát a karitatív szervezet mindössze százmillió forintért adta el az L. Simon László által alapított Velencei-tavi Kistérségek Alapítvány cégének.

Nekünk pedig csak Balog főpásztor kegyes szavai jutnak a lelki megújulásról, ami minden anyagi jólétnél mérhetetlenül értékesebb. Az egyházfő teljesíti a feladatot, amelyet a miniszterelnök még júniusi találkozásukkor bízott rá. Az egyház legfőbb feladatát Orbán a veszély idején nyújtandó lelki támogatásban látta. Ezt teljesíti most Balog, aki – ahogy többször is mondta – mind miniszterként, mind főpásztorként folyamatosan ugyanazt az urat szolgálja. 

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. október 27-én.