A kínai diktátor egyúttal felszólította Oroszországot és Ukrajnát, hogy folytassák a tárgyalásokat és találjanak békés megoldást a konfliktusra.
Az ukrajnai orosz agresszió csapást mért a (nemzetközi) stabilitásra – jelentette ki a francia államfő azt követően, hogy egyeztetést folytatott kínai kollégájával.
Emmanuel Macron pekingi látogatásán azt mondta, tudja, hogy számíthat Hszi Csin-pingre, hogy tárgyalóasztalhoz ülteti a feleket. Egyúttal arra kérte, hogy vegye rá Oroszországot a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozó nemzetközi szabályok betartására. Nem lehet biztonságos és stabil Európa addig, ameddig Ukrajna megszállás alatt van – hangoztatta, majd elfogadhatatlannak nevezte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik tagja megsértette a szervezet alapokmányát. Hangot adott abbéli véleményének is, miszerint Kínának nem érdeke, hogy tartósan háború legyen, s meggyőződése szerint Peking jelentősebb szerepet is játszhatna a háború mielőbbi lezárásában.
Fotó: LUDOVIC MARIN | Forrás: AFP
A kínai elnök pedig arról beszélt, hogy minden országnak szükséges betartani a nukleáris fegyverek használatának mellőzésére vonatkozó kötelezettségvállalásokat, és „nem szabad nukleáris háborút vívni” – Noha utóbbi gondolatban nem említette meg Oroszországot. Egyúttal felszólította a nemzetközi közösséget, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely a válság további súlyosbodásához, vagy ahhoz vezet, hogy kontrollálhatatlanná válnak a folyamatok. Emellett megjegyezte, hogy Kína és Franciaország felelős és képes a világbéke megőrzésére.
(Cikkünk a Reuters és a BBC beszámolója alapján készült.)
Fotó: NG HAN GUAN | Forrás:AFP
Vlagyimir Putyin támogatja a kínai béketervet – Az orosz és a kínai elnök azt is rögzítette, hogy ellenzik bármely ország vagy országcsoport azon gyakorlatát, hogy…
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. április 6-án.